Skip to content

Adamov pod lupou🔍 Virtual Cache

Hidden : 2/26/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte u virtuální kešky ,,Adamov pod lupou“. Když jsem vyhrál možnost založit virtuální kešku, tak jsem dlouho uvažoval kam ji umístit. Přemýšlel jsem o Adamovu ale i o variantě založit kešku na nějakém místě, geocachingem zatím příliš nepolíbeném, třeba v kosovské Prištině. Nakonec však zvítězila touha dostat ikonu virtuální kešky do rodného údolí. Keš má za cíl ukázat vám zajímavá místa Adamova, která však zase ale nejsou natolik zajímavá, aby si zasloužila vlastní kešku. Jmenovitě jsou to pomníky, křížky, busty a tak dále. Těchto míst jsem vytipoval 16, ovšem pokud znáte nebo narazíte na nějaké další místo, uznám jej a taky jej případně rád přidám do seznamu. Protože však nemám rád složité virtuálky, budou mi stačit tři místa. Přičemž u sochy rudoarmějce vám může stačit i jedna fotka, protože hned vedle sochy jsou dva památníky na zemřelé ve světové válce. Za tyhle logy se zlobit nebudu, ovšem kreativitě se meze nekladou a je jen na vás kolik fotek pořídíte, kde je pořídíte a jak se na nich identifikujete. Můžete samozřejmě třeba s lupou. smajlík

Jak tedy na kešku?

1. Pořiďte fotku aspoň tří míst z waypointů. Pokud vás napadne i jiné místo v Adamově, rozhodně můžete, ale vysvětlete prosím proč jste jej vybrali.

2. Fotky musí vzniknout po publikaci kešky a musí být znát že jste je fotili vy. Jak to ovšem dokážete je jen na vás, házet klacky pod nohy vám nebudu a nechám to na vašem uvážení. Pokud přiložíte fotku s kostkovanou kšiltovkou a žádná jiná taková v galerii dosud není, uznám ji.

3. Zalogujte na internetu a to je vše. :)

A teď něco málo ve stručnosti o místech z waypointů...

Fotky jsem chtěl připojit a nakonec jsem se rozhodl, že si počkám na pěkné fotky od vás a ty potom připojím do listingu. Pokud nechcete, aby se zde vaše fotky objevily, napište to prosím do logu. :)

Busta T.G. Masaryka

Bronzová busta prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterou vytvořil akademický sochař Jan Tříska , byla roku 1938 odhalena na terase před měšťanskou školou na ulici Osvobození. V lednu 1941 byl její podstavec sražen na zem, přičemž se rozbil, a busta byla ukradena. Říšskými úřady bylo vyšetřování tohoto činu znemožněno, avšak předpokládalo se, že za čin byl odpovědný nacisty obdivující trafikant Zahradníček. Po válce byla na původním místě odhalena busta nově odlitá. Po 17. listopadu 1989 se začalo uvažovat o navrácení busty zpět na původní místo. Dne 9. prosince 1989 zaslal Vratislav Grolich písemný požadavek tehdejšímu MěstNV o reinstalaci busty. Sám Grolich zajistil její rekonstrukci a odlití písmen v ČKD Blansko. Občanské fórum a historicko-vlastivědný kroužek a další občané města (často za jízlivých poznámek zdejších komunistů) provedli rekonstrukci památníku. OF provedlo mezi občany finanční sbírku a potřebnou další částku doplatil obecní úřad.
Slavnostní znovuodhalení proběhlo 26. října 1990. Při oslavě vyhrávala dechová hudba žáků Základní umělecké školy, slavnostní projev pronesl Vratislav Grolich, v němž připomněl historii tohoto památníku. Samotnou bustu odhalil první mluvčí adamovského OF pan František Voráč, R. Nejedlá položila velkou kytici bílých karafiátů s trikolórou za všechny občany města. Zazněla taktéž hymna Československé republiky. V roce 2010 byla přesunuta před ZŠ na ulici Komenského.

Památník československo-sovětského přátelství

Památník je vybudován před bývalým ředitelstvím Adamovských strojíren (číslo popisné 87) na náměstí Práce. Slavnostní odhalení proběhlo 13. listopadu 1975. Jeho autorem je brněnský sochař František Hořava (1906-1974), který se však dokončení památníku nedožil. Dokončil jej tak akademický sochař Ladislav Martínek (1926-1987). Na vyvýšeném prostranství v trojúhelníkovém tvaru, je na cca na dvoumetrovém podstavci z umělého kamene umístěna bronzová socha ženy, která v pravé ruce svírá žerď s praporem. Na konci žerdi je umístěna hvězda. V levé ruce drží kytici. V přední části podstavce byl umístěn znak Svazu československo-sovětského přátelství, který v současnosti připomíná jen dva známky po držácích a zeleně zbarvený kámen. V jedné straně prostranství je umístěn kámen, na kterém jsou v horní části vytesány dva menší prapory a v popředí pěticípá hvězda.

