Skip to content

AGT 139: Bludne skaly / Wandering Rocks EarthCache

Hidden : 10/25/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bludné skály Wandering Rocks 139

Vítejte v dalším pokračování série AGT. Spolu s Szczelinic Wielki tvoří Bludné skály nejoblíbenější turistickou stezku v celých Stolových horách. Každý den je navštěvují stovky turistů a za slunečných dnů je můžete počítat v tisících. Z tohoto důvodu při putování v úzkých chodbách bludiště můžete uvíznout ve frontě lidí, kteří se vyfotí v nejreprezentativnějších bodech objektu. Buďte proto prosím trpělíví. Je to bohužel daň za krásu tohoto místa, které je perlou série AGT.


Bludné skály

Stolové hory jsou vyvýšená místa se strmými svahy vypínající se v různých výškách nad okolím, jejich vrchol je však vždy plochý; jsou vyhledávané turisty i fotografy. K těm nejznámějším patří americké či africké, ale rovněž zdobí krajinu podél Labe v Saském Švýcarsku.

Na Náchodsku tyto skalní bloky tvoří částečně i společnou česko polskou hranici, nevelký chráněný park, jediný svého druhu v Polsku. I proto byl v roce 1993 vyhlášen parkem národním.

Zdejších stolových hor je na ploše 63 kilometrů čtverečných několik, jsou poměrně vysoké, dosahují až 900 metrů. Nejvyšším útvarem je Velká Hejšovina (919 m); hory jsou zalesněně přibližně do výšky 700 metrů, nad ní pak vystupuje 200metrová hradba pískovcových skal.

Nejatraktivnější část parku se nachází na vrcholu tabule Bor, pískovcové bludiště ve výšce 852 metrů, Bludné skály. Možná si řeknete, pískovcových skalních měst u nás máme mnoho, co zde nalezneme tak zvláštního? Věřte, že takovou turistickou trasu na našem území byste hledali těžko.

Mohutné pásmo pískovcových kvádrů na vrcholu Boru má rozlohu 22 hektarů, je rozerváno průrvami hlubokými až 12 metrů, vzniklými v důsledku nestejnoměrného zvětrávání. Bludné skály jsou kompaktním labyrintem bloků a stovek štěrbin, slepých uliček a stezek, někdy až neskutečně úzkých.

Připravte se na to, že v mnoha místech se budete prodírat opravdu jako myšky, někde i v podřepu. Kdo trpí klaustrofobií, tak si asi tuto atrakci bude muset odpustit, trasa je dlouhá necelý kilometr a ze sevření skal se vymaníte až po více než půlhodině.

Na okruhu uvidíte řadu skalních hřibů, bašt, stolů, projdete několika tunely a bránami. Některé skály mají i vlastní názvy, např.: Dvojhřib, Kuří nožka, Tunel nebo Velký sál.

U Bludných skal také minete balvan Tři kříže, kdysi nejstřeženější místo mezí Kladskem a Českým královstvím, tudy vedla řada pašeráckých pěšin. Na kameni naleznete několik letopočtů vytesaných na památku zde zadržených pašeráků, nejstarší zápis je z roku 1616. Součástí okruhu je i několik vyhlídek, z nichž můžete obdivovat Národní park Stolové hory, Broumovsko i Krkonoše.

Bludné skály jsou nejlépe dostupné silnicí spojující Kudowu Zdrój a Radków. Asi po 4 kilometrech jízdy můžete zanechat auto na neplaceném parkovišti a vydat se na přibližně hodinový výstup k bludišti. Můžete také vyjet až na horní parkoviště za 20 zlotých. Cesta je však úzká a jednosměrná, v celé hodiny se jezdí nahoru, o půl hodinách dolů.

Z horního parkoviště je krásná vyhlídka na Náchodsko. Vstupenka do labyrintu stojí 7 zlotých. Nejste-li motorizovaní, můžete se vydat na pěší tůru z českého Machova nebo polského Karlowa či Pasterky. Přijet můžete i v zimě, ale to je horní parkoviště uzavřeno a vstup zpoplatněn nebývá.

Návštěvu bizarního světa skal mohu jen doporučit, Bludné skály právem patří mezi nejzajímavější turistické magnety Polska, mají neopakovatelnou atmosféru a rozhodně nebudete litovat.
 

