Skip to content

CCE-TA Jak si naplánovat výlet Community Celebration Event

This cache has been archived.

pozorjed: Event proběhl, tak zas za 10 let.

More
Hidden : Tuesday, October 18, 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

18 October 2022, 17:00 - 19:30



Informace o eventu

KDY - Úterý, 18.10.2022 od 17 hodin
KDE - první patro v restauraci, viz. souřadky


Jak naplánovat výlet?

Některým z nás se už určitě stalo, že jsme vyrazili kousek dál od domácích souřadnic, na výlet, dovolenou, služební cestu či přímo cíleně na kešky. A když jsme se z výletu vrátili, hned bylo jasno, že jsme vynechali zajímavé místo, puzlík, doporučenou hospodu a podobně. Je tedy potřeba příští výlet trochu lépe naplánovat ;).


Kudy tudy na to?

Já osobně používám jak navigaci Garmin, tak telefon s Androidem, kde mám několik aplikací a na počítači osvědčený program Geoget pro správu zájmových bodů.Na eventu Vás čeká malá ukázka jak si výlety chystám já nebo pár mých kolegů.

Přednášku rozdělím na několik částí:

1) dobré a pokud možno aktuální mapy.

Já používám pro a:Drake převážně mapy z webu PAWS a pro Garmina Garmin Bike - tady si lze vytvořit vlastní polygon zájmové oblasti, stojí za vyzkoušení.

2) správa zájmových bodů

Tady je několik možností, někomu stačí vlastní bookmark přímo na webu geocaching.com, někdo je náročnější a chce si spravovat i vlastní body jako doporučené hospody, dobré ubytování a další. Já jsem před pár lety našel program Geoget Geoget a do něj si dávám nejen kešky.

a) udržování aktuálního stavu kešek - platící členové si mohou nechat posílat PQ (soubory se seznamem keší) nebo přímo importovat kešky přes API. Druhá metoda má výhodu, že vrací více informací, například počet FP (favorit point - oblíbené).

b) labky - ano, můžete mít pohromadě jak klasické kešky tak i další body jako jsou třeba labky. Největší seznam labek je v současné době na webu https://labgpx.cz/ , kde si lze stáhnout seznam pro import.

c) POI body - na internetu najdete různé seznamy bodů zájmů (kempy, tábořiště, ...) a pokud seznam umí exportovat se souřadnicemi GPS, lze ho většinou importovat.

d) vlastní body - já si třeba přidávám pivovary z webu https://pividky.cz/, ale to už je na každém z Vás co kdo sleduje.

Teď máme směs různých bodů a bylo by dobré jim dát nějaký příznak, že jsou pro nás důležité. Možností je opět více, já jsem kvůli exportu do Garmina začal používat pomocný TAG Navstivit, ve kterém si značím různé hodnoty důležitosti. Následně mám upravený export do Garmina, kde si do názvu přidávám písmena XX jako prefix - a když někde dojedu a je chvilka a mám Garmina připraveného, stačí si dát filtrovat dle názvu a hned vidím, zda je v blízkém okolí něco zajímavého. Podobný filtr jde udělat i v a:Drake.

Cachetur

To všechno je dobré, ale pořád to není ono, že ? Před pár lety přišel projekt Cachetur a teď to teprve začne být zajímavé. Tato služba nám dovolí přidat různé body, seřadit si je dle vlastního pořadí, zobrazit trasu na mapě, a pro mě 3 výborné vychytávky:

a) možnost přidat spoluúčastníky výletu, dokonce s viditelností co kdo má nalezené.

b) rychlá navigace v autě přenesením do navigačního SW jako je WAZE a podobně (no rychlá, kdysi to fungovalo na první dotek, po nedávné aktualizaci už ne, ale třeba to opraví :).

c) orientační čas výletu, pokud si správně nastavíme routování mezi body (auto - kolo - pěšky - loď - letadlo), tak máme spočten čas pro jednotlivé zastávky a hned víme, jak moc pozdě přijedeme do cíle.

Projekt se stále rozvíjí, já sám používám malou část jeho funkčnosti (bo nemám čas vše sledovat), pro moje potřeby mi to stačí. A k čemu to používáme v terénu? Například nevíme kde budeme spát, kam vlastně dojedeme - předem máme vytipované lokality pod širák nebo ubytování a stačí ostatním posádkám říct, poslat echo, že se sejdeme na parkingu P10 a všichni hned ví souřadnice a mohou si dát do navigace stejný cíl, odpadá bloudění a nahánění se.

Malá ukázka jak založit výlet a přidat pár bodů z Geogetu a volná diskuse u piva.



Community Celebration Events - 2020

This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 20 years of geocaching. Geocachers hosted events between May 2, 2020 and December 31, 2022. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)