V roce 2015 prošlo prostranství okolo památníku i samotný památník rekonstrukcí. Byly odstraněny vzrostlé keře, dlažba byla vyměněna. Socha samotná získala nový nátěr a zrenovován byl i podstavec.
Dne 27. dubna 2017 byla při příležitosti slavnostního otevření sídla společnosti ROMEX odhalena nová pamětní deska na podstavci sochy ženy s praporem. Na desce je uveden verš z básně Stanislava Kostky Neumanna Vstupní modlitba, která byla uvedena v Knize lesů, vod a strání. Je na ní uvedeno:

Ve jménu
života i radosti i krásy
S. K. Neumann
Kniha lesů, vod a strání
1914

Výroční památník k 40. výročí panování knížete Jana II.

Tento památník připomíná 40. výročí panování knížete Jana II. z Lichtenštejna. Byl vystavěn v roce 1898, roku 1908 byl doplněn tabulkou s textem, který hlásá další desetiletí panování knížete. V roce 2009 prošel památník opravou. Pomník se v současné době nachází vedle stezky z adamovské Ptačiny na vlakové nádraží. Původně byl postaven v revíru Jezírko u Adamova, v části kudy prochází Hradní cesta na ulici Neumannovu (pod hřbitovem). Zásluhou adamovského Historicko–vlastivědného kroužku byl 8. června 1968 přemístěn na stávající místo. Kromě pomníku bylo v místě vysázeno také 18 dubů červených, 20 dubů letních a 20 dubů zimních. Celkový počet, 58 dubů, měl symbolizovat věk knížete, 18 dubů červených jeho věk v den nástupu panování a 40 dubů letních a zimních vyjadřuje trvání jeho jubilejního panování.

Busta Bedřicha Smetany

Bronzová busta českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany se nachází v horní části Smetanova náměstí v Adamově. Sochu vytvořil akademický sochař Jan Tříska (1904 – 1976) nákladem 8 000 Kč pro pěvecký sbor Hlahol.
23. května 1937 byla busta slavnostně odhalena. Při odhalení pomníku byly zazpívány některé sbory, především Smetanovo "Věno" a sborová skladba brněnského skladatele Zdeňka Blažka, pro tento účel zvlášť komponovaná. Projev přednesl Vladimír Helfert z Brna. Celá slavnost byla zakončena představením Smetanovy "Hubičky", kterou nacvičili a provedli adamovští ochotníci s ochotnickým adamovským orchestrem.


Busta je zakončena podstavcem, na kterém je uvedeno jméno českého skladatele. Betonový podstavec na kterém je busta umístěna nese ve spodní polovině věnování s rokem vytvoření busty:

TVŮRCI
ČESKÉ HUDBY
1937

V roce 1988 byla provedena ve spolupráci s dílnou uměleckého odlévání v ČKD renovace busty.

Socha rudoarmějce

Socha rudoarmějce byla odhalena na oslavu osvobození od nacistické nadvlády v Adamově 10. června 1951. Jejími autory byli adamovský výtvarník Arnošt Zvěřina a jeho přítel Hubert Bílek. Socha Rudoarmějce byla umístěna na podstavci tvaru komolého jehlanu přibližně dva metry vysokém. Na čelní straně jehlanu byl umístěn komunistický znak srpu s kladivem.

Památník strojírenských zaměstnanců

Na pamětní desce je vyobrazen muž, který znázorňuje mrtvé a nalevo od postavy kladivo se znakem plzeňské Škodovky. Dříve byla umístěna na správní budově Adamovských strojíren, nyní v zátiší na ulici Osvobození hned vedle sochy Rudoarmějce.

Socha Otec s dítětem

Socha Otec s dítětem nacházející se na ulici U Kostela vytvořil v roce 1969 brněnský sochař Konrád Babraj. V těsné blízkosti je vysazena Lípa svobody.

Lípa svobody

Původní lípa svobody na ulici U Kostela byla vysazena v roce 1993. Ta však byla 28. března 1995 neznámými vandalovy zlomena. Zásluhou ing. Hudečka byla vysazena 15. dubna téhož roku lípa nová.

