Skip to content

Zakázaný chodník (SK/EN) EarthCache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 9/21/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


EarthCache logo

Earthcache Slovensko
Earthcache Slovakia

Zakázaný chodník
Forbidden path





Južný svah Ďumbiera

Južný svah Ďumbiera

Keška

 Nachádzate sa na juhovýchodnom úpätí masívu Ďumbiera, pri odbočke na uzavretý turistický chodník na jeho vrchol. Dôvodom uzatvorenia tejto trasy bola masívna erózia, ktorá mohla viesť, ak by sa svah nestabilizoval, až k zosuvom.

Pre zalogovanie tejto earthcache musíte zodpovedať na nasledovné otázky a zaslať mi odpovede na e-mail cez profil:

  1. Na svahu môžete pozorovať rovnobežné ryhy, spôsobené eróziou (ryhy sú lepšie pozorovateľné z waypointu FP). Koľko takýchto rých je pozorovateľných? Aký je ich rozsah (dĺžka)? (použite tento obrázok ako referenčnú plochu)
  2. Čo možno označiť ako primárny faktor erózie na svahu?
  3. Aký faktor sa následne podieľal na prehlbovaní rýh?
  4. Urobte si fotku Vás, alebo Vášho zariadenia (Vášho SWG) niekde na lokalite.

 Zalogovať môžete aj bez čakania na potvrdenie správnosti odpovedí, ak bude niečo zlé, budem Vás kontaktovať. Logy bez odpovedí budú po troch dňoch zmazané. Ak logujete ako skupina, stačí jedna sada odpovedí za všetkých (so zoznamom iných nickov), ale zvyšok skupiny sa musí zalogovať taktiež do troch dní. Inak, každý logujúci posiela vlastné odpovede.


Pre zalogovanie nie je nutné vstupovať na uzavretú trasu!


A na záver: nebojte sa odpovedí, skúste ;-)
A čítajte listing, možno Vám to pomôže.


Ďumbier

Ďumbier

Ďumbier

 Ďumbier je s výškou 2 045,9 m.n.m. najvyšším vrchom Nízkych Tatier. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Banskobystrického a Žilinského kraja. Na severnej strane sú strmé žulové zrázy, južné svahy sú miernejšie, pokrývajú ich polia balvanov a vysokohorské lúky. Masív Ďumbiera je tvorený prevažne hlbinnými vyvretými horninami granitového typu - granodioritmi až tonalitmi, t.j. horninami s obsahom oxidu kremičitého > 65 %. Ich vek sa odhaduje na 370 miliónov rokov. Vrchol je súčasťou národnej prírodnej rezervácie a vedie naň červeno značený turistický chodník z Krúpového sedla.

 Pôvodná turistická trasa, ktorá viedla z chaty Milana Rastislava Štefánika priamo na vrchol, bola v 90. rokoch uzatvorená. Dôvodom bola masívna erózia s celková zasiahnutou plochou približne 13 hektárov. Na jej sanáciu sa najskôr stabilizovalo dno eróznych rýh a následne sa tam vysadila kosodrevina. V súčasnosti je trasa uzatvorená a pohyb v oblasti je povolený iba v zimných mesiacoch, ak snehová pokrývka presiahne 15 cm.

Erózia pôdy

Erózia pôdy

Erózia

 Erózia je súbor procesov, ktoré postupne rozrušujú a odnášajú pôdu, alebo skalný podklad z jedného miesta na povrchu na iné. Faktory, zapríčiňujúce eróziu sú rôzne, prevažuje pôsobenie vody (zrážky, vodné toky a ľadovce) a vetra, ale aj biologické činitele (zvieratá, rastliny a človek). V závislosti od prevládajúceho činiteľa sa erózia delí na vodnú, glaciálnu (zapríčinenú činnosťou ľadovca, alebo snehu), veternú (aeolickú), zoogénnu (činosť živočíchov), alebo antropogénnu (zapríčinená ľudskou činnosťou).

 Všetky tieto faktory spôsobujú mechanické rozrušovanie hornín, preto sa takýto typ erózie nazýva aj mechanická, alebo fyzikálna. Pri chemických procesoch sa jedná prevažne o rozpúšťanie určitých zložiek pôdy, resp. hornín a ich následný odnos v roztoku.

Erózne ryhy

 Erózne ryhy vznikajú pôsobením tečúcej vody na svahoch, kde pôdna vrstva nie je nijako chránená. Sú jedným z prvotných indikátorov budúcich problémov a rýchlo sa môžu sa rozvinúť do hlbších výmoľov, prípadne môžu viesť aj k destabilzácii celého svahu (podľa odhadov až pri 37 % svahov narušených eróznymi ryhami môže neskôr dôjsť k zosunom).

 Ryhy sa tvoria na svahoch, kde vrchná pôdna vrstva nie je chránená, resp. nie je stabilizovaná napr. koreňovou sústavou rastlín a tečúca ju môže postupne rozrušovať a odnášať preč. Dôležitým faktorom pre vznik eróznych rýh je aj sklon svahu, kde gravitácia určuje silu vodného toku a tým pádom jeho schopnosť narušovať pôdu vrstvu. Napríklad, už pri 2° sklone nesúdržného svahu može šmyková rýchlosť dosiahnuť hodnotu až 3,5 cm.s-1.

