Skip to content

Zebin EarthCache

Hidden : 7/7/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zebín

 

Drobný, ale morfologicky významný vrch Zebín nedaleko Jičína je pozůstatkem třetihorní sopky. Spolu s řadou dalších sopek Českého ráje a Podkrkonoší tvoří oblast drobných rozptýlených vulkánků, která se označuje jako jičínské vulkanické pole. Tento malý vulkánek soptil před přibližně 18 miliony let, ve stejné době jako nedaleké Trosky. Přes stejné stáří a velmi podobné chemické složení se však styl erupcí obou sopek výrazně odlišoval, což je dnes patrné na odlišných sopečných uloženinách obou vulkánů. Zatímco Trosky sedí na pískovcové plošině Hruboskalska, Zebín je situován v Jičínské kotlině tvořené jílovci a slínovci. Díky dobré propustnosti pískovců byla Hruboskalská plošina odvodněná a erupce Trosek zde probíhala v suchém prostředí. Naproti tomu jílovce a slínovce v okolí Jičína vodu nepropouští a v období třetihor tu patrně vznikla krajina plná močálů a jezer. Erupce Zebína tak probíhala v prostředí bohatém na vodu. Voda způsobovala účinné rozdrobení vyvrhovaného sopečného materiálu. Na Troskách tedy najdeme větší úlomky sopečných strusek a bomby, ale Zebín tvoří hlavně drobnější sopečné úlomky (lapily).

letecký pohled na Zebín

Vyvrhované sopečné úlomky se během erupce vršily do sopečného kužele, jehož je Zebín pozůstatkem. Ještě během sopečné aktivity však do těchto vyvrženin proniklo několik žil magmatu. Tyto žíly jsou jednak dobře patrné v opuštěném lomu, kde se bazanit - pevná vulkanická hornina vyplňující tyto žíly - dobýval pro stavební účely. Většina žil má složení bazanitu, ve kterém jsou uzavřeny úlomky plášťových hornin, vyrvané během výstupu magmatu k povrchu. Některé žíly jsou však při detailnějším studiu pod mikroskopem zvláštní a neobvyklé. V mikroměřítku totiž obsahují smíchané kapky magmat různého složení. Kromě bazanitu se zde totiž vyskytují i drobné útržky a žilky trachytového magmatu. Trachyt je hornina, která se v českém ráji nevyskytuje a vzniká postupným ochuzováním bazického magmatu o minerály hořčíku a železa. Tato přítomnost trachytových kapek v některých žilách dokládá, že i pod velmi malými sopkami, jako je Zebín, se může vytvořit magmatický krb, kde dochází k chemickému rozrůznění magmat. Důležitým zdrojem informací jsou uzavřeniny hornin v magmatu (xenolity), tvořené zejména olivínem a tmavými minerály (pyroxeny a  amfiboly). Jedná se o horniny svrchního pláště Země, procházející z hloubek více než 70 km.

Magma při cestě na povrch přišlo do kontaktu s křídovými horninami (jílovce a slínovce) a jejich tepelnou přeměnou tak vznikaly porcelanity. Porcelanitu se také říká porcelánový jaspis. To proto, že se v podstatě jedná o přírodní keramiku.

Lom na Zebíně

Vyvřelé (magmatické) horniny vznikají krystalizací magmatu. Rozlišujeme horniny hlubinné (např. žula) a výlevné (např. čedič). Po utuhnutí nezůstávají horniny v jednolitém kusu, ale začnou se odlučovat neboli rozpadat. Typy odlučnosti vyvřelých hornin vznikají jako důsledek specifických fyzikálních podmínek při tuhnutí žhavé lávy. Nejznámější je tzv. sloupcovitá odlučnost. K méně častým patří odlučnost kulovitá (také balvanitá) a deskovitá.