Skulptura Človeče, dnes se na nikoho nezlob

Tato skulptura, či jak to nazvat, byla odhalena při rekontrukci prostranství u kostela v roce 2014. Původně byla přímo na chodníku asi o 50 metrů dál. Ale protože se na ní mnoho lidí zranilo, nakonec byla přesunut na současné místo. Můžete si na ní zahrát ,,Člověče, nezlob se". :)

Pramen života

Tento pramen byl objeven teprve nedávno, v roce 2017 ho v blízkosti fary objevila skupina místních nadšenců. Více například u kešky GC7H3BV.

Křížek u kostela

Kříž u kostela byl vybudován roku 1887 nákladem adamovských občanů. Tento kříž pravděpodobně na místě vystřídal starší, který lze naleznou na mapě Adamova již z roku 1826.

Pamětní deska Josefa Chalikova

Pamětní deska bývalého podnikového ředitele Adamovských strojíren od roku 2008 také čestného občana Adamova Josefa Chalikova byl na zeď budovy A-centra umístěn v roce 2018.

Busta Petera Jilemnického

Bronzová busta významného kulturního pracovníka Petera Jilemnického byla slavnostně odhalena 10.listopadu.1963 před budovou základní školy na ulici Ronovská. Bustu vytvořil akademický sochař František Hořava ve slévárenském závodě ČKD v Blansku. Největší zásluhu na jejím odhalení měl předseda komise Arnošt Dáňa a ředitel školy Jiří Ambrož. V měsíci září roku 2014 proběhla rekonstrukce podstavce památníku.

Kříž v Josefově

Kříž v Josefově, přímo na křižovatce silnice Olomučany-Křtiny-Adamov, byl vybudován roku 1866 nákladem manželů Kotasových.

Památník adamovských občanů ve světových válkách

Původně tato pamětní deska byla v roce 1938 umístěna před budovou bývalé měšťanské školy, později základní umělecké školy na ulici Osvobození, společně s bustou Tomáše G. Masaryka. V roce 2008 byla přesunuta na současné místo.

Významný jilm na Mírové

O tomto stromu je zmínka na mapách.cz jakožto o památném stromu, ve skutečnosti, aspoň tedy z pohledu zákona, památným stromem není. Proto u něj ani nenajdete ceduli ,,památný strom". Ovšem hezký je a proč jej tedy nepřipojit. :) Navíc hned u něj po desetiletí stával křížek. Ten před lety smetla dodávka při autonehodě, měl by být však na místo vrácen a pak se jistě bude jednat o zajímavé místo pro tuto keš. :)

Socha kováka

Socha kováka je v současné době umístěna před budovou společnosti Adast Systems a veřejnosti je nepřístupná, proto jsem ji sem původně nechtěl uvádět. Díky jednomu z logů se ale ukázalo, že někteří se tam pracovně podívat mohou a tak sem sochu zařazuji. Protože jak bylo v logu dobře podotknuto, k Adamovu rozhodně patří. :) Socha byla pořízena v roce 1960 při příležitosti 600 let trvání železářského závodu. Původně byla umístěna při budově Skalního sklepa. Zde byla umístěna společně s rozměrným reliéfem, který byl však později zničen. Autorem obou zmíněných plastik byl Ferda Štábla (1916 – 1979). V roce 1997 byl kovák přestěhována na prostranství před zámkem. Zatím naposledy byl přesunut v roce 2014 a to před budovu Adast Systems, jak je uvedeno výše.

Keramická stěna

Keramická stěna je další monument nepřístupný veřejnosti, někdo se k němu ale může dostat například z pracovních důvodů a proto ji sem dodatečně zařazuji. Stěna je mimochodem trochu vidět i z cyklostezky za řekou, pokud sem tedy někdo připojí fotku z tohoto místa, kde je zeď vidět, pak ji pochopitelně uznám. :) Autorem této stěny je stejně jako u Sochy kováka Ferda Štábla. Kdy ji vytvořil není známo. Jisté je, že původně byla umístěna u obchodního úseku, později byla přestěhována před Samaru. Je zde umístěna společně s plastikou ptáka od stejného autora.

Plastika ptáka

Plastika ptáka je hned vedle keramické stěny, autorem je též Ferda Štábla a už od začátku spolu se stěnou sdílí stejný osud. Společně s keramickou stěnou byla původně umístěna u obchodního úseku, později zde.

Malá sfinga

Malou sfingu vytvořil amatérský sochař František Rychlík. Více si můžete přečíst u keše GC7FCMC, kterou rozhodně doporučuju k odlovu. :)

Dřevěná socha Víly Duběnky

Tuto sochu stejně jako Malou sfingu vytvořil adamovský amatérský sochař František Rychlík. O této soše se dá na internetu najít velmi málo a tak jsem rád, že ji sem mohu zařadit. Je to také teprve druhá keš u které je o této zajímavé soše zmínka. Obzvlášť dětem by se mohla líbit. :)

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)