Skip to content

Geologická stavba okolí obce Pyšel EarthCache

Hidden : 9/9/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Dnešní krajina kolem obce Pyšel je výsledkem vývoje trvajícího stamilióny let. Oblast náleží k východnímu okraji oblasti Českomoravské vrchoviny, je mírně zvlněná, místy vystupují zaoblené hřbety a návrší.

Geologickým podkladem je třebíčský pluton vzniklý v prvohorách. Třebíčsky pluton je tvořen hlubinnými horninami, utuhlými ze žhavotekutého magmatu v hloubce asi 12 km pod povrchem.


Durbachit

Durbachity jsou specifické horniny, kterými je tvořen třebíčský masiv. Durbachity byly poprvé popsány na lokalitě Durbach v jihozápadním Německu, od které vzešlo i jejich pojmenování. V České republice se tyto horniny vyskytují ve dvou severojižně protažených pásmech. Na Moravě se jedná o třebíčský masiv, jihlavský masiv a drobné masivy v okolí Nového Města na Moravě. V Čechách se naopak jedná o masiv Čertova břemene, táborský masiv, netolický masiv, mehelnický masiv a masiv Želnava. Jsou charakteristické zvýšenými obsahy draslíku, hořčíku, uranu a thoria, což přispívá k jejich radioaktivitě.

Granulit

Granulit je metamorfovaná hornina, která vzniká při vyšších teplotách a různých tlacích během regionální metamorfózy. Horninu tohoto typu definoval Johann Heinrich Gottlob Justi v roce 1757 a označil ji jako namiester stein (podle Náměšti nad Oslavou), později ji označil jako weisstein. Velikost zrna se pohybuje od střední po hrubé a barvu mívá granulit nejčastěji hnědošedou až tmavě šedou, popřípadě bílou. Jedná se o těžkou horninu. Většina minerálů vytváří stejně velká zrna, která jsou do sebe zaklesnutá. V Českém masivu se nacházejí například v oblasti moldanubika na Šumavě.

Rula

Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Ruly se vyznačují rovnoběžnou stavbou (břidličnatostí). Zrno mají ruly jemné až hrubé. Jedna z nejhrubších rul je např. rula vyskytující se na Liberecku, tzv. ještědská rula. Barva je světle šedá, šedá, tmavošedá, žlutavá, hnědá až červenavá. Ruly tvoří v České republice rozsáhlá tělesa v oblastech Šumavy, Orlických hor, Českomoravské vrchoviny.

Amfibolit

Amfibolit je regionálně metamorfovaná hornina vyznačující se střední až hrubou velikostí zrna. Název amfibolit je odvozen od převládajícího minerálu amfibolu; zavedl jej v roce 1813 Alexandre Brongniart. Vznikají při nízkém až středním, ale i při vysokém tlaku okolo 1,0 – 1,2 GPa, při teplotě 500 – 700 °C. Barva horniny bývá nejčastěji zelená až černá. Amfiboly mají velmi složitou strukturu, a proto jsou mnohými geology nazývány odpadkové koše nebo mořské houby.

Serpentinit

Serpentinit je druh metamorfované horniny, při které se olivín přeměnil na serpentin. K této specifické přeměně docházelo při zvýšené teplotě za přínosu vody. U světlejších partií některých hadců se setkáváme s atraktivními síťovitými a skvrnitými vzory, které připomínají kůži hada. Termín zavedl Alexander von Humboldt v roce 1823 podle latinského výrazu serpens (had).

OTÁZKY

Pro uznání logu odpovězte na (email: osviezovacvzduchu@azet.sk) následující otázky.

1. Na informační desce "Geologická stavba okolí 1." si přečtěte informace o geologickém podkladu okolí.
1a) Jakým jiným názvem je možné pojmenovat žulosyenity?
1b) Popište, z čeho se žulosyenit skládá.
1c) Do jaké skupiny (podle způsobu vzniku) žulosyenit patří (vyvřelé - magmatické, usazené - sedimentární nebo přeměněné - metamorfované)?
1d) Kolik vzorků žulosyenitu je zde vystavovaných?

2. Na informační desce "Geologická stavba okolí 2." si prohlédněte, jak vypadá uzavřenina amfibolu v žulosyenitu.
2a) Zjistěte, zda se ve vystavených vzorcích uzavřenina nachází (jestli ano, popište její velikost a barvu).
2b) Popište barvu a zrnitost žulosyenitového vzorku z Kamenné.
2c) Může být tenhle vzorek radioaktivní (zde vám může pomoct deska "Geologická stavba okolí 1.")?

3. Na informační desce "Geologická stavba okolí 2." si pročtěte informace o serpentinitu.
3a) Jakým jiným názvem je možné pojmenovat serpentinit?
3b) Z jaké hloubky tato hornina původně pochází?
3c) Popište barvu vzorku serpentinitu a zjistěte zdroj jeho zabarvení.

4. (Nepovinné) Připojte fotku sebe nebo své GPS se žlutou ještěrkou, kterou jistě naleznete :).

Zdroj: Informační tabule (Stanislav Houzar),wikipedia.cz, mapy.geology.cz.

Additional Hints (No hints available.)