Magma, které se nachází pod povrchem obsahuje různé procento oxidu křemičitého SiO2. Na ten se váží další prvky. Během ochlazování magmatu dochází ke krystalizaci jednotlivých minerálů. To se projeví na složení vzniklé horniny. A geologové na základě složení horniny dokáží říci, za jakých podmínek probíhala krystalizace minerálů, respektive v jakém prostředí magma vzniklo. Jedním z takových indikátorů jsou olivíny, které krystalizují jako první, ještě za vysokých teplot a tlaku. Následně, když magma chladne, postupně vznikají pyroxény, amfiboly, slídy a nakonec křemen. Schéma postupné krystalizace minerálů z magmatu popsal na začátku 20. století Norman L. Bowen. Podle něj se jmenuje Bowenovo reakční schéma. Podle nalezených minerálů se tedy dá zjistit, kolik mělo původní magma SiO2. My tak dnes víme, že magma, ze kterého vznikl Zebín bylo na SiO2 poměrně chudé. 

Nejznámější příměs výlevných hornin jsou tedy olivíny (na oxid křemičitý je vázán hořčík a železo), jejichž název je odvozen od zelené barvy. Olivín byl stvořen za vysokých tlaků a teplot, takže mu podmínky na povrchu nevyhovují. Časem se vlivem teploty, deště a větru začínají zvětrávat. To se projevuje rozpadem a také změnou barvy (žloutnutím).

olivín v bazaltu (zdroj: Ložiska, 2017, skripta VŠB Ostrava) 

 

Minerálně bohatý geologický podklad a izolace této této čedičové kupy umožnily rozvoj teplomilných společenstev rostlin, která řadíme ke svazu Bromion erecti. Jsou zde vyvinuty stepní trávníky, nízké dubohabrojilmové křoviny i společenstva na obnažených skalkách a sutích. Roste zde válečka prapořitá, šalvěj luční, jetel rolní, pupava bezlodyšná, pcháč bezlodyšný, oman britský, smělek jehlancový. Na skalách najdeme rozchodník ostrý, sleziník červený, sleziník routičku, mochnu jarní aj.

Na travnatých stráních můžeme vidět ještěrku obecnou. Svahy jsou ideálním hnídištěm pro bramborníčka hnědého a ťuhýka obecného. V bývalém lomu hnízdí poštolka obecná. Na xerotermním stanovišti žijí teplomilné druhy bezobratlých. Zajímavý je údaj z roku 1942 o výskytu vzácného teplomilného mravence Tapinoma erraticum. Podrobnější výzkum entomofauny zde však nebyl dosud proveden. V jarních měsících jsou nápadní parazitická moucha dlouhososka velká a chráněný motýl otakárek fenyklový.

Detail lomové stěny

Pro uznání logu odpovězte na následující otázky:

   1. na stage 1 (Lom) dojdi až k okraji stěny lomu a prohlédni si barvu a strukturu bazanitu. Je odlučnost sloupcovitá, kulovitá nebo deskovitá? 

   2. podívej se detailně na několik vzorků bazanitu. Dá se zde nalézt olivín? Pokud ano, tvoří větší jednolité krystaly nebo se vlivem zvětrávání rozpadá?

   3. na stage 2 (Vrchol Zebína) si prohlédni vrcholovou skálu na které se nachází kaplička a do které je ukotven hromosvod. Kaplička je postavena na bazanitové žíle. Prohlédni si jí a porovnej se stěnou v lomu. Liší se nebo je barva a odlučnost horniny stejná?

   4. Na stage 3 (Informační tabule) si prohlédni text. Na tabuli se dočtete, že na vrcholu Zebína lze nalézt metamorfované horniny, které vznikly z křídových hornin při kontaktu s rozžhavenou lávou. Jak se tyto metamorfované horniny jmenují?

   5. doplň k logu fotografii sebe, tvé GPS nebo osobního předmětu v lomu nebo na vrcholu Zebína
 

Odpovědi zašlete mailem nebo přes profil. Po odeslání odpovědí se můžete hned zalogovat. V případě nejasností se vám ozvu.


Zdroj: Geologické lokality, stránky Český ráj, informační tabule, Ložiska (skripta VŠB), Wikipedia

Kaple svaté Máří Magdalény

Additional Hints (No hints available.)