Skip to content

Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní Virtual Cache

Hidden : 7/25/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní

Koláž krížov

Pri návšteve Detvy a na potulkách Podpoľaním pozornosť návštevníkov určite zaujmú drevené vyrezávané kríže stojace pri cestách, v blízkosti kostolov a na iných pietnych miestach obcí. Menšie podoby týchto krížov – náhrobné kríže, označujú miesta posledného odpočinku zosnulých. Možno ich nájsť na detvianskom cintoríne, ale aj v expozícii na Kalvárii, v bezprostrednej blízkosti detvianskeho cintorína. Prícestné aj náhrobné kríže sú artefaktmi ľudového umenia regiónu a sú zároveň súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenska (evidované v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenska). Tieto symboly kresťanskej viery sú prejavom zručnosti a majstrovstva rúk miestnych tvorcov drevorezbárov. Sú zhotovované z dreva, ktoré bolo v minulosti najpoužívanejším materiálom v ľudovom staviteľstve a tradičnej ľudovej kultúre regiónu. Zdobené sú vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním. Na cintoríne v Detve sa striedajú jednoduchšie podoby krížov – jednofarebné a jednoducho zdobené, s krížami bohatšie zdobenými hlbokým vruborezom a farebnými ornamentmi. Geometrické a rastlinné ornamenty a kresťanská symbolika zdobia prednú, ale aj bočné steny kríža. Z ornamentov sa najčastejšie vyskytuje trojlist, kvietok, lístky, vinič so strapcami hrozna, srdce, svietnik, rozeta s kruhom, voluta, slimák, prstenec, vlnovka, Sviatosť oltárna. Na náhrobných krížoch je súčasťou aj nápis s menom zosnulého a rokom jeho narodenia a úmrtia. Základná farba kríža je tmavá, ornamenty sú biele, žlté, zelené, červené, belasé. Kríž je zvyčajne ukončený a chránený plechovou strieškou, ktorej okraj má podobu čipkového vzoru. V minulosti boli striešky krížov drevené alebo kríže boli bez striešok. V auguste 2017 sa rozhodlo o ich zápise do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. 

Kríže, ktoré sa do súčasnosti zachovali na detvianskom cintoríne, ako aj prícestné kríže, sú dielami jednak už nežijúcich ľudových majstrov Jozefa Fekiača - Šumného, Jána Fekiača, Štefana Melicha - Klima, Štefana Stehlíka, Mikuláša Sekereša, Jozefa Krnáča – Stolára, Jozefa Krnáča – Boriaka, ale aj neznámych výrobcov. Zo súčasnej generácie miestnych výrobcov sú to najmä diela Jozefa Krnáča ml., Mikuláša Purdeka, Jána Môťovského, Štefana Melicha, Štefana Ľuptáka a ďalších. Na pamiatku už nežijúcich majstrov detvianskej drevorezby venovali svoje diela do expozície na Kalvárii Jozef Krnáč z Detvy - Krného a Mikuláš Purdek z Detvy. Reštaurovaniu krížov a výrobe malých stolových krížov a miniatúrnych príveskových krížikov, ktoré sú napodobeninami tradičných prícestných krížov, sa venuje Milan Malček z Detvianskej umeleckej kolónie, o.z..

Text prevzatý z: https://www.detva.sk/?id_menu=85182 (PhDr. Anna Ostrihoňová)

Podmienky logovania:


Aby ste si mohli zalogovať túto virtuálnu kešku, musíte splniť nasledujúce úlohy:

1. Na úvodných súradniciach sa nachádza kalvária s expozíciou drevených krížov. Nájdite kríž, ktorý vás najviac zaujal a odfoťte seba (alebo svoje GPS) s týmto krížom a fotku priložte k logu.

2. Vo waypointoch nájdete viac než 100 krížov so súradnicami. Navštívte aspoň 10 krížov, pri každom z nich odfoťte seba (alebo svoje GPS) s krížom a priložte všetky fotky k logu. Ku každej fotke napíšte, o ktorý kríž sa jedná.

3. (Nepovinná úloha) Nájdite drevený vyrezávaný kríž, ktorý ušiel našej pozornosti, a priložte do logu jeho fotku a súradnice. Spolu by sa nám tak mohlo podariť získať čo najlepší prehľad o všetkých drevených vyrezávaných krížoch podpoľania. Treba podotknúť, že mnoho krížov sa nachádza aj mimo podpoľania, napr. v Tatrách a dokonca aj v zahraničí.

Logy, ktoré nebudú obsahovať aspoň 11 fotiek, budú mazané.


