Skip to content

Eustach Traditional Geocache

Hidden : 9/13/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Eustach

 

V lese mezi Sulislaví, Sytnem a Stříbrem vyrostla v květnu 2020 nová kaplička. Je nedaleko Jánského rybníka (též Křivého), v Jánském lese. O její vznik se zasloužil místní dlouholetý hajný (a Lesy města Stříbra), stavbu provedl jeho šikovný přítel (více na https://plzen.rozhlas.cz/za-sulislavi-na-tachovsku-vyrostla-v-lese-nova-kaplicka-8208867).

Keš samotná není u kapličky, ale kousek stranou. Případné lesní práce v budoucnu mohou změnit obtížnost (většina stromů v okolí je suchých), schránka by ale mohla přežít. 

Kaplička stojí na místě, kde byl původně smírčí křížek na památku dřevorubce, který zahynul při pádu stromu. Stavba má být vzpomínkou na všechny lidi, kteří v lese pracovali a pro les žili a žijí.

Kaplička je zasvěcena sv. Eustachovi, patronovi lovců. Vysvěcena byla 12. července 2020 . Kolem vede naučná stezka  Lesů města Stříbra a také alej z jírovců, višní a lip. Zdejší bohaté lesy jsou houbařským rájem a balzámem pro oči.

Tolik jsem vygooglil. Sami jsme na tuto kapličku narazili v srpnu toho roku, při cyklo-cestě z Hracholusek přes Beraní dvůr do Stříbra. V lese se drsně uklízelo, takže jsme si co chvíli nebyli jisti tou pravou cestou. Resp. po chvíli jsme si byli jisti, že pravá není, ale vytrvali jsme. Pak se z toho stala fungl nová stezka a podél ní nové tabule (ale ještě bez informací) a za krátko se objevila kaplička. Dělala dojem, budila úžas. Chvilku jsme se zdrželi, na rozcestí jsem bádal, kudy dál. Všiml jsem si, že o kus dál probíhá cesta východo-západním směrem, po níž co chvíli někdo projíždí, ale o kapličce nemá ani potuchy. Tu mi napadlo, že trocha osvěty neuškodí, byť jen do řad kačerské veřejnosti. Rozcestí u kapličky jsem si hned uložil do navigace, abych ji příště našel … a teď ji najdete i vy.

Teď k tomu Eustachovi:

Je patronem myslivců. Ačkoli česká myslivecká (i ne-myslivecká) veřejnost by bez váhání řekla, že jím je přece Hubert! Jak se ale dočtete dál, post patrona historicky patří Eustachovi. Nyní je mu v jakési restituci vracen, tato kaplička je toho důkazem. Osudy Eustacha i toho partonství stojí za přečtení (ačkoli je dnes legenda považována za „nedostatečně věrohodnou“).

