Skip to content

Niech każdy Pcim ma swojego virtuala! Virtual Cache

Hidden : 12/31/2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




[PL]


Pcim


Pcim, a zwłaszcza Pcim Dolny, stał się w języku polskim symbolem największej dziury, wiochy na totalnym zadupiu, o której mało kto wie, mało kto słyszał i dokąd nikt nie przyjeżdża. Nazwa zasłynęła w 2008 roku za sprawą kampanii reklamowej jednego z banków, w której znany angielski komik John Cleese, próbuje bezskutecznie przekonać pracowników o swoich związkach z Polską, by w finałowej kwestii wypalić "Moja ciocia jest z Pcimia". Aktor później przyznawał, że nazwa Pcim w spocie wzięła się stąd, iż głupszej nazwy dla miejscowości nigdy dotąd nie słyszał.

Moja ciocia jest z Pcimia

W rzeczywistości Pcim to dosyć duża wieś, licząca obecnie około 5000 mieszkańców, z tradycjami sięgającymi XIII wieku (pierwszych osadników sprowadził Leszek Biały), lokowana przez Kazimierza Wielkiego w 1351 roku, dziś siedziba gminy. Przez wieś przebiega droga ekspresowa S7, czyli "Zakopianka". W Pcimiu pielęgnowana jest tradycja Górali Kliszczackich, a sama wieś jest doskonałą bazą wypadową na pobliskie szczyty Beskidu Makowskiego.

Pierwszą reakcją wójta na popularną reklamę było święte oburzenie i listy protestacyjne do organizatorów kampanii. Wkrótce jednak zorientował się, że taka okazja do darmowej promocji wsi może się już nie powtórzyć. Przy wjazdach do Pcimia pojawiły się billboardy, informujące, czyja ciotka stąd pochodzi, Cleesowi zaproponowano honorowe obywatelstwo, gmina zorganizowała też konkurs, w którym wybierano ciotkę aktora.

Ciocia dziękuję

Po raz kolejny o Pcimiu zrobiło się głośno, dzięki... kogutowi, który w oczach miejscowego proboszcza stał się symbolem zdrady i promocji niechrześcijańskich wartości.

W 2019 roku w ramach projektu Regio-Mural Kliszczacy, grupa dzieci i młodzieży, z merytorycznym wsparciem profesjonalistów, stworzyła na terenie gminy dwa murale. Jeden z nich znajduje w tunelu pod Zakopianką, blisko tytułowych współrzędnych (pod tym muralem wykonasz jedno z obowiązkowych zadań).
Drugi mural, znajdujący się nieco dalej, na granicy sąsiedniej wsi Stróża (reference point), przedstawia barwne graffiti ze słowem „gościnność” oraz symbolami wsi: kłosami zbóż, chabrami, żukami i kogutem o piórach w różnych kolorach. I to ten mural rozsławił Pcim po raz wtóry. Jak się okazuje, symbolika koguta nie jest tak jednoznaczna.

Skutkiem wygłoszonego przez proboszcza kazania ostrzegającego przez domniemaną ideologią, kryjącą się pod symboliką muralu, była jego dewastacja - zamalowano część napisu, dorysowano symbole Polski Walczącej.

W roku 2021 mural został odnowiony.

Zainteresowanych przebiegiem realizacji projektu, odsyłam do reportażu nadanego w lokalnej telewizji niedługo po premierze murali: https://www.youtube.com/watch?v=CQrTelrCCQE.




Skrytka dedykowana jest keszerowi, którego postulat zgłoszony na znanym portalu społecznościowym stał się inspiracją do stworzenia tego virtuala.

Postulat

Tomku, specjalnie dla Ciebie - jest!



Zadania

1. Na współrzędnych tytułowych znajduje się głaz z wmurowaną tablicą dotyczącą regulacji przepływającego tuż obok potoku. Zrób zdjęcie siebie, swojego drewniaka, lub innego charakteryzującego Ciebie przedmiotu, na jego tle.

2. Mural w tunelu pod Zakopianką (waypoint 02). Wybierz sobie fragment muralu, który najbardziej Ci się podoba (może to być na przykład dowolnie wybrana litera) i zrób na jego tle zdjęcie siebie, swojego drewniaka, lub innego charakteryzującego Ciebie przedmiotu.

Obydwa zdjęcia dodaj do logu.



Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)