Turistický chodník na vrchol Ďumbiera

 Južný svah Ďumbiera, kadiaľ viedla od Štefánikovej chaty turistická trasa na jeho vrchol, je príkladom erózneho pôsobenia vody. Má charakter vysokohorskej lúky (ešte v 70-tych rokoch minulého storočia sa tam pásol dobytok) bez porastu s hlbšou koreňovou sústavou. Jeho priemerný sklon je 28 %. Hlavným faktorom, ktorý však zapríčinil vznik eróznych rýh, bol samotný turistický chodník a nedisciplinovanosť turistov, ktorý si chodník skracovali a postupne narušili vrchnú vrstvu trávnátého porastu na mnohých miestach. Na jar, ako sa topil sneh, tečúca voda postupne narušila takto vyšľapané chodníčky a vytvorila na svahu sériu skoro rovnobežných rýh.

Pôvodný stav svahu

Pôvodný stav svahu

Súčasnosť

Súčasnosť (červené čiary vyznačujú približnú sónu sanácie)


 Situácia dospela tak ďaleko, že trasa chodníka musela byť uzatvorená a svah bol postupne, v rokoch 1993 až 1995, sanovaný. Prvotným opatrením bolo spomalenie toku vody, aby sa zabránilo odnosu materiálu a tým prehlbovaniu rýh. Na stabilizáciu svahu boli použité protierózne rohože z kokosových vlákien a slamy a na niektorých úsekoch bola vysadená kosodrevina.





Southern slopes od Ďumbier

Southern slopes od Ďumbier

Cache

 You are located at the southeastern slopes of the Ďumbier massif, at the cross to the closed tourist path to its top. The reason for closing this route was massive erosion, which could lead, if the slope did not stabilize, to landslides.

For logging this cache send me please an e-mail through my profile with the answers to the questions bellow:

  1. On the slope you can observe parallel rills caused by erosion (a better look at these rills is from the waypoint FP). How many rills are observable? What is their length? (use this image as a reference area)
  2. What can be described as the primary factor of the erosion?
  3. What factor subsequently contributed to the deepening of the rills?
  4. Take photo (you, your GPS, or other personal thing) somewhere in the locality.

 After then, you can log the earthcache - if there is something wrong, I will contact you. Logs without answers will be deleted after 3 days. If you log as a group, one message with the answers (and the list of other visitors' nicknames) is enough, but the others must log in 3 days. Otherwise, everyone must send his or her own answers.


For log this cache it's not necessary to enter to closed path!!



And most of all - don't be afraid of the answers, just try ;-)
And read the listing, maybe it will help you.


Ďumbier

View of the Ďumbier from west side

Ďumbier

 Ďumbier (2 045,9 m) is the highest mountain in the Low Tatra range, in central Slovakia. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Banskobystrického a Žilinského kraja. On the northern side there are steep granite slopes, the southern slopes are milder, covered by stone seas and alpine meadows. The Ďumbiera massif is formed mainly by igneous rocks of the granite type - granodiorites to tonalites, (rocks with a silica content more than 65%). Their age is estimated to 370 million years. The peak is part of the national nature reserve and there is a red marked hiking trail from Krúpové sedlo.

 The original tourist route, which led from Milan Rastislav Štefánik's chalet directly to the top, was closed in the 1990s. The reason was massive erosion with a total affected area of ​​approximately 13 hectares. For its remediation, the bottom of the erosion rills was stabilized and then covered by mountain pines (Pinus mugo). At present, the route is closed and movement in the area is allowed only in the winter months if the snow cover exceeds 15 cm.

Soil erosion

Soil erosion

Erosion

 Erosion is the action of surface processes (such as water flow or wind) that removes soil, rock, or dissolved material from one location on the Earth's crust, and then transports it to another location. This natural process is caused by the dynamic activity of erosive agents, that is, water, ice (glaciers), snow, air (wind), plants, animals, and humans. In accordance with these agents, erosion is sometimes divided into water erosion, glacial erosion, snow erosion, wind (aeolic) erosion, zoogenic erosion, and anthropogenic erosion. The particulate breakdown of rock or soil into clastic sediment is referred to as physical or mechanical erosion; this contrasts with chemical erosion, where soil or rock material is removed from an area by its dissolving into a solvent, followed by the flow away of that solution.

Erosion rills

 A rill is a shallow channel (no more than a few tens of centimetres deep) cut into soil by the erosive action of flowing water. Rills are fairly easily visible when first incised, so they are often the first indication of an ongoing erosion problem. Unless soil conservation measures are put into place, rills on regularly eroding areas may eventually develop into larger erosional features such as gullies.

 Rills cannot form on every surface, and their formation is intrinsically connected to the steepness of the hillside slope. Gravity determines the force of the water, therefore, the formation of rills is primarily controlled by the slope of the hillside. Slope controls the depth of the rills, while the length of the slope and the soil’s permeability control the number of incisions in an area.

Tourist path to the top of the Ďumbier

 The southern slope of Ďumbier, where a tourist route led from Štefánik's chalet to its top, is an example of the erosive action of water. It has the character of an alpine meadow without a stand with a deeper root system. Its average slope is 28%. However, the main factor that caused the erosion was the tourist trail itself and the indiscipline of tourists, which shortened the trail and gradually disrupted the grassland in many places. In the spring, as the snow melted, the flowing water disrupted these trampled paths and created a series of parallel rills on the slope.

Former state of slopes

Former state of slopes

Current state

Current state (red lines marks recovered area)


 The situation went so far that the path had to be closed and the slope was gradually rehabilitated between years 1993 and 1995. The initial measure was to slow down the flow of water in order to prevent the transport of the soil away. Anti-erosion materials made of coconut fibers and straw were used to stabilize the slope, and mountain pines was planted on some places.





Zdroje/Sources

Additional Hints (No hints available.)