Skip to content

GASTRO - Maso - 17 Zverina Traditional Cache

Hidden : 6/2/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso



Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

Rozdělení masa


Obecně se maso dělí:

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa


Z teplokrevných zvířat

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Zvěřina





Za zvěřinu považujeme všechny poživatelné části těl velké a drobné zvěře, žijící ve volné přírodě. V porovnání s masem jatečných zvířat  obsahuje zvěřina větší množství bílkovin (20%), pouze 1-3% tuku a větší podíl vody (70%). Je bohatší na minerální látky ( železo, fosfor, draslík, …) a vitamíny skupiny B. Má tmavě červenou barvu, charakteristickou (nasládlou) chuť a vůni.


Historie


Historie a tradice zvěřinové kuchyně sahá až do období antiky. Již Řekové si ji vysoce cenili a Římané později rozšířili lov zvěřiny a její přípravu do celé Evropy. V období středověku se lov stal výsadou šlechty a porušení honebního zákona  se trestalo smrtí. Tradice se díky rozsáhlým bažinatým a lučním plochám zachovala do dnešních dnů zejména v Anglii a ve Skotsku.

 V různých zemích se do skupiny zvěřiny řadí různá zvěř. Například zpěvní ptáci, kteří se u nás nesmějí lovit a nelze je ani koupit v obchodech, patří v Itálii a Francii mezi lovnou pernatou zvěřinu. V Americe se například loví a připravuje mýval, vačice, veverka, los, sob,aj. 

Také Česká republika patří mezi země s hojným výskytem volně žijící zvěře. Pro každý z druhů zvěřiny platí přísně omezená lovecká období, během nichž je možné zvěř lovit. Rovněž způsob lovu zvěře vyplývá z mysliveckých pravidel, zvyklostí a příslušných zákonných nařízení. Zvěřina se získává lovem a to hlavně odstřelem, v menší míře odchytem.

Rozdělení zvěřiny


zvěř srstnatá vysoká - spárkatá – srnec, jelen, daněk, muflon

zvěř srstnatá vysoká – černá zvěř – divoký kanec, bachyně, sele

zvěř srstnatá nízká – divoký králík, zajíc polní

zvěř pernatá – lesní, polní, vodní. - bažanti, koroptve, divoké husy a kachny, sluky,  tetřevi, křepelky, divocí holubi

 

Tržní druhy

zvěřina zaječí

– prodává se dělená s kostmi - kýta, plec hřbet, zaječí předek nebo zadek

divoký králík

– drobnější než zajíc, maso má bílé až šedé, někdy načervenalé. V prodeji se objevuje nahodile,  tržní úprava totožná jako u zajíce

zvěřina srnčí

–  prodává se bouraná na části nebo porcovaná, kýta bez kostí nebo s kostmi, plec bez kostí nebo s kostmi, hřbet s kostmi, ragú s kostmi

zvěřina jelení

- prodává se bouraná na části nebo porcovaná, kýta bez kostí, plec bez kostí, řízky z kýty, kližka (vcelku, krájená-kostky)

zvěřina mufloní, dančí

–  bouraná nebo porcovaná, plec, kýta, hřbet a ragú jsou prodávány s kostmi nebo bez kostí, kližka

bažanti

– prodávají se s peřím nebo s tržní úpravou (bez peří, vyvrženi)

koroptve

- prodávají se s peřím nebo s tržní úpravou ( bez peří, vyvrženy)

 

Recept


A poslední recept bude český. Našla jsem zajímavou úpravu kančího masa z dílny výborného českého kuchaře, Zdeňka Pohlreicha. Tento recept mě velmi zaujal a ráda se s vámi o něj podělím. Tak tedy dobrou chuť.

Kančí ragú s omáčkou z čokolády


Ingredience:

1kg kančí kýty nakrájené na kostičky 

1 řapík řapíkatého celeru nakrájeného na kostičky

1 mrkev nakrájená nadrobno

1 cibule nakrájená nadrobno

3 kuličky jalovce

2 bobkové listy

120 ml malinového octa

200 ml suchého červeného vína

sůl

4 lžíce olivového oleje

50 g třtinového cukru

2 lžíce rozinek

1 lžíce kakaa

3 lžíce piniových oříšků

80 g hořké čokolády

bílý chléb