Skip to content

Přibyslavská mylonitová zóna (CZ+EN) EarthCache

Hidden : 3/30/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GC6XQ7P Koněpruská Kobyla (Earthcache) in Středočeský kraj, Czechia created by von Bronin

(english below)

Vítám Vás na mé první Earthkeši, která Vás zavede k Přibyslavské mylonitové zóně (také nazývana Přibyslavský hlubinný zlom), kde si můžete prohlédnout vzácné mylonity.

Zámek

Zámek vznikl v roce 1560 jako pozůstatek po hradě, nechal ho vystatavět Zachariáš z Hradce. Je to renesanční zámek s barokními a klasicistními úpravami. Sídlí v něm hasičské muzeum.

Štola

Ve štole se nachází velmi malý výskyt několik rud,pravděpodobně sloužila spíš jako úniková chodba. Pro veřejnost je otevřena na Mlékárenské dny. Je to jedna z nejstarších památek Přibyslavi.

Geologie

Česká Republika patří (kromě východní části) do Českého masivu, který se ještě dělí na spoustu částí. Od Jindřichova Hradce, Táborem, Kutnou Horou, Jihlavou až ke Žďáru nad Sázavou je to Moldanubikum, které obsahuje přeměné horniny (migmaty a amgfiboly) a vyvřelé horniny (žuly). 

Přibyslavsko na horniny není pestrá, obsahuje migmaty (ruly a žuly). Ruly vznikaly z původních usazených hornin. Staří těchto usazených rul je více než 570 mil. let (tedy starohory). Ty se několikrát dostaly do prostředí s vysokým tlakem a teplotou. Poslední významnou přeměnu prodělaly horniny asi před 250 mil. let,  během variského vrásnění.

Horniny působí na krajiny v podobě vrásy nebo jako pukliny,pokud mají délku několik km, říká se jim zlomy (těm největším se říká hlubinné). Přibyslavský hlubinný zlom patří k těm největším v ČR. Celková délka není známa, táhne se od Rakouska přes Slavonice, Dačice, Jihlavu, Přibyslav až k Chotěboři, ale pravděpodobně končí až k Polsku. 

I na tomto zlomu docházelo opakovaně k pohybům, nejdříve v prvohorách, pak v třetihorách a se značnou intenzitou. Dokladem toho je vznik mylonitů, což je specifický druh horniny, která vzniká právě jen při pohybech velkých horninových bloků a na velkých zlomech: Mylonity má svědomí mechanická činnost. Dochází k obrovskému tlaku a rozdrcení hornin, které se rozpadnou až na minerální zrna, ty byly opět stlačeny v relativně pevný kámen. 

Mylonit je černá nebo černošedá hornina, makroskopicky v ní lze jenom ojediněle rozeznat zachovalá zrna křemene nebo živce, běžně je protkaná sítí křemenných žilek a je imprognován pyritem.

Ultramylonit je mylonit, kde nelze vidět minerální částice.

Hojný výskyt mylonitů vedl k tomu, že se přibyslavský hlubinný zlom označuje také jako přibyslavská mylonitová zóna. V typickém vývoji si můžete prohlédnout mylonity a ultramylonity na úvodních souřadnicích.

Úkoly:  

Jedná se o malou procházku dlouhou 1.75 km.

1. ​​​Běžte z parkoviště kolem zámku, zabočte doprava a zpevněnou cestičkou se dostanete na souřadnice N 49° 34.454 E 015° 44.408. Popište mi barvu mylonitů (skály).

2. Na souřadnicích N 49° 34.508 E 015° 44.305 uvidíte další mylonitovou skálu. Jakou má barvu zde? (Pozor: nezaměnit s barvou mechů!)

3. Na souřadnicích N 49° 34.516 E 015° 44.191 je středověká štola a v ní jsou nepatrné množství šesti prvků. Kterých? (Můžete využít hint)

Nyní běžte na souřadnice rozcestí, zde se dejte po pěšině na Stage 4. 

4. Na souřadnicích N 49° 34.528 E 015° 44.176 jsou u rozcestí pěšinek křemenné žíly, jak stoupají z horniny. Vyfoťte s nimi sebe, svou GPS nebo osobní předmět.

