Skip to content

Klasterecke Prameny EarthCache

Hidden : 8/3/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Klášterecké minerální prameny

 

Vznik minerálních vod

Vznikají  v polohách, kde poruchy v zemské kůře dosahují až do zemského pláště v hloubkách přes 25 km (ale méně než 30 km), kde mohou narazit na výskyt oxidu uhličitého (kysličník uhličitý). Nejčastěji pak vystupuje oxid uhličitý na místech, kde se kříží poruchy zemské kůry a kde vzniká pro něj dobrá cesta, jakýsi “komínek”, po němž plyn snáze stoupá k povrchu. Když pronikne až do míst, kde se vyskytuje voda, začne se v ní rozpouštět. Voda s rozpuštěným oxidem uhličitým (tj. kyselina uhličitá) rozpouští okolní horniny víc než samotná prostá voda a to zvláště pokud se jedná o horniny typu uhličitanů.Z povrchu země voda postupně prostupuje vrstvou hornin, zatímco ji sama příroda obohacuje o minerály a přírodní CO2, filtruje a chrání před vlivy vnějšího prostředí. V podzemí taková voda stráví několik měsíců, někdy i stovky a tisíce let. Vznikne minerální voda nejvyšší čistoty a kvality, přičemž každá je unikátní svým složením a chutí.


Uhličitá voda v Kláštereci nad Ohří vystupuje při křížení kladenského zlomu s
krušnohorským zlomovým pásmem.Minerální  vody v Kláštěrci nad Ohří vyvěrají v rulách jižně od krušnohorského zlomového pásma.

Přírodní léčivý zdroj - starověká i novodobá cesta ke zdraví

Odborná analýza pramenů stanovila, že minerální vodu lze využívat k pitným kúrám a vodoléčebným procedurám. Minerální prameny pomáhají odstraňovat, nebo mírnit chronické potíže. Slouží k urychlení rekonvalescence po akutním onemocnění nebo operaci trávícího, močového či pohybového aparátu.

V Klášterci nad Ohří jsou k dispozici 3 minerální prameny. Jsou jímány v lázeňském parku městské části Kyselka:

  • Pramen Evženie v hloubce 12 m
  • Klášterecký pramen 120 m 
  • Městský pramen 90 m

Patří do skupiny studených, slabě mineralizovaných, hypotonických hydrogenouhličitano – sodných kyselek. Díky obsahu volného kysličníku uhličitého mají příjemnou, perlivou a osvěžující chuť.

Pitná kúra v dávce a době trvání určené lékařem má neutralizační účinek na žaludeční kyselinu, povzbuzuje sekreci trávících šťáv a povzbuzuje funkci střev. Má účinek močopudný, je vhodná ke snížení krevní hladiny kyseliny močové a k prevenci močových kamenů. Podporuje metabolizmus cukrů a tuků u diabetiků a obézních

Koupele v minerální vodě působí příznivě na zvýšený krevní tlak, slouží k prevenci poruch krevního oběhu, mírní potíže vyvolané degenerativními změnami pohybového ústrojí.

Pramen Evžénie

Přírodní slabě mineralizovaná voda hydrogenuhličitano-sodného typu se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité, hypotonická, studená. Pramen se nachází přímo pod původní stáčírnou minerálních vod v hloubce 12 m, vydatnost 4 litry za minutu. Případná sedimentace je přírodním jevem a není na závadu jakosti stolní vody. Prohlášena za léčivý pramen 9. dubna 1898.

Vzhledem k svému fyzikálně-chemickému složení i při mírně zvýšené radioaktivitě je pramen vhodný pro 21-28 denní lékařsky sledovanou pitnou léčbu.
Hlavním účinkem této minerální vody při pitné léčbě je neutralizační účinek na kyselinu solnou v žaludku a stimulace žaludeční sekrece. Spolu s přítomným oxidem uhličitým urychluje žaludeční a střevní peristaltiku, zvyšuje diurézu, zvyšuje hodnoty pH a vylučování urátů. Předpokládá se účinek na tvorbu inzulinu.

Hlavními indikacemi pro pitné kůry jsou funkční onemocnění žaludku a horní části tenkého střeva, chronicky se opakující vředové choroby žaludku a dvanáctníku, léčení funkčních poruch střevních, diverkulóza, podpůrné léčení cukrovky zvláště při latentním acidózním metabolismu, prevence a metafylaxe urátových, cystinových a kalciumoxalátových kamenů, stavy po operaci ledvin a vývodných cest močových, po litotripsii, podpůrná léčba u poruch metabolismu kyseliny močové.

Klášterecký pramen

Přírodní slabě mineralizovaná voda hydrogenuhličitano-sodného typu se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny metakřemičité, hypotonická, studená. Pramen se nachází v lázeňském parku v hloubce 120 m, vydatnost 7-9 litrů za minutu. Případná sedimentace je přírodním jevem a není na závadu jakosti stolní vody.