Tvar skalního masivu

Zvláštní tvar skalního masívu je způsoben zvětráváním - konkrétně selektivním zvětráváním. Se zvětráváním se sektávám u skalním zajímavostí poměrně často. Jedná se o soubor změn, které prodělávají horniny na zemském povrchu vlivem vnějších geologických činitelů (např. působením atmosféry, vody, ledu, kolísající teploty a činností organismů). Jde o určité přizpůsobování se hornin povrchovým podmínkám, zejména nízkým teplotám a tlakům, dostatku kyslíku a vody. Výsledkem uvedených procesů jsou četné zvětrávací produkty, kterými mohou být minerály, úlomky hornin, ionty a plyny. Má povahu fyzikálních nebo chemických procesů, které mohou probíhat za spoluúčasti živých organismů. Zvětrávání může v průběhu času (často velmi rychle, stačí se podívat na stav řady městských fasád), vést k rozpadu hornin a následné erozi, které vede k celkovému přetvoření tváře krajiny.


Druhy zvětrávání podle příčin

Rozlištujeme 3 základní druhy zvětrávání:


Zde se jednoznačně setkáváme s chemickým zvětráváním. Chemické zvětrávání je proces, při kterém se mění minerální a chemické složení hornin. Intenzita těchto pochodů je závislá především na klimatických podmínkách, zejména na množství srážek a teplotě. Značný podíl na chemickém zvětrávání má voda, obsahující rozpuštěné organické i anorganické látky. Účinnost pochodů bývá zvyšována také předcházejícím fyzikálním navětráním dané horniny. Základní formy chemického zvětrávání představují chemické procesy: rozpouštění, hydrolýza, oxidace, hydratace a karbonatizace. Na chemickém zvětrávání mají svůj podíl také rostliny a živočichové. Z rostlin přispívají zejména lišejníky, mechy a vyšší rostliny svými kořeny. Velký význam mají také bakterie. Z živočichů mají větší význam vrtavé houby a mlži, kteří svými výměšky naleptávají pobřežní skály.

Zvětrávání hornin je neustále probíhající proces, který je značně závislý na klimatických poměrech oblasti, vlastnostech matečných hornin, tvaru georeliéfu a stavu rostlinného pokryvu povrchu.


Selektivní zvětrávání

Různá odolnost hornin vůči zvětrávání se projevuje tzv. selektivním zvětráváním, při kterém rychleji vyvětrávají z okolních měkčích hornin horniny více odolné. Např. vypreparované žíly magmatických žil, sopouchy, různé římsy odolných hornin uvnitř souboru sedimentů, pokličky, zemní pyramidy a nebo skalní jehly. Zvětrávací procesy podmiňují také pochody, které vedou ke vzniku půdotvorného substrátu. Produkty fyzikálního a chemického zvětrávání, které zůstávají ležet na místě, označujeme jako eluvia. Eluvia jsou typická tím, že postupně přecházejí do neporušené horniny v podloží.
 


Skalní mísy

Skalní mísa (angl. Panhole) je prohlubeň oválného nebo kruhového tvaru na vodorovných nebo mírně skloněných skalních plochách. Velikost těchto prohlubní je zpravidla několik decimetrů, jen vzácně dosahují rozměrů více než 1 m v průměru. Skalní mísy se vyskytují v různých typech hornin všech podnebních pásů.
 


Skalní mísy vznikají v důsledku selektivního zvětrávání horniny a následného odnosu zvětralých částic. Vývoj skalních mís je výsledkem mechanického, chemického a biochemického zvětrávání, přičemž mechanicky rozrušená hornina (například vlivem teplotních změn – mrznutím či zahříváním), následně snadno podléhá chemickému rozpouštění minerálů. Vrcholným stadiem vývoje skalní mísy je vznik tzv. odtokového žlábku (někdy nepřesně označovaného jako žlábkovitý škrap). Pokud je tento žlábek natolik prohlouben, že ze skalní mísy odvádí veškerou vodu, dochází k rychlé destrukci tvaru. Dokonale vyvinuté tvary se obvykle vyskytují v žulových horninách, ale také se s nimi setkáme v některých klastických sedimentech, například v pískovcích České křídové tabule. Skalní mísy se vyskytují i v dalších krystalických horninách, například v pegmatitech, kvarcitech, rulách a andezitech. Oválné prohlubně ve vápencích a jiných krasových horninách se nazývají kamenitza nebo kamenice podle původního slovinského pojmenování kamenica.