 Zpátky k parkovišti se vydejte po pěšině směrem ke kostelu, poté doprava ulicí Vyšehrad. Doufám, že se vám tato geologická procházka líbila. :)

Odpovědi mi pošlete přes profil, poté se normálně zalogujte. Jestli bude něco v nepořádku, tak se ozvu.

Zdroje: Přibyslavský občastník 2002 č.2, Česká geologická služba

English:

 

Welcome to my first Earthcache, which took you to the Přibyslav Mylonite Zone (also called the Přibyslav Deep Fault), where you can see the rare mylon.

Chateau

The chateau was built in 1560 as a remnant of the castle, it was built by Zachary of Hradec. It is a Renaissance chateau with Baroque and Classicist modifications. Now there's a fire museum.

Stole

There is a very small occurrence of several ores in the tunnel, it probably served more as an escape corridor. It is open to the public on Dairy Days. It is one of the oldest monuments in Přibyslav.
 
Geology
 
The Czech Republic belongs (except for the eastern part) to the Bohemian Massif, which is further divided into many parts. From Jindřichův Hradec, Tábor, Kutná Hora, Jihlava to Žďár nad Sázavou, it is the Moldanubicum, which contains metamorphic rocks (migmats and amgfibols) and igneous rocks (granites).
 
Přibyslav is not varied on rocks, it contains migmas (gneisses and granites). Gneiss originated from the original sedimentary rocks. The age of these settled gneisses is more than 570 million years (ie old mountains). These came several times in an environment with high pressure and temperature. The rocks underwent the last significant transformation about 250 million years ago, during the Variscan fold.
Rocks act on landscapes in the form of folds or as cracks, if they are several km long, they are called fractures (the largest ones are called deep). The Přibyslav deep fault is one of the largest in the Czech Republic. The total length is not known, it stretches from Austria through Slavonice, Dačice, Jihlava, Přibyslav to Chotěboř, but it probably ends up to Poland.
Even at this break, there were repeated movements, first in the Proterozoic, then in the Tertiary and with considerable intensity. Evidence of this is the formation of mylonites, which is a specific type of rock that is formed only during the movement of large rock blocks and large fractures: Mylonites are responsible for mechanical activity. There is a huge pressure and crushing of rocks, which disintegrate into mineral grains, which were again compressed in thick stone.
Mylonite is a black or black-gray rock, macroscopically in it it is only rarely recognizable to preserve grains of quartz or feldspar, it is usually an interwoven network of quartz veins and is imprognized with pyrite.
Ultramylonite is a mylonite where no mineral particles can be seen.
The abundant occurrence of mylonites led to the fact that the Přibyslav deep fault also appears as the Přibyslav mylonita zone. In a typical evolution, you can view mylonite and ultramylonite at the initial coordinates. 

Tasks:

It is a small walk 1.75 km long.
1. Go from the parking lot around the castle, turn right and strengthen yourself with a path, prepare for N N 49 ° 34,454 E 015 ° 44,408. Describe the color of mylons (rocks).
2. Display another mylonite rock at coordinates N 49 ° 34,508 E 015 ° 44,305. What color is it here? (Attention: not to be confused with the color of mosses!)
3. At coordinates N 49 ° 34,516 E 015 ° 44,191 there is a medieval gallery with a small number of six elements. Which ones? (You can use the hint).
Now go to the trailhead, look here on the footpath for the 4th task.
4. At coordinates N 49 ° 34,528 E 015 ° 44,176, there are quartz veins at the crossroads of the footpaths as they rise from the rock. Take a picture of yourself, your GPS or your  personal subject where you will see them.
Back to the parking lot, they follow the footpath towards the church, then turn right onto Vyšehrad Street. I hope you enjoyed this geological walk. :)
Send me answers via profile, then log in normally. If there is anything wrong, I'll contact you. Thanks for you visiting!

Additional Hints (Decrypt)

Vasbgnohyr cerq šgbybh/Vasbobneq va sebag bs fgbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)