Skip to content

Pamätník padlým v SNP EarthCache

Hidden : 6/21/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pamätník padlým v SNP

Pamätník padlým v SNP sa nachádza v strednej časti zrekonštruovaného Námestia baníkov v Handlovej. Autormi diela sú akademický sochár Rudolf Uher a Štefan Imrich, pamätník vytvorili v roku 1959 v štýle socialistického realizmu. Súsošie pamätníka je vyhotovené z hořického pieskovca, podstavec je „kamenný“. Na pamätníku je v jeho spodnej časti vytesaný nápis Slobodu zbraňou my sme bránili - vy prácou ctite naše mohyly!“



Pamätník padlým v SNP bol v roku 1980 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je zapísaná v ÚZPF (Ústredný zoznam pamiatkového fondu) Pamiatkového úradu Slovenskej republiky pod č. 3285/2.

Začiatkom roka 2007 bola podaná žiadosť na Ministerstvo kultúry SR na schválenie projektu „Obnova pamätníka Slovenského národného povstania“, ktorého hlavným cieľom bola obnova Pamätníka padlým v SNP. Požadovaná výška príspevku bola 149 000,- Sk. Účelový príspevok z Ministerstva kultúry SR na reštauráciu Pamätníka padlým v SNP bol nakoniec vyplatený vo výške 150 000,- Sk dňa 20. 12. 2007.

Pieskovec

Pieskovec je názov horniny sedimentárneho pôvodu, ktorá vzniká spevnením piesku (úlomkov hornín veľkosti 0,0625 - 2 mm, tzv. psamitová frakcia). V zložení prevláda kremeň, často sa vyskytujú aj živce, kalcit, sľudy, a v mladších pieskovcoch aj opál a chalcedón. Farba býva rôzna, no najčastejšie sú to odtiene žltej, červená (indikuje prítomnosť oxidov železa), hnedá a sivozelená. Pieskovce, spolu s pieskami sú jedna z najrozšírenejších sedimentárnych hornín – spolu tvoria viac ako štvrtinu všetkých známych sedimentov na povrchu Zeme.



Zloženie pieskovcov

Pieskovce sa skladajú zo zŕn piesčitej (psamitickej) veľkosti, ktorá zodpovedá priemeru 0,05 (resp. 0,064) až 2 mm. Tieto úlomky sú zvyškami starších rozpadnutých hornín. Vzhľadom na ich malé rozmery môžu byť tieto úlomky monominerálne (tvorené jedným minerálnym zrnom).

Kremeň je dominantná zložka pieskovcov - v priemere až dve tretiny klastických úlomkov predstavujú kremenné zrná. Dôvod hojného výskytu kremeňa je ten, že kremeň je aj najbežnejšia zložka väčšiny vyvretých a premenených hornín, je odolný voči mechanickým účinkom transportu a taktiež voči chemickému zvetrávaniu.

Chalcedón a opál plnia väčšinou úlohu cementu v mladších pieskovcoch, v starších sú devitrifikované (zbavené vody z ich štruktúry) a premenené na kremeň.

Živce bývajú v pieskovcoch zastúpené v menšej miere, nakoľko sú v procese zvetrávania a transportu nestabilné. V pieskovcoch sú zastúpené všetky hlavné živcové skupiny - ako alkalické, tak aj sodno-vápenaté. Prítomnosť vody v pieskovci spôsobuje chemické zmeny v živcoch (illitizácia, kaolinizácia), tak ich výskyt poukazuje na arídne (púštne) klimatické podmienky vzniku pieskovca.

Sľudy sú prítomné prakticky vo všetkých pieskovcoch, no väčší výskyt je v jemnozrnnejších variantoch. Výskyt určitej minerálnej variety sľúd indikuje pôvodnú horninu - muskovit je bežnejší v metamorfitoch, a biotit naopak v magmatitoch. Glaukonit sa vyskytuje výlučne v pieskoch a pieskovcoch morského pôvodu. Vzniká rozkladom Mg-Fe silikátov v mierne redukčnom prostredí.

Uhličitany (kalcit, siderit, dolomit) plnia obvykle úlohu cementu, aj keď kalcit (a v ojedinelých prípadoch aj dolomit) sa podieľa aj na zložení zŕn.

