Skip to content

Piloti v DolNěmčí Mystery Cache

Hidden : 4/30/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


něco o létání

Touha lidstva létat se poprvé projevila už v Mezopotámii, v eposu o králi Etanovi z poloviny třetího tisíciletí před Kristem, kde je popsáno, jak král zachránil orla, který ho za to vynesl do výšin, aby mu pomohl najít léčivou bylinu. Podobným příběhem je známá pověst o Daidalovi ze starověkého Řecka.

První opravdové pokusy o let se patrně uskutečnily v Číně, a to pomocí draků, především pro vojenské účely. Ve válkách, které probíhaly v 5. a 3. století př. n. l., se podle pověsti nechal čínský generál vynést na draku nad nepřátelský tábor, kde zpíval písně z domoviny vojáků, čímž u nich vyvolal stesk po domově a podkopal jejich morálku. Zda se tato pověst zakládá na pravdě, nevíme. V Číně byly také známy různé druhy jednoduchých vrtulníků, především jako hračky pro děti.

Za duchovního otce letectví je považován Leonardo da Vinci, který žil mezi lety 1452 a 1519. Nakreslil více než 150 návrhů létajících zařízení, mimo jiné vzdušný šroub – vrtulník a padák. Domníval se, že k letu stačí síla člověka, ke konci svého života si však uvědomil, že je potřeba síla mnohem větší, proto začal pracovat s myšlenkou pevného, nepohyblivého křídla. Nikdy se však nedostal k tomu, aby některý ze svých návrhů vyzkoušel.

Poprvé se vznesl už v 11. století benediktinský mnich Eilmer z Malmesbury, který se svým kluzákem uletěl 200 m. Letouny těžší než vzduch se znovu začaly objevovat až ve druhé polovině 19. století. Před vynálezem motoru s vnitřním spalováním to byly především kluzáky. Objevilo se ale i několik pokusů o letadlo s parním pohonem. Váha parního motoru a paliva však odsoudila tyto pokusy k neúspěchu.

S vynálezem zážehového motoru na konci 19. století se otevřela cesta pro motorová letadla. Průkopníky v této oblasti byli bratři Wrightové. 14. prosince roku 1903 poprvé vzlétli s motorovým letadlem, které pojmenovali Flyer, let však nebyl úspěšný a letoun se poškodil. O tři dny později byl proveden druhý, úspěšnější pokus, při kterém stroj letěl 12s. Toho dne však vzlétli víckrát, nejdelší let trval téměř jednu minutu. Po tomto úspěchu se pustili do zlepšování, postavili Flyer II a poté v roce 1905 Flyer III, který se ve vzduchu udržel 39 minut.

Roku 1909 přeletěl Francouz Louis Blériot kanál La Manche a jeho typu XI. bylo vyrobeno asi 800 kusů. V první světové válce došlo k rozvoji leteckých technologií, poprvé se také odehrávaly vzdušné souboje. Nejúspěšnějším stíhačem byl Manfred von Richthofen, zvaný Rudý baron.

S postupem času se letadla zlepšovala, zvyšovala se rychlost a prodlužoval dolet. Kolem roku 1920 vznikla první letecká pošta a letecké společnosti, ČSA byla založena 1923. Roku 1927 přeletěl americký pilot Charles Lindbergh Atlantský oceán z New Yorku do Paříže, sám a bez zastávky za 33,5 hodiny.

Během druhé světové války byly do sériové výroby zavedeny a poprvé bojově nasazeny vrtulníky. Vrtulová letadla dosáhla hranice svých možností, protože při rychlostech přes 700 km/h ztrácejí vrtule účinnost. Řešením bylo použití proudového motoru. Tyto motory byly už před válkou používány v průmyslu, problémem však bylo vytvořit dostatečně malou a výkonnou turbínu, aby se dala použít v letadle. Na tom pracoval v Německu Hans von Ohain a ve Velké Británii Frank Whittle. Prvním vojensky použitým proudovým letadlem byl dvoumotorový Messerschmitt Me 262, bojově nasazený od roku 1944. Britové postavili proudový Gloster Meteor a v menším počtu.

V roce 1947 překročil první pilot, Chuck Yeager, rychlost zvuku v experimentálním letadle Bell X-1. Po druhé světové válce vznikla i velkokapacitní letadla až pro 500 cestujících, takže létání se stalo běžným způsobem dopravy na větší vzdálenosti, zejména přes oceány.



o leteckých nehodách

Stejně, jak je stará touha po létání jsou staré i nehody, které létání provázejí. Ať je na vině chyba pilota, technický stav letounu nebo špatné počasí, vždy se jedná o tragické havárie. Letecká doprava ale přepraví ročně přibližně tři miliardy cestujících. V tomto kontextu je zřejmé, že ty desítky dopravních nehod ročně jsou v podstatě úspěchem a dokladem bezpečnosti v letecké dopravě.

