Skip to content

INTELEKT Traditional Geocache

Hidden : 2/16/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


INTELEKT

Čo je to intelekt ?  Pojem Intelekt pozná každý z nás. Jeho definícii je veľmi veľa. Vo všeobecnosti ide o rozumovú schopnosť učiť sa z minulých skúseností, využívať tieto poznatky a prispôsobiť svoje konanie novým situáciám a podmienkam.  Prikláňame sa k názoru, že Intelekt, Inteligencia alebo rozumová schopnosť je prítomná u každého človeka. Je to schopnosť,  ktorá nám umožňuje každodenný praktický život a prispôsobovať sa novým podmienkam života.

Inteligenciu človeka a jej úroveň  je možné zmerať takzvanými testami inteligencie. Jednotkou merania je jednotka známa ako IQ. Test nie je závislý na získaných vedomostiach, kultúrnom, jazykovom a spoločenskom zázemí. Ide o vyhľadávanie logických väzieb. Test si nevyžaduje teda žiadne špeciálne vedomosti či vzdelanie. Výsledkom testu je číselná hodnota. Vyjadruje podľa výsledkov testov odhad toho, ako sme na tom s inteligenciou v porovnaní s priemernou populáciou. Úplný priemer vyjadruje číslo 100. Hodnoty medzi 85 až 115 sú stále v pásme priemeru, v testoch ich dosiahne asi 67% populácie. IQ pod 60 a nad 130 má už len 0,3% všetkých ľudí. Hodnoty nad 115 sú nadpriemerné.

Pre zaujímavosť - Najvyššie IQ v histórii vo výške 220 mal podľa odhadov taliansky maliar, sochár, vedec a vynálezca Leonardo da Vinci. Najinteligentnejší živý človek je Kórejčan Kim Ung-yong s IQ 210.

Inteligencia detí

Zjednodušene môžeme povedať, že nadané dieťa, dieťa so zvýšeným inteligentom, je dieťa s predčasným poznávacím vývinom, ktoré pri dostatočnej motivácii a tvorivosti za adekvátnej stimulácie zo strany prostredia dosahuje v porovnaní so svojimi rovesníkmi výnimočné výkony v jednej alebo viacerých oblastiach (toto prirovnanie je dôležité - pre päťročné dieťa môže byť výnimočné, že dokáže plynulo čítať, hoci vo všeobecnosti to žiadny výnimočný výkon nie je - čítať vieme všetci).

Nadané a talentované deti sú tie deti, ktoré sú identifikované kvalifikovanými profesionálmi, a ktoré sú vzhľadom na svoj výnimočný potenciál schopné vysokých výkonov. Tieto deti potrebujú k realizácii svojho prínosu pre spoločnosť vzdelávací program a servis, ktorý nie je bežne poskytovaný štandartnými školami.

Deti schopné vysokého výkonu sú tie deti, ktoré demonštrujú úspech alebo potencionálne schopnosti v niektorej z nasledujúcich oblastí:

1.         všeobecná intelektová schopnosť

2.         špecifické akademické schopnosti

3.         tvorivé alebo produktívne myslenie

4.         vodcovské schopnosti

5.         umelecké schopnosti

6.         psychomotorické schopnosti

 

Ako a prečo však rozpoznáme nadanie u detí a mladých ľudí, ktorí ešte nemajú dostatok skúseností, vedomostí a príležitostí, aby ho mohli jednoznačne preukázať výsledkami svojej činnosti? Rozpoznať nadanie už v detstve je dôležité preto, aby sme mohli vzdelávať a vychovávať nadané deti smerom k upevňovaniu a rozvíjaniu ich nadania - čo je v konečnom dôsledku na prospech celej spoločnosti. Ako ich správne viesť, podporovať, rozvíjať - je ešte stále predmetom skúmania a získavania skúseností. Intelektovo nadané deti môžeme považovať za deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

V ostatnom čase vznikajú či už štátne, alebo súkromné  základné školy s prispôsobeným výchovno-vzdelávacím procesom potrebám týchto detí.  V týchto školách majú deti príležitosť na rozvíjanie ich nadania a spôsobilosti k učeniu. Je im ponúknutý dostatok zaujímavých podnetov a možnosť riešiť rôzne problémové situácie, ktoré od nich vyžadujú náročné myšlienkové postupy. Výkony žiakov sú často posudzované na prvom stupni prostredníctvom citlivého verbálneho hodnotenia, ktoré buduje u detí sebadôveru, podporuje pocit úspešnosti a chuť do ďalšieho vzdelávania. Významnou zložkou hodnotenia je aj sebahodnotenie žiakov. Na druhom stupni sú zväčša posudzované výkony  žiakov známkami. Prioritou škôl je uplatňovanie špeciálno-pedagogického prístupu s dôrazom na používanie metód odporúčaných pre edukáciu intelektovo nadaných.

Dôraz môže byť kladený aj na pohybovú výchovu detí. 

