Skip to content

Zakątki wodne - Virtual Reward 2.0 Virtual Cache

Hidden : 1/1/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[for English task description, scroll to the end]

Bardziej sail&grab, niż park&grab - postój tylko dla sprzętu pływającego, samochodem nie dojedziecie - chyba że amfibią Pana Samochodzika :)

Korzystając z tego, że Geocaching HQ przyznało mi Virtual Reward 2.0, chciałbym pokazać wam najbliższe okolice Szczecina, które wielu osobom są zupełnie nieznane. Ja np. - choć pochodzę z Dąbia - dopiero za dorosłego odkryłem ten wspaniały wodny świat, który w całości mieści się w granicach mojego miasta.

Opis powstał po części w oparciu o materiały publikowane przez Urząd Miasta Szczecin, uzupełniłem je jednak o własne relacje i praktyczne informacje.


Ogólnie

Szczecin i jego okolice to jedno z najpiękniejszych miejsc do żeglowania w Polsce. Nasze miasto coraz bardziej kojarzy się z żaglami, więc i inwestycji dla amatorów takiego sposobu podróżowania nie mogło zabraknąć.

Szczecin wybudował dziewięć tzw. zakątków wodnych.

Projekt zakątków wodnych zakładał utworzenie punktów postojowych dla małych jednostek pływających w rejonie Jeziora Dąbie. Są to miejsca rekreacyjne przeznaczone dla różnych użytkowników m.in. żeglarzy, kajakarzy, turystów, ornitologów. Powstanie zakątków pozwoliło na skanalizowanie ruchu turystycznego w obszarze Natura 2000. Dzięki częściowemu zadaszeniu, możliwe jest w nich schronienie przed warunkami pogodowymi, przygotowanie ciepłych posiłków, czy np. organizowanie spotkań edukacyjnych z młodzieżą o charakterze przyrodniczym. Forma wizualna stworzonych obiektów nawiązuje do charakteru najbliższego otoczenia.

Pomysł powstania zakątków wodnych wyszedł od Klubu Kapitanów Jachtowych w 2010 roku i od tamtej pory był prowadzony przez Urząd Miasta Szczecin. W 2019 roku Klub wskazał miastu kolejne sześć miejsc do utworzenia w przyszłości zakątków dostępnych dla jachtów o większym zanurzeniu.


Zakątki

Wszystkie zakątki są wyposażone w małego Toi Toia, drewniane stoły i ławy pod zadaszeniem oraz pomosty do cumowania. Z niektórych da się zejść na ląd, z innych nie. Do nielicznych można dotrzeć od lądu. Do niektórych da się dopłynąć łódkami balastowymi, przy innych jest zbyt płytko.

Pierwsze trzy zakątki są dostępne jachtem balastowym o zanurzeniu 1,6m (sprawdziliśmy). Na nr 4 (Wydrnik) raz przez pięć lat udało nam się wpłynąć przy bardzo wysokiej wodzie - zwykle jest za płytko. Pozostałe są raczej tylko dla kajaków czy mało zanurzonych motorówek i jeziornych jachcików mieczowych.


1. Kwadrat - niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Oprócz drewnianego pomostu da się również zacumować po drugiej stronie kanału do drzewa, pnia i zwykle przygotowanego tam przez żeglarzy prowizorycznego "polera" z grubego konaru. Można także zacumować przy wejściu po prawej stronie do betonowego elementu, ale tam uwaga na burty.

Kwadrat od zawsze był popularnym miejscem żeglarskich spotkań i nocnego śpiewania szant, toteż często jest tam spory tłok w nocy i trudno o miejsce, chyba że dogadacie się z kimś stać burta w burtę. Albo przypłyniecie wcześnie. Wpływając jachtem, uważajcie na top masztu - łatwo zahaczyć o gałęzie drzew.

Na Kwadracie można z zakątka zejść na ląd i rozpalić obok ognisko. Da się także przejść ścieżką na polanę z górną stawą nabieżnika. Grillując wieczorem, uważajcie na lisy - czują mięcho i podchodzą bardzo blisko :)


2. Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Często w nocy również miejsca zajęte, ale warto tu raz dobić wcześniej tak, by mieć miejsce i przenocować - to bardzo klimatyczne miejsce. Z zakątka nie ma wyjścia na ląd, więc nie przyjdą wam na pokład okoliczne dziki, ale potrafią pochrumkiwać z zarośli przez pół nocy.


3. Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Wpływając tu jachtem balastowym, bardzo uważajcie na głębokości. Na przedłużeniu Świętej trzeba płynąć tak długo, aż zakątek będzie na trawersie i dopiero płynąć na niego, skręcając pod kątem prostym. Próba ścięcia zakończy się wylądowaniem na mieliźnie. Nie polecamy noclego przy północnym wietrze, zaś większym jachtem lepiej stawać po zachodniej stronie pomostu - po stronie wschodniej można się rano przy wychodzeniu zaplątać balastem w łańcuchy mocujące pomost.

Miejscówka - bez zejścia na ląd - jest niesamowita. Trudno uwierzyć, że tak blisko miasta jest tak dzikie, czarne w nocy miejsce. Przepiękny widok na całe jezioro. Nie zdziwcie się, jak ktoś się documuje nawet bardzo późnym wieczorem - choć formalnie po zmierzchu żeglować po Dąbiu nie wolno.


4. Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Kanał warto przepłynąć, nawet jeśli nie dacie rady dopłynąć do samego zakątka (jest przy nim dość płytko - przy 1.6m zanurzenia przez pięć lat udało nam się tam podejść tylko raz przy bardzo wysokiej wodzie). Jest to niezwykle malownicze miejsce, często kompletnie zarośnięte (są miesiące, w których na silniku się tędy nie przejdzie - zielsko zakręca się na śrubie). Można też zaobserwować działalność lokalnej fauny. Z tego zakątka również nie ma zejścia na ląd.


Na kolejne zakątki, które są bardzo świeże, warto wybrać się czymś mniej zanurzonym - kajakiem, czy małą motorówką (można w Szczecinie wynająć takie, na które nie trzeba mieć uprawnień). Do trzech z nich da się także dotrzeć od strony lądu i jest to także ciekawy spacer, który rozpocząć można w Dąbiu.


5. Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.

Płytko, dostęp tylko kajakiem lub małą motorówką.


6. Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Wspaniałe widoki na Jezioro Dąbie Małe, w tym na nową marinę i plażę miejską. Płytko, dostęp tylko kajakiem lub małą motorówką. A może ktoś da radę dmuchanym materacem - odkąd widzieliśmy na Świętej chłopaka w nadmuchiwanym kajaku, już nic nas nie zdziwi :)


7. Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.

Piękny widok na stoczniowe miasto zza jeziora. Da się tutaj ostrożnie podpłynąć i balastowym jachtem; my nie cumowaliśmy, ale jesteśmy przekonani, że dałoby się podejść rufą, rzucić kotwicę z dziobu i tak stać na noc - po trapie pewnie dałoby się zejść na pomost zakątka. No, albo trzeba by trafić na wysoką wodę. Oczywiście kajakiem, czy małą motorówką już zero problemu.


8. Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.

Widok na ujście Regalicy i zaciszne, przyjemne miejsce. Balastowym jachtem można przepłynąć dość blisko tego cypla, ale na zakątek to się nie wpłynie ;-) Dostęp tylko kajakiem czy małą motorówką.


9. Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Z tego miejsca jest ciekawa perspektywa na Jezioro Dąbie - kto pływa kajakiem, to tutaj ma dość daleko, a jachtem z kolei płynie się zwykle wzdłuż toru bardziej po zachodniej stronie jeziora. Tutaj rzadziej się więc wpływa, a warto, bo widoki świetne. No i dla kogoś, kto "na pamięć" zna, jak wygląda jezioro, tutaj jest możliwość pogubienia na chwilę kierunków świata - przynajmniej ja tak mam.


O keszu

Kesz jest wirtualny, czyli nie ma żadnego pojemnika w terenie do odszukania. Nie oznacza to jednak, że możesz go zalogować z domowej kanapy - no chyba, że unosi się ona na wodzie ;-) Twoim zadaniem będzie odwiedzenie minimum trzech zakątków wodnych i dołączenie do loga zdjęć twojego sprzętu pływającego w każdym z nich. Na zdjęciu powinna być widoczna również tablica informacyjna znajdująca się na zakątku i/lub twoje urządzenie GPS (w przypadku komórki może być zrzut ekranu). Współrzędne kesza wskazują na najpopularniejszy z zakątków, tj. Zakątek Kwadrat, ale możesz wybrać dowolne trzy. Pełną listę znajdziesz na liście waypointów.

PS Da radę spełnić wymagania tego kesza od lądu - 3 zakątki są dostępne rowerem (#5, #6 i #9). Polecić to można tylko komuś, kto po prostu chce zgasić ikonkę na mapie - tylko zdobycie od strony wody da wam niezapomniane wrażenia. Lądem - będzie to fajna, ale zwyczajna rowerowa wyprawa, a zakątki zmienią się w zwykłe przydrożne wiaty.

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

Ten Kesz Wirtualny jest częścią ograniczonej publikacji Wirtuali utworzonych pomiędzy 4 czerwca 2019, a 4 czerwca 2020.

Jedynie 4 000 założycieli dostało możliwość ukrycia Wirtualnego Kesza. Dowiedz się więcej o Virtual Rewards 2.0 na blogu Geocaching.com.

 

[SHORT ENGLISH VERSION]

Note this is more sail&grab than park&grab - you can't get there by car, only by sailing vessels.

9 waypoints show locations of "water recesses" near Szczecin. Most of them are accessible only from water. #1, #2 and #3 can be reached by a yacht with 1.6m ballast. Others are only recommended for kayaks and small motorboats. Such kayaks and motorboats (that require no special permissions to sail) can be rented in Szczecin. #5, #6 and #9 can be reached by bike from land. But you'll be missing out a lot if you skip sailing. Every "water recess" is equipped in a chemical toilet, tables and benches under the roof. There are also moorings, so you can even spend the night on your boat at those recesses.

#1 (Kwadrat) is the most popular one, with possibility to go to land (you're still on an island, so you can't reach this recess by car or bike). You can make a bonfire there and you can walk to see a beacon nearby. This is not a case for most of other recesses. Most of them are not connected to land at all.

Your task is to visit at least 3 of those recesses (choose any ones you like). Please put a picture of your sailing vessel at each of these places (so at least 3 photos are required to log this Virtual). The information sign present at each recess and/or your GPS device (in case of smartphones, screenshot will suffice) must be visible on your photo.

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020 

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020.

Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)