Přehled velkých nehod za rok 2018
11. únor : Nehoda letadla Antonov An-148-100B společnosti Saratov Airlines, letoun spadl krátce po startu letu z Moskvy do Orsku. Zahynulo celkem 71 lidí. Podle předběžné zprávy šlo o chybu pilotů, kteří nezapnuli systém vytápění snímačů rychlosti a ty ukazovaly jiná data, než byla realita. Šlo o první nehodu proudového letadla od roku 2016.
18. únor : ATR 72 íránské společnosti Iran Aseman Airlines na lince z Teheránu do města Jásúd narazilo do pohoří při přibližování k letišti ve výšce zhruba 3600 metrů nad mořem. Celkem zahynulo 66 cestujících.
12. březen : De Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8 společnosti US-Bangla Airlines v Káthmandú v Nepálu, zahynulo 51 lidí z celkového počtu 71 lidí na palubě. K nehodě došlo při přistávání letu z bangladéřské Dháky za nepříznivého počasí. Letadlo přistálo mimo ranvej a začalo hořet.
17. duben : Boeing 737-700 společnosti Southwest Airlines nouzově přistál ve Filadelfii na letu z New Yorku do Dallasu. Krátce po startu došlo k explozi jednoho z motorů, který prorazil okénko, u které seděla jedna z cestujících. Svým zraněním později podlehla.
16. květen : Nákladní Cessna 208B Grand Caravan společnosti Makalu Air narazila v Nepálu do terénu, dva mrtví piloti.
18. květen : Nehoda téměř 39 let starého boeingu 737-200 společnosti Cubana de Aviación pronajatého od Global Air. Celkem 113 lidí zahynulo při nehodě, kdy se letadlo zřítilo krátce po startu z Havany. Tři nehodu přežili.
5. červen : Nehoda letadla Cessna 208B v Keni aerolinky Fly-SAX. Náraz do terénu na letu z Kitale do Nairobi, celkem 10 mrtvých.
24. červen : Nákladní letadlo Let L-410UVP guinejské společnosti Eagle Air havarovalo při převozu paliva. Zahynuli 4 členové posádky.
10. červenec : Pád letadla Convair CV-340 společnosti Rovos Air. Z devatenácti lidí na palubě nepřežil jen jeden. Letadlo mířlo z jihoafrické Pretorie do Nizozemska, kde si ho koupilo letecké muzeum Luchtvaart Themapark Aviodrome. Jeden motor po startu začal hořet, piloti proto rozhodli o návratu na letiště. Manévr ale nezvládli a přistáli mimo letiště. Letadlo se po přistání rozlomilo a začalo hořet.
4. srpen : Nehoda historického letadla Junkers Ju-52 společnosti Ju-Air ve Švýcarsku, při které zahynulo celkem 20 lidí na letu z Lugana do Düsseldorfu. Švýcarský úřad civilního letectví později uvedl, že problém byl ve značné korozi letadla i v upevnění motorů.
9. září : Nehoda letadla L-410 UVP v Jižním Súdánu, celkem 23 mrtvých. Stroj ukrajinské společnosti Slaver Company.
28. září : Nehoda Boeingu 737-800 společnosti Air Niugini v Mikronésii. Letadlo nezvládlo přistání na ranveji letiště Weno v Mikronésii a skončilo v přilehlé laguně, která je ale mělká, díky čemuž se lidem podařilo evakuovat. Jeden z cestujících a 12 členů posádky nepřežili.
29. říjen : Nejtragičtější nehoda roku, pád Boeingu 737 MAX 8 společnosti Lion Air krátce po startu z Jakarty. Vyšetřování není dosud ukončeno, jako nejpravděpodobnější příčina se ukazuje problém s výškoměrem a systémem autopilota.
9. listopad : Boeing 757-200 společnosti Fly Jamaica Airways krátce po startu z Georgtownu v Gyuaně do Toronta musel kvůli závadě zpět na výchozí letiště. Po přistání vyjel z dráhy, došlo k velkému poničení. Jeden ze 120 cestujících nakonec na následky poranění zemřel.
20. prosinec : Antonov An-26B společnosti Gomair spadl u Kinshasy v Demokratické republice Kongo při samotném přiblížení. Na palubě nákladního letadla bylo sedm členů posádky, všichni zahynuli.



Jara Kočí


Trocha historie je za námi a tak je na čase povědět něco k místní tragédii.

Malý kovový kříž s vrtulí nad betonovým podstavcem s podobiznou
na konstrukci vypsané osudné datum 23. září 2016
pod ním jméno Jara Kočí.


Osmašedesátiletému Jaroslavu Kočímu z Dolního Němčí se stala osudnou záliba v létání ve vlastnoručně vyrobených letadlech. V pátek 23. září o půl šesté večer se těsně po startu zřítil ve svém stroji do pole. Pád nepřežil. Na místě zemřel.


Myslím, že právě takováto místa si pozornost i kešku zaslouží. A proto, abychom si pomníček prohlédli, ale nepoškozovali, jedná se o tzv. mystery cache. To znamená, že na výchozích souřadnicích schránka s pokladem není. Je "kousek" opodál. Zde ale najdete indície, které vás ke kešce bezpečně dovedou.



jak se dostat ke kešce


Abyste příliš nebloudili, k finálním souřadnicím vás od památníčku dovede jednoduchý úkol:

Pokud je na kovové konstrukci více velkých šroubů než malých, jdi 75 až 95 kroků na západ.

Pokud je ale více malých šroubů než velkých, jdi 101 až 133 kroků na východ.


(šrouby jsou krásně vidět ze zadní strany kříže pomníku).


aby keška dlouho vydržela, než odejdeš všechno pečlivě zamaskuj



dobrý lov přeje


Druid Panoramix





Additional Hints (Decrypt)

Arwqevir uyrqrw bpvzn, fzngerw, cnx mnzxav iengxn n ifrpuab mn frobh crpyvir mnznfxhw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)