Skip to content

Zapora Czorsztyńska / Czorsztyn Lake Dam Virtual Cache

Hidden : 9/21/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


TAMA NA JEZIORZE CZORSZTYŃSKIM

 

Widok z Zapory Czorsztyńskiej na Polanę Sosny

Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, największa w Polsce ziemna zapora spiętrzająca Nidzica (zwana także Zaporą Czorsztyńską) znajduje się w miejscowości Niedzica-Zamek na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Tama poprzez akumulację wód Dunajca tworzy sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Czorsztyńskie.

Pierwsze pomysły uregulowania Dunajca poprzez budowę sztucznego jeziora pojawiły się na początku XXw. Już w 1905r. powstał zespół odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji inwestycji, jednym z jego członków był znany ówczesny hydrotechnik, a późniejszy prezydent, Gabriel Narutowicz. Niestety, przez wybuch I Wojny Światowej nie udało się rozpocząć budowy, a projekt był odwlekany w czasie. Ostatecznym powodem dla którego zdecydowano się wzniesienie zapory była katastrofalna powódź, do której doszło w 1934r., kiedy to zalanych zostało ponad 20.000 gospodarstw. Niestety, kolejny raz plany przerwała tym razem II Wojna Światowa. Finalnie budowę zbiornika udało się rozpocząć dopiero w 1975r. W ciągu ponad dwóch dekad prowadzenia inwestycji dochodziło do wielokrotnych do protestów "ekologów" starających się zatrzymać ją ja wszelką cenę, jednak na szczęście udało się ją oddać do użytku 9. lipca 1997r.

Widok z Zapory Czorsztyńskiej na Zamek w Niedzicy

Zapora Czorsztyn jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce wznosząc się na wysokość 56m o długości 404m z koroną szerokości 7m. Tama oprócz funkcji regulacyjno-retencyjnej pełni rolę zasobnika dla znajdującej się poniżej elektrowni wodnej Niedzica jak również rozległego tarasu widokowego. Patrząc na północny-zachód można podziwiać zbudowany w XIVw. Zamek Dunajec w Niedzicy. Idąc na wschód wzdłuż zabudowań natkniemy się na realistyczny, trójwymiarowy obraz "Moc Żywiołów" autorstwa Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowego. Stojąc w pobliżu malowidła, patrząc w kierunku północnym można dostrzec w oddali zarys ruin zamku w Czorsztynie. Patrząc na południe możemy zobaczyć Zbiornik Sromowski wraz z elektrownią Sromowce Wyżne) Polanę Sosny i przepiękną panoramę gór.

 

ZADANIA DO WYKONANIA:

  1. Stojąc na współrzędnych startowych (punkt widokowy) wykonaj zdjęcie siebie lub jeśli nie chcesz się ujawniać, twojego gps'a lub przedmiotu trackowalnego należącego do ciebie z widokiem na Zamek w Niedzicy.

  2. Udaj się do punktu oznaczonego jako Waypoint II i wykonaj zdjęcie siebie lub jeśli nie chcesz się ujawniać, twojego gps'a lub przedmiotu trackowalnego należącego do ciebie z widokiem na Polanę Sosny / Zaporę Sromowce Niżne.

  3. Udaj się schodami w dół zapory, policz je dokładnie. Droga składa się z kilku "segmentów" o określonej ilości stopni. Policz je wszystkie z osobna, zaczynając od góry segmenty A, B, C... (i tak dalej kolejne litery bez polskich znaków) podając przy każdym ich liczbę schodków. Policz dokładnie, łatwo się pomylić. Każdy segment (grupę kilku schodków oddzieloną drogą bez stopni) liczymy oddzielnie!

  4. Przejdź do punktu oznaczonego jako Waypoint III, na miejscu wykonaj zdjęcie siebie lub jeśli nie chcesz się ujawniać, twojego gps'a lub przedmiotu trackowalnego należącego do ciebie z widokiem na Zaporę.

  5. Skorzystaj z:


Możesz sprawdzić swoje rozwiązanie zagadki w serwisie certitude.

 

Wprowadź ciąg liter i liczb a(liczba_A)b(liczba_B)c(liczba_C)... zdobyte w zadaniu nr 3 do walidatora powyżej. Wielkość liter nie ma znaczenia jeśli wyszło: a1b2c3d4 to wpisz w tej postaci Autoryzacja poprzez login z GC. Jeśli wszystko będzie OK, dostaniesz wiadomość zwrotną z potwierdzeniem możliwości logowania znalezienia. Oczywiście możesz również poprzez wiadomość w serwisie GC, aczkolwiek nie zawsze odpisuję od razu, w przypadku podania błędnej odpowiedzi lub jej braku i zamieszczenia logu, log może zostać usunięty.

 

OPCJONALNIE:

Na koronie wału w Miejscu oznaczonym jako "Siła Żywiołu" wykonaj zdjęcie, na którym poskramiasz żywioł, liczę na Waszą kreatywność, lecz proszę, aby było to możliwe do opublikowania bez cenzury ;)

 

Wejście na zaporę jest możliwe tylko w określonych godzinach, zazwyczaj od 10:00 do 18:00 w sezonie wakacyjnym dłużej. Uwaga, teren jest chroniony i monitorowany, także stanowczo nie zaleca się forsowania ogrodzenia!

Logi osób, które nie będą figurowały w certitude jako zweryfikowane pozytywnie lub, które nie wyślą odpowiedzi przez message center będą usuwane.

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and December 31, 2020. Only 4.000 Cache Owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Revards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)