Skip to content

Mestský hrad Banská Bystrica Virtual Cache

Hidden : 8/25/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mestský hrad Banská Bystrica



Stredoveká Banská Bystrica sa utvorila na vyvýšenej hronskej terase ako trhová osada. V roku 1255 dostala vtedajšia osada Bystrica mestské privilégiá, ktoré im udelil uhorský panovník Belo IV. z arpádovskej dynastie. V okolí cesty stúpajúcej do mierneho svahu sa postupne vyvinula radová zástavba domov, ktorá sa smerom k vrcholu vyvinula do námestia. Hneď vedľa neho na malom pahorku postupne v priebehu 14.-15. storočia bol postavený banskobystrický Mestský hrad.

Areál mestského hradu sa skladá z Matejovho domu, kostol sv. Kríža, radnice, budovy fary, vstupnou bránou s barbakanom, kamenného opevnenia s baštami. Najstaršou budovou umiestnenou v strede areálu je neskororománsky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie z druhej polovice 13. storočia.

Prvá nepriama písomná zmienka o mestskom opevnení pochádza z roku 1398. V roku 1479 bol do Baníckej bašty postavený Matejov dom. K severnej hradbe bol pristavaný aj kostol sv.Kríža , pri ktorého presbyteriu stála tzv. Gallová alebo tiež Pisárska bašta. V roku 1493 už existovala tiež Farská (Kazateľská) bašta v severozápadnom nároží. Ako jej názov napovedá nadväzuje na ňu budova fary.

V roku 1501 stála na juhovýchode aj Mühlsteinova bašta, ktorá ale spolu s veľkým dielom hradieb zanikla. Po roku 1501 bola stavaná budova radnice, ktorá z južného obvodu hradu vystupovala v podobe hranatej bašty a bola renesančne rozšírená a prestavovaná. Písomne nie je doložený vznik zaujímavej hranolovej veže zvanej Ondrejova bašta, ktorá stávala na východ od hradu a za priekopou, slúžila teda ako predsunutá pevnôstka.

Hlavný vstup do hradu bol pôvodne situovaný v prejazde na prízemí Petermanovej veže. V roku 1512 dali hradní páni vybudovať barbakan, opevnené predbránie s vonkajšou vstupnou bránou, čím sa výrazne posilnila obrana vstupného priestoru hradu. Barbakan - názov pochádzajúci z latinského Barbecana je neskorogotický pevnostný prvok zabezpečujúci bránu mesta alebo hradu. Vstupovalo sa dvoma bránami, pre povozy a pre peších. Celý hradný areál resp. jeho časť až do konca 15. storočia obklopovala suchá priekopa.

Funkciou mestského hradu bolo chrániť výnosy z ťažby drahých kovov, najmä z medi a striebra, a kráľovskú pokladnicu. Sídlil tu zástupca kráľa a cirkvi, schádzala sa tu mestská rada. Jednotlivé budovy rôznorodej funkcie obohnali spoločným opevnením, ktoré chránilo patriciát pred vonkajšími nepriateľmi i vnútornými nepokojmi, najmä počas baníckych vzbúr.

Petermanova veža neskôr slúžila spolu s Barbakanom ako väznica. Väzenie pre mešťanov tzv. Bűrgerarrest sa malo nachádzať v miestnosti na jej prvom poschodí, ktorá mala hlboko vsadené okno, takže cezeň prenikalo len veľmi málo svetla. Pre meštianske väzenie využívali aj susedné miestnosti, kde bola umiestnená zbrojnica. Zbrojnica nad vnútornou mestskou bránou bola predtým akýmsi starobylým mestským múzeom, kde okrem zbraní a zbroje sa uchovávali raritné kúsky spolu s kosťami pravekých zvierat nájdených v okolí, ktoré mestská rada ochote a pyšne ukazovala návštevníkom mesta.

Farský kostol prešiel nákladnou stavebnou úpravou, ktorú podnes dokumentuje zachované oratórium s gotickou krížovou klenbou, bočná kaplnka sv. Barbory a neskorogotickým krídlovým oltárom od Majstra Pavla z Levoče a neskorogotická bronzová krstiteľnica od majstra Jodoka. Typologickou zaujímavosťou sú portréty svätých, ktorými iluzívne nahradili konzoly pod klenbou v presbytériu. Interiér kostola bol v tých časoch veľmi hodnotný. Hlavný oltár vyhotovil Majster Pavol z Levoče a údajne bol ešte monumentálnejší ako levočský. Podľahol však ničivému požiaru v roku 1761. V roku 1767 ho nahradili barokovým oltárom s obrazmi od významného rakúskeho maliara J. L. Krackera. Zrútenú klenbu nahradili barokovou, s iluzívnou architektonickou freskou v presbytériu od A. Schmidta z rokoch 1767-1770. Z tohto obdobia pochádzajú aj typické siluety s cibuľovitými medenými strechami.

V Matejovom dome sa od roku 2009, po rozsiahlej rekonštrukcii, nachádza nová expozícia Stredoslovenského múzea, venovaná histórii mesta Banská Bystrica. Rekonštrukcia nielen kompletne zrekonštruovala interiér Matejovho domu, ale aj vstavala do Baníckej bašty drevené podlažia. Vznikla tak stála expozícia na troch podlažiach, ktorá predstavuje 2863 zbierkových predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea.

Bola tu vybudovaná klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeológia s replikou slovanskej polozemnice a zbierkou stredovekých kachlíc, zbrojnica s prezentáciou zbierky chladných zbraní. Nachádzajú sa tu miestnosti venované významným banskobystrickým osobnostiam a starostom, bohatú históriu remesiel prezentuje vyše 700 zbierkových predmetov. Expozícia gotickej plastiky a maľby predstavujú unikáty slovenského i európskeho významu.



Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020 Táto virtuálna keška je súčasťou limitovanej edície virtuálok, vytvorených od 4. júna 2019 do 4. júna 2020. Iba 4000 ownerov kešiek dostalo príležitosť založiť svoju jedinú virtuálku. Viac o virtuálnych odmenách sa dočítaš v tomto Geocaching Blogu.

Ako zalogovať túto kešku:

Pre uznanie logu poprosím o vytvorenie fotky, na ktorej budete odfotený Vy alebo Vaše GPS zariadenie s niektorou z dominánt banskobystrického hradu. Či to bude kostol, barbakan, radnica, bašta, hradby, nechám na Vás. Musí byť však z fotky jasné, že Ste banskobystrický Mestský hrad našli.

How to log this cache:

For the log recognition, I ask you to take a photo of you or your GPS device with one of the landmarks of Banská Bystrica City Castle. Whether it is: church, tower, town hall, bastion, walls, I leave it to you. However, it must be clear from the photo, that you found Banská Bystrica City Castle.


Flag Counter


Additional Hints (Decrypt)

Xrrc fzvyr! :)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)