K SAMOTNEJ  KEŠKE

Vzhľadom na to, že nie všetci majú dosť inteligencie a empatie a keška bola opakovane vykradnutá, na dáke obdobie sme ponechali kešku bez dešifrovacieho zariadenia len s papierom na zalogovanie Vašj nbávštevy. V prípade ak si chcete svoj intelekt preveriť, čítajte ďalej, kde je zadanie na vylúštenie prístupového kódu pôvodnej kešky.

Na odlovenie tejto kešky bude potrebné využiť inteligenciu, schopnosť dohľadať informácie, pochopiť a vyriešiť zadanie.

Priamo v krabičke nájdete zariadenie, ktorého názov vytvoril autor Dan Brown,  pre svoj román z roku 2003 Da Vinciho kód.

Zariadenie je prenosná skrinka, ktorá slúži k ukrytiu a ochrane tajných správ. Názov zariadenia nemá slovenský preklad a pravý význam slova nie je celkom objasnený, avšak je domnienka jednej z postáv uvedenej knihy, že súvisí so slovom "kryptológia". Podľa knihy ide o vynález Leonarda da Vinciho.

Na jej otvorenie bude potrebný 6 miestny číselný kód, ktorý dostanete po správnom vylúštení následných otázok.

Číselný kód (ABCDEF) je potrebné na zariadení zadať do riadku medzi šípkami a buďte prosím pri jeho otváraní opatrný, nepoužívajte hrubú silu. V prípade správneho kódu ide zariadenie ľahko otvoriť potiahnutím čiernych koncov od seba.

Pri hľadaní jednotlivých čísiel kódu nezabúdaj, že najjednoduchšie riešenie nie vždy je to správne, preto si nezabúdaj svoje výsledky overovať.  Proste použi svoj INTELEKT.  Pomôcka - prever si, že kontrolný súčet číslic kódu je 23. ( A+B+C+D+E+F = 23)

 

ÚLOHY K ZÍSKANIU PRÍSTUPOVÉHO KÓDU


A.        Prvú pozíciu kódu získaš doplnením čísla, ktorého ležatý tvar je znakom pre nekonečno. Len pre tvoju informáciu tento znak pre  nekonečno zaviedol anglický matematik John Wallis v 17. storočí. Získané číslo doplň ako prvý znak hľadaného kódu.


B.  Druhá pozícia je výsledok zadania.

5 strojov vyprodukuje za 5 minút 5 výrobkov. Za koľko minút vyprodukuje 9 strojov 9 výrobkov? Nad zadaním rozmýšlaj, prvé číslo čo ti napadne nemusí byť správne. Správny výsledok doplň na druhé miesto kódu.


C. Tretia pozícia je výsledok zadania.

Tenisová raketa a loptička spolu stoja 1 euro a 10 centov. Tenisová raketa je od loptičky drahšia o 1 euro. Koľko centov stojí loptička? Pozor, sprav si skúšku správnosti a spočítaj, či sa súčet cien loptičky a rakety naozaj rovná 1,10 €. Následne cenu loptičky v centoch dosať na tretiu pozíciu kódu.


D. Hľadaj rozdiely. Pozri si ktorá húsenica je iná ako ostatné a jej číslo doplňte ako štvrtú pozíciu kódu:


E. Koľko zvierat z každého druhu zobral Mojžiš na Archu? Správne číslo, vyjadruje mimo iné mohutnosť prázdnej množiny, dosaď na piatu pozíciu kódu.


F. Miešanie farieb. 

Aká farba vznikne zmiešaním  farieb vo štrvrtom riadku na pozícii ?????. Číslo farby doplňte ako poslednú, šiestu pozíciu kódu.

 


Pred pokusom o odomknutie skrinky skontroluj, či A + B + C+ D + E + F = 23.


Pre Vašu motiváciu, 8-ročný žiak druhého ročníka  školy pre intelektovo nadené deti,  získal požadovaný kód za cca 15 minút, počas hľadania bol len kontrolovaný a informovaný k jednotlivým úlohám, či sú vypočítané správne alebo nie.


Po dešifrovaní prístupového kódu môžeš pristúpiť k samotnému odlovu kešky. V skrýši nájkdeš zelenú kapsulu, ktorá ukrýva samotné dešifrovacie zariadenie. Získaný kód zadaj do jednej línie medzi zvýraznené šípky na ľavej a pravej strane a potiahnutím čiernych koncov od seba sa dopracuješ k logobooku, čím preukážeš dostatok inteligentu na vylúštenie a odlov tejto skrýše.

Prosím, neťahajte na silu, po zrovnaní čísiel to ide ľahko.

Nezabudni po zalogovaní kešku zložiť a zašifrovať pre ďalších lovcov. 

Additional Hints (Decrypt)

cbq abunzv, zrgre n cby bq qibpu oyrfxbi cbq Mavrifxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)