Ako akcesória môže byť v zložení pieskovcov prítomný rad minerálov. Iba niektoré sú však užitočné pre zistenie znosovej oblasti. Najvhodnejšie sú na to ťažké minerály. Sú to zrná, ktorých merná hmotnosť je vyššia ako 2,8 g.cm−3. Ich obsah v pieskovcoch obvykle nebýva väčší ako 1 % a závisí od hojnosti ich zastúpenia v zdrojovej hornine, odolnosti voči zvetrávaniu, transportu a diagentickým procesom. Význam ich výskytu v pieskovcoch spočíva v tom, že na základe určitej minerálnej asociácie je možné charakterizovať zdrojovú oblasť. Všeobecne platí, že čím je pieskovec starší, tým je nižší obsah ťažkých minerálov. Medzi ťažké minerály patria turmalíny, zirkón, rutil, olivín, amfiboly, pyroxény, ilmenit, magnetit, titanit, granáty a viacero ďalších minerálov.

Úlomky hornín sú posledná, ale nie nevýznamná zložka pieskovcov. Ich výskyt a percentuálne zastúpenie závisí opäť od odolnosti voči mechanickej deštrukcii počas zvetrávania a transportu, no svoju úlohu hrá aj plošný rozsah a a morfológia zdrojovej oblasti. Čím je reliéf členitejší, tým viac litických úlomkov sa dostane do pieskovej frakcie. Obdobný efekt má aj väčšie plošné rozšírenie zdrojovej horniny.

Rozdelenie pieskovcov

Pieskovce sa rozdeľujú na základe minerálneho zloženia a/alebo štruktúry. Štruktúrne hľadisko vyjadruje obsah základnej hmoty v hornine a minerálne hľadisko zohľadňuje obsah troch zložiek - kremeňa, živcov a úlomkov hornín.

Na základe obsahu základnej hmoty sa pieskovce rozdeľujú na:

   - arenity – obsah základnej hmoty (matrix) je menej ako 15 %

   - droby – obsah základnej hmoty (matrix) je viac ako 15 %



Minerálne zloženie sa vyjadruje adjektívom k príslušnému názvu. Teda kremité arenity a droby sú pieskovce s obsahom kremeňa viac ako 95 %, arkózy, arkózové arenity, živcové a arkózové droby sú pieskovce s prevahou živcov a litické arenity a droby sú pieskovce s prevahou úlomkov hornín nad ostatnými zložkami.

Kremenné arenity (kremence, predtým ortokvarcity) predstavujú minerálne a štruktúrne zrelé sedimenty, v podstate sa o nich dá povedať, že sú konečný produkt zvetrávania a transportu. Sú výsledkom dokonalého chemického zvetrávania v zdrojovej oblasti a dobrého (pravdepodobne aj viacnásobného) prepracovania počas transportu. K ich vzniku dochádza v tektonicky stabilných oblastiach, prípadne sú to viacnásobne usadené, rozrušené, prepracované a nanovo spevnené pieskovce.

Sedimentačné prostredia pieskovcov

Pieskovce (spolu s ostatnými klastickými sedimentami) sa vyskytujú v nasledovných prostrediach:

    - riečne prostredia - náplavové vejáre riek, meandre

    - jazerné a deltové prostredia

    - morské pobrežia - prílivovo-odlivové plošiny, pláže, plytké šelfové moria,

      kontinentálne okraje aj hlbšie priestory

    - púštne prostredia (duny)

Rôzne typy prostredí vzniku sa najčastejšie určujú na základe prítomných skamenelín alebo sedimentárnych textúr.

Výskyt pieskovcov

Na Slovensku sa pieskovce najčastejšie vyskytujú vo flyšových súvrstviach Vonkajších Karpát a v centrálnokarpatskom paleogéne. Eocénne až spodnomiocénne pieskovce budínskej panvy budujú svahy Cerovej vrchoviny. Významné sú aj karbónske a až spodnotriasové pieskovce v súvrstviach obalových sekvencií a príkrovových jednotiek (hlavne kremence) Centrálnych Karpát. Pieskovce tvoria aj časť obalu v bradlovom pásme. V triasovom kontinentálnom tomanovskom súvrství v Tatrách boli nájdené prvé stopy po prítomnosti dinosourov na území Slovenska.

Vo svete ako jedny z najčastejších hornín pokrývajú rozsiahle oblasti. Známe sú hlavne z laurentského staršieho paleozoika, tzv. fácia Old red sandstone, alebo z platformného pokryvu karbónsko-triasovej Pangey. Z tohto obdobia sú známe napr. fácie New red sandstone, alebo bundsandstein.

Z Českého masívu je známy napríklad hořický pieskovec a ďalšie typy usadené v českej kriedovej panvy ako sú pieskovce v oblasti Prachovských či Adršpašských skál.