Špeciálne SWG


Ako odmenu za to, že nám pomáhate rozširovať počty zaznamenaných krížov, sme si pre vás pripravili špeciálne SWG. To od nás získa každý, kto splní nepovinnú úlohu a nájde aspoň jeden drevený vyrezávaný kríž, ktorý ešte nemáme v našom zozname a pošle nám jeho fotku a súradnice.

Nedarí sa vám nájsť žiaden nový kríž, ale chceli by ste aj tak získať toto SWG? Máme pre vás aj druhý spôsob, akým SWG získať, a to navštíviť aspoň 30 krížov, pri každom sa odfotiť a fotky priložiť k logu (ako FI alebo WN). Ak ste už kešku zalogovali, počítajú sa samozrejme aj tie fotky.


Hriňová Bystré vrátkaDetva kostol

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

Táto Virtuálna keška je súčasťou limitovanej edície virtuálok, vytvorených od 4. júna 2019 do 4. júna 2020. Iba 4000 ownerov kešiek dostalo príležitosť založiť svoju jedinú virtuálku. Viac o edícii Virtual Rewards 2.0 sa dozvieš v tomto Geocaching Blogu.

 

Wooden Carved Crosses in Podpoľanie Region

During the visit of Detva and Podpoľanie Region visitors´ attention is certainly focused on carved wooden crosses standing by the roads, near churches and other pious places in the region. Smaller forms of these crosses are grave crosses indicate the final resting place of the deceased. They can be found at Detva cemetery, but also in Calvary exhibition, near Detva cemetery. Roadside crosses and grave crosses are artefacts of folk art of the region and are also part of the national cultural heritage of Slovakia (registered in the central register of cultural monuments in Slovakia). These symbols of the Christian religion are a manifestation of the skills and mastery of local woodcarvers. They are produced of wood - the most widely used material in the folk architecture and traditional folk culture of the region in the past. They are decorated with carved Carved wooden crossesornaments and colouring. There are simpler forms of crosses - one colour and simply decorated and also crosses decorated with deep notch cuts and richer and colourful ornaments at the cemetery in Detva. Geometric and vegetal ornaments and Christian symbols adorn the front but also the sides of the crosses. There are many different ornaments such as wakerobins, flowers, leaves, vines with bunches of grapes, hearts, candlesticks, rosette rings, volutes, slugs, rings, wavy, Sacraments. On the grave crosses there are also inscription with the name of the deceased and the year of his/her birth and death. The base color of the crosses is dark brown, ornaments are white, yellow, green, red or blue. The cross is normally closed and protected by a metal roof, which takes the form of lace edge pattern. In the past, wooden crosses sheds were made of wood or they were without them.

The crosses preserved until now at Detva Cemetery, as well as roadside crosses, are the works of deceased masters: Jozef Fekiač - Šumný, Ján Fekiač, Štefan Melich - Klimo, Štefan Stehlik, Mikuláš Sekereš, Jozef Krnáč – Stolár, Jozef Krnáč – Boriak, but also other unknown makers. The current generation of local producers is represented mainly by: Jozef Krnáč jr., Mikuláš Purdek, Ján Môťovský, Štefan Melich, Štefan Ľupták and others. In Memory of deceased Detva carving masters the works were donored to exposition at Calvary by Jozef Krnáč from Detva - Krné and Mikuláš Purdek from Detva. Mr. Milan Malček – member of Detva Colony of Artists deals with reconstruction of crosses and making of  miniature crosses and crucifixes, which are imitations of traditional roadside crosses.

Text taken from: https://eng.detva.sk/carved-wooden-crosses.phtml?id3=87008 (PhDr. Anna Ostrihoňová)

Logging conditions:


In order to log this virtual cache, you have to complete the following tasks:

1. At the posted coordinates there is a calvary with an exhibition of wooden crosses. Find the cross that interests you most and take a picture of yourself (or your GPS) with that cross and attach the photo to the log.

2. In waypoints you will find more than 100 crosses with coordinates. Visit at least 10 crosses, take a picture of yourself (or your GPS) with a cross and attach all the photos to the log. Add the name of cross (according to waypoints) to each photo.

3. (Optional task) Find the wooden carved cross we missed and include the photo and its coordinates in your log. Together we could get the best overview of all the carved wooden crosses from Podpoľanie region. It should be noted that many crosses are also outside Podpoľanie region, e.g. in the Tatras and even abroad.

Logs without at least 11 photos will be deleted.


Special SWG


We prepared special SWG (Slovak Wood Geocoin) for each of you, who will fulfill the optional task and find the wooden carved cross we missed.

Do you have problem to find a new cross, but you would like to get this SWG? The other way to obtain this wooden coin is to visit at least 30 crosses, take a picture of yourself (or your GPS) and attach all the photos to the log.


Hriňová Krížne cestyDetva kostol

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.


Additional Hints (No hints available.)