Eustach žil již v I. století, jmenoval se původně Placidus a byl to vynikající vojevůdce vojska císaře Trajana, které však pronásledovalo křesťany. Byl ženatý s Theopistou a měl syny Agapita a Theopista. Žil jako zámožný člověk, vyznamenal se udatností a ač pohan, konal milosrdné skutky. Velmi rád chodil na lov.
Při jednom takovém lovu narazil na skupinu jelení zvěře, z níž nejsilnější jelen se odloučil a prchal do lesa. Placidus zahořel touhou jelena ulovit a pronásledoval ho. Po dlouhé a namáhavé době spatřil konečně jelena na vrcholu skály. Zvedl luk, namířil, když vtom spatřil mezi parohy svítící kříž.
Že tato legenda patří k Hubertovi? Nikoliv! Eustachovi tato legenda patřila dříve. To spíše v případě Huberta byla opsána od Eustacha …
Legenda dále traduje, že lovec po zhlédnutí nadpřirozeného jevu prý slyšel tajemný hlas: „Placide, proč mne pronásleduješ? Jsem Kristus, jenž za spásu tvoji a všeho lidstva zemřel na kříži.“
„Co mám učiniti?“, ptal se lovec a dostal odpověď, že se má nechat pokřtít.
Po návratu domů celý rozechvělý se dozvěděl od manželky, že i ona zaslechla vyzvání ke křtu.
Placidus vyhledal křesťany, podrobil se křtu, přijal jméno Eustach a nechal pokřtít celou rodinu.
Druhého dne se od dalšího zjevení dozvěděl, že bude podroben trpkým zkouškám, ale vytrvá-li, dostane se mu odměny.
Nejdříve začalo Eustachovi umírat služebnictvo, pak mu zahynula veškerá zvířata, zloději mu vyloupili a zapálili obydlí. Pohanské obyvatelstvo přisuzovalo pohromu pomstě pohanských bohů.
Proto se Eustach rozhodl odstěhovat i s rodinou do ciziny a tam hledat obživu. Celá rodina plula lodí do Egypta, avšak po přistání neměl Eustach na celou úhradu plavby lodí prostředky. Kapitán mu vzal jeho ženu a prodal ji do otroctví. Při další cestě mu velké šelmy odnesly oba syny.
Zhroucen a vyčerpán přijal těžkou práci u rolníka a později hlídače polí. Když se později v Římě nedostávalo schopných velitelů, nechal ho císař vyhledat a vrátil mu postavení. Eustach nezklamal a vítězně se vrátil z bojů, do kterých byl poslán. Při návratu ve dvou vojácích poznal své syny a sešel se i se svou ženou, která pracovala jako zahradnice v domě, kam se přišli ubytovat.
Šťastný návrat měl však další zlom. Císaře Trajana vystřídal Hadrián, který vyžadoval od Eustacha, aby obětoval bohům. Ten se ale odmítl provinit věrnosti křesťanství, a proto byl odsouzen k mučednické smrti roztrháním šelmami. Lvi se však nedotkli ani Eustacha, ani jeho rodiny. Proto byl rozžhaven kovový býk, do jehož nitra byla celá rodina Eustachova vhozena. Tak všichni zahynuli.
To se mělo stát 20. září roku 118 (jiný zdroj uvádí rok 120). Jeho památka je uctívána tento den (ale jeho svátek pod tím datem v křesťanském kalendáři dnes nenajdete), a je zajímavé, že tento den spadá do jelení říje.
Žár mučedníka sice usmrtil, ale nějaké ostatky zřejmě zůstaly, protože jsou uloženy v chrámu sv. Eustacha, který byl k jeho poctě v Římě vystavěn v 9. století. Byl zařazen do počtu tzv. 14 pomocníků v nouzi.
Patrona lovců uctívají po staletí jako svého patrona také města Madrid a Paříž, kde v chrámu sv. Eustacha je údajně také část jeho ostatků.
Kult sv. Eustacha se později rozšířil z Francie a Španělska do Belgie a Německa, do našich zemí byl pak zaveden ve druhé polovině 16. století německou šlechtou, která se tehdy zmocňovala majetků mnohých českých rodů. Alespoň v 17. století tedy v Čechách patronem lovců byl.

Zdroj: https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2017/Zari-2017/Patron-ceskych-myslivcu-sv-Eustach.

Tak. Čekali jste něco o trubici, tedy Eustachově trubici? Tak ta se jmenuje po italském anatomovi ze 16. století, Bartolommeu Eustachiovi, který ji jako první popsal v r. 1563.

Ještě něco k Hubertovi:

Šlechtic Hubert žil v 7. a 8. století ve Francii. Náruživý vyznavač lovu a hýřivých zábav, ale také lidumil a zastánce spravedlnosti. Po setkání s jelenem se rozhodl pro službu bohu a dotáhl to až na biskupa. Vidění sv. Huberta bylo jako křesťanská legenda bez jakékoli změny převzato z obrácení vojevůdce Placida v mučedníka sv. Eustacha. Sv. Hubert se v legendě neobjevuje s jelenem hned od počátku, ale teprve asi od 13.stol.

(Ale ani u sv. Eustacha prý není motiv jelena původní: pochází z Orientu a poprvé byl zaznamenán v 1.století př. n. l. indickým básníkem Kalidášou ve hře Sakontala. Jsme zde svědky častého přebírání motivů z jednoho prostředí do druhého.)

Additional Hints (Decrypt)

Iýiengbiý cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)