Handlovská lokalita s výskytom pieskovcových gúľ


Lom hořického pieskovca

Lom pochádzajúci z roku 1661 sa nachádza v Čechách na južnom svahu čiastočne zalesneného hořického chrbta, asi 300 m severovýchodne od obce Podhorní Újezd. Ťažobný priestor vznikol spojením troch pôvodných lomov a je teda pomerne rozľahlý. Hořický pieskovec z Podhorního Újezdu bol v minulosti a je aj v súčasnosti jedným z našich najobľúbenejších pieskovcov pre staticky nenamáhané stavebné a architektonické účely. Má k tomu príjemný vzhľad a odpovedajúce fyzikálno-mechanické vlastnosti. Veľmi obľúbený bol a stále je ako sochársky kameň pre tvorbu nových aj kópií starých diel. Láme sa vo veľkom lome spoločnosti Kámen Ostroměř s.r.o. v Podhorním Újezdu, ktorý je jediným ťaženým pieskovcovým lomom na Hořicku a najväčším v Čechách. Lom má priaznivé úložné aj ťažobné pomery, ktoré umožňujú vylamovanie aj mimoriadne veľkých blokov. Veľké množstvo overených zásob suroviny zaisťuje jeho prevádzku a tým pokrytie požiadaviek na tento pieskovec na prakticky neobmedzenú dobu. Moderne vybavená prevádzkareň v Ostroměři z neho vyrába a je aj naďalej schopná vyrábať nielen štandardné, ale aj atypické kvalitné pieskovcové výrobky. Storočná tradícia hořického pieskovca má teda všetky predpoklady pre pokračovanie aj do budúcnosti.



Lom hořického pieskovca


Použitie pieskovcov

Na praktické použitie pieskovcov vplýva najmä charakter tmelu. Najodolnejšie sú pieskovce s kremitým tmelom, ktoré sa často používajú v stavebníctve. Relatívne vysoká porozita a priepustnosť pieskovcov má za následok, že sa v nich často hromadí ropa. Pieskovec sa používa aj ako dekoračný kameň, na stavby, oporné múry, kamenivo, no vyrábajú sa z neho aj nádoby, sochy, kamenné stĺpy, ozdoby, kríže a náhrobné pomníky.


Earthcache úlohy:

1.) Na úvodných súradniciach pozorovaním a logickou úvahou zisti, z akej horniny je vyhotovené súsošie Pamätníka padlým v SNP a z ktorej konkrétnej lokality pochádza táto hornina?

2.) Na úvodných súradniciach zisti, odtiene akej farby prevládajú na hornine súsošia Pamätníka padlým v SNP?

3.) Hornina súsošia Pamätníka padlým v SNP vzniká spevnením úlomkov hornín určitých veľkostí. Na úvodných súradniciach zisti, približne v ktorej časti veľkostného spektra úlomkov hornín (spodná/stredná/vrchná časť) sa nachádza hornina súsošia Pamätníka padlým v SNP a zároveň odpovedz na otázku, z akých veľkostí úlomkov hornín sa môže vo všeobecnosti skladať hornina súsošia Pamätníka padlým v SNP?

4.) Na úvodných súradniciach zisti, z koľkých viditeľných častí pozostáva najspodnejší kamenný podstavec Pamätníka padlým v SNP?

5.) Hornina, z ktorej je vyhotovené súsošie Pamätníka padlým v SNP, patrí medzi sedimentárne horniny - medzi akú hlavnú skupinu patrí táto hornina podľa všeobecne prijatej klasifikácie sedimentárnych hornín?

6.) Na čo všetko sa vo všeobecnosti používa hornina, z ktorej je vytvorené súsošie Pamätníka padlým v SNP?

7.) Pridaj do logu fotografiu s Pamätníkom padlým v SNP takým spôsobom, že na fotografii bude odfotografovaný nápis na pamätníku zároveň s tvojim nickom z geocachingu napísanom na nejakom papieri, ruke a pod.
(každý hráč s vlastným nickom) - viď VZOROVÁ FOTOGRAFIA!
FOTOGRAFIU PRILOŽ K LOGU!



8.) Dobrovoľná úloha: Prilož k logu kreatívne fotografie Pamätníka padlým v SNP.



Logovať môžete ihneď. Vyriešené úlohy č. 1 až 6 mi, prosím, pošlite v správe do troch dní a NEZABUDNITE K LOGU PRILOŽIŤ FOTOGRAFIU Z ÚLOHY č. 7, inak budem musieť log vymazať.

Prajem príjemný zážitok v peknom prostredí :)

Additional Hints (Decrypt)

yvfgvat, jro

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)