Skip to content

Kościół Stygmatów św.Franciszka z Asyżu Multi-cache

Hidden : 3/23/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Foto wyk :Krecik40

Kościół Stygmatów św. Franciszka jest jednym z czterech świątyń Krakowa, które zostały zaprojektowane przez Antoniego Mazura. Charakterystyczny styl tego architekta to strzeliste konstrukcje o dwuspadowych dachach.

Nie inaczej jest w opisywanej świątyni, która gwoli ścisłości jest efektem rozbudowy niewielkiej kaplicy, wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku z fundacji Władysława Fiszera, do którego w owym czasie należały te tereny.

W 1909 r. franciszkanie z klasztoru św. Kazimierza w Krakowie nabyli dom i ogród w podkrakowskiej wsi Bronowice Wielkie. Równocześnie za zgodą Kurii Biskupiej objęli pieczę duszpasterską nad wybudowaną w roku 1895 przez Jana Władysława Fischera kaplicę św. Franciszka. W tymże roku, dnia 7 października, biskup krakowski kardynał Jan Puzyna utworzył przy kaplicy ekspozyturę parafialną, częściowo zależną od parafii św. Szczepana w Krakowie.

Dostawiona do kaplicy drewniana przybudówka służyła potrzebom kultu religijnego przez około 40 lat. Wymagała jednak gruntownego remontu, dlatego w 1973 r. rozpoczęto starania o pozwolenie na rozbudowę kościoła. Wbrew przewidywaniom władze miejskie stosunkowo szybko wyraziły zgodę i latem 1975 r. przystąpiono do właściwych prac. Rozbudowa kościoła według projektu mgr inż. arch. Antoniego Mazura prowadzona była systemem gospodarczym, przy czynnej pomocy parafian i zakonników. Bryłę świątyni parafialnej wzniesiono w latach 1975-1979.Prace wykończeniowe były prowadzone do 1981 r.

W roku 2000 postawiono nową dzwonnicę. Konsekracji kościoła dokonał ks. kard. Franciszek Macharski.


W bocznym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Bronowickiej, ubranej w ludowy strój, namalowany na początku XX-wieku przez mieszkającego nieopodal Włodzimierza Tetmajera, a przekazany do ówczesnej kaplicy w 1916 roku. 

Zródło :Franciszkanie – bronowice . PL
 

O keszu

Obejdź kościół i zbierz dane nie musisz wchodzić do kościoła, ale warto obejrzeć pamiątkowe tablice wmurowane w podłogę.

Ilość słupów podpierających dzwonnice to - A

Ilość słupów podpierających dach od kościoła do furty- / 3 - to B

Ilość tabliczek na krzyżu misyjnym- x 2 - to C

Przed kościołem leży kamień z napisem, ilość liter w pierwszym wyrazie to - E

Ilość tablic wmurowanych w ścianę kościoła od strony południowej to - F

Podstaw do wzoru :

50 05 . (A)(B)(C)

019 52. (A*2)(E)(F)

kesz nie znajduje się na terenie kościoła .

Weź coś do pisania.

Additional Hints (No hints available.)