Studená, perlící se, osvěžující přírodní minerální voda je mimořádně vhodná k dlouhodobému pití jako stolní voda. Zvláště vhodná je při pravidelném pití u žaludečních obtíží. U diabetiků zabraňuje vzniku acidózy a zvyšuje účinnost působení insulinu a ukládání glykogenu.

Pravidelné pití vede ke snižování hladiny kyseliny močové v krevním séru, zvyšování její rozpustnosti a vylučování močí. Je vhodná k prevenci močových kamenů. Neutralizací kyselého prostředí příznivě ovlivňuje léčení zánětlivých onemocnění vývodných cest močových.

Městský pramen 

Přírodní slabě mineralizovaná voda hydrogenuhličitano-sodného typu se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny metakřemičité, hypotonická, studená. Pramen se nachází v lázeňském parku na levém břehu řeky Ohře v hloubce 90 m, vydatnost 20 litrů za minutu. Případná sedimentace je přírodním jevem a není na závadu jakosti stolní vody.

Studená, perlící se, osvěžující přírodní minerální voda je vhodná k dlouhodobému pití jako stolní voda. Její složení umožňuje tuto minerální vodu zařadit z hlediska léčivých účinků mezi pramen Evženie a Klášterecký pramen. Zvláště vhodná je při pravidelném pití u žaludečních obtíží, podpůrné léčbě cukrovky, prevenci vzniku močových kamenů a léčení zánětlivých onemocnění vývodných cest močových.

Městský pramen je pro svůj vysoký obsah volného oxidu uhličitého z hlediska balneologického vhodný pro zevní balneaci v podobě plných a částečných uhličitých koupelí, plynových uhličitých koupelí a podkožních plynových injekcí. Vedle srdečně-cévních onemocnění může být pro své chemické složení a mírně zvýšenou radioaktivitu tato minerální voda využita k léčbě degenerativních onemocnění pohybového ústrojí a arteriální hypertenze.

Městský pramen

Otevírací doba

 

Pramen Evžénie
Pá-Ne 10:30-17

polední přestávka: 12:00-12:30

ŘÍJEN--12:30-17.00

Listopad – Březen
Pátek - Neděle: 12.30 – 17.00


Informační centrum
Duben -Září: Po-Ne 8:30-17:00
polední přestávka: 12:00-12:30

Pozor změna otevírací doby pavilónu Evženíe pro zimní období!!!

Jak na keš:Na úvodních souřadnicích se ocitnete před stáčírnou Evžénie  ,je kousek  i parkoviště kde můžete zanechat svá geovozítka.Pro splnění  této keše musíte odpovědět na několik otázek!

 

1.Jak vznikly Klášterecké minerální prameny,čím je to způsobeno?

2.Nejznámnější a nejstarší pramen je Evžénie.Zaměříme se teď na tento pramen.Natočte si do sklenice či kelímku tuto minerálku.Je neperlivá,jemně perlivá a nebo perlivá?Co to způsobuje?(kelímek můžete zakoupit za 1 kč a nebo mít vlastní nádobku)

3.Zkusíme si  změřit pH Městského pramenu v Informačním centru N 50° 22.798' E 13° 10.318' .Potřebujete k tomu Indikátorové pH papírky.(Koupíte v lékárně ,na netu ,ale třeba i v drogérii a stojí pár korun.Někdo může mít i doma pro měření ph bazénů atd.)Hodnotu pH určíme porovnáním zbarvení indikátorového papírku po jeho namočení do roztoku s barevnou stupnicí.Postupujte podle návodu.Ale pozor! Indikační (ph) papírek rychle mění svou barvu ,tak doporučuji fotit hned! Aspoň ten můj se rychle měnil,použila jsem jich více laugh.Kolik vám vyšlo pH?Podle výsledků co vám vyšlo myslíte ,že je tato minerální voda kyselá? Vyfoťte pH papírek a pošlete společně  odpověďmi.Pozor! Podle nových pravidel můžu požadovat foto k plnění úkolů!!!Foto naměřeného ph připojte k odpovědím!!!

4.Jako dobrovolný a nepovinný úkol ,budu ráda když k logu připojíte  fotografie sebe z okolí pramenů či blízké kašny u pavilonu stáčírny Evžénie.

Odpovědi zašlete na email přes profil.Zalogujte po zaslání odpovědí.Pokud bude něco špatně ozvu se.smiley

Všechny prameny můžete zde ochutnat za cenu kelímku 2kč.A nebo si za symbolický poplatek natočit do vlastní petky či nádob smiley

Ponámka: Vím ,že zde bývala Earth keš..Myslím ,že si toto místo opět keš zaslouží!Budu ráda,když toto zajímavé místo znovu navštívíte a uvidíte jak pěkné to tu máme!A potěší i novější fotografiecheeky

Additional Hints (No hints available.)