V minulých dobách, kdy si lidé neuměli vysvětlit skutečnou příčinu vzniku těchto hojně se vyskytujících skalních tvarů, považovali tyto prohlubně za obětní mísy (něm. Opferkessel). Domnívali se, že skály a balvany, v nichž jsou tyto mísy, jejichž součástí je často také odtokový žlábek, byly místem pohanských obětních obřadů. Skalní mísa s odtokovým žlábkem navíc evokovala představu o obětování živých tvorů, kdy žlábkem měla z mísy odtékat krev oběti. S tímto (v naprosté většině případů) mylným výkladem původu skalních mís se nezřídka setkáváme dodnes.

Otázky a úkoly:

Pro splnění podmínek této cache musíte navštívit nejen místo na výchozích souřadnicích, ale i projít trasu Bludných skal.

1) Na výchozích souřadnicích se nacházíme ještě v České republice a tedy mimo národní park, takže je možné skalní věž, která se zde nachází, prozkoumat podrobněji. Nebudu Vás napínat - je to pískovec. Popište jeho strukturu, barvu, kompaktnost a přibližnou velikost zrn. To Vám velmi pomůže k pochopení tvarů, které uvidíte dále.
2) Na tomto místě pořiďte první fotografii sebe (identifikovatelnou část) nebo svého GPS zařízení, kde je čitelně vidět Vás nick se skalním masivem.

Nyní se přesuňme na polskou stranu - do Bludných skal. Cestou uvidíte mnoho zajímavých tvarů, ale nás bude zajímat zejména zastavení Kuří noha.

3) Kolik otvorů je v kuří noze?
4) Jaký je její průměr v nejmenší části?
5) Přímo naproti kuří noze se nachází ve skále několik skalních misek. Kolik misek zde je?
6) Jaká je délka největší skalní mísy?
7) Jakým způsobem tyto skalní útvary vznikly?
8) Zde pořiďte druhou fotografii sebe (identifikovatelnou část) nebo svého GPS zařízení, kde je čitelně vidět Vás nick se skalním útvarem Kuří noha.

Vaše odpovědi můžete zasílat přes profil, ale budu raději, když využijete následující formulář:

ON-LINE FORMULÁŘ

Pokud budou Vaše odpovědi špatně - budu Vás kontaktovat. Pokud žádné odpovědi nezašlete, nebo Váš log nebude obsahovat fotografii / fotografie podle zadání - log nebude uznán a bude odstraněn.

 


Tasks and questions:


To meet the requirements of this cache, you must visit not only the location at the starting coordinates, but also the route of the Wandering Rocks.

1) The starting coordinates are still in the Czech Republic and therefore outside the national park, so it is possible to explore the rock tower, which is located here, in more detail. I won't stretch you - it's sandstone. Describe its structure, color, compactness and approximate grain size. This will greatly help you understand the shapes you will see below.
2) Take the first photo of yourself (identifiable part) or your GPS device, where you can see the nick with rock massif.

Now let's move to the Polish side - the Wandering Rocks. Along the way you will see many interesting shapes, but we will be especially interested in stopping the Corn Leg.

3) How many holes are in the corn leg?
4) What is its diameter in the smallest part?
5) There are several rock bowls directly opposite the corn feet. How many bowls are there?
6) What is the length of the largest rock bowl?
7) How did these rock formations originate?
8) Take a second photo of yourself (identifiable part) or your GPS device, where you can clearly see your nick with the rock formation Kuří noha.

ON-LINE FORM

Zdroje:

Web: Wikipedia.org
Web: wolnymkrokiem.pl
Web: Novinky.cz
Publikace: Geologické rozhledy

Publikace: Geologické zajímavosti České republiky
Publikace: Geology Academy
Jiné: Geologická mapa ČR AVČR rok vydání 2012

 

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT od Alke04

Additional Hints (No hints available.)