Skip to content

O łódzkim gettcie Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, September 14, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

14 September 2019, 13:00 - 14:30

O łódzkim gettcie

Stacja Radegast jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była ona związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi (Litzmannstadt). Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców, przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 r. oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

 

fot. źr. http://muzeumtradycji.pl

Litzmannstadt-Getto było najdłużej funkcjonującym, a zarazem drugim, co do wielkości miejscem koncentracji i przymusowej pracy ludności żydowskiej na ziemiach polskich. We współczesnej przestrzeni miasta ślady dawnego getta są wciąż obecne, ale ich historia nie jest znana wszystkim mieszkańcom Łodzi. W 2015 r. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi podjęło realizację projektu pod nazwą „Makieta Litzmannstadt-Getto”. To niezwykłe dzieło będzie można obejrzeć w ramach tego eventu. Zobaczycie, jak wyglądała nieistniejąca już część Łodzi.

Plan:

13.00 - spotkanie na współrzędnych.

13.15 - 13.45 - prelekcja o łódzkim gettcie.

13.45 - 14.15 - zwiedzanie muzeum, oglądanie makiety.

14.15 - 14.30 - tradycyjne geokeszerskie aktywności (wymiana TB, PWG, etc.).

14.30 - zakończenie.

Wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.

Do zobaczenia.

 

 

Additional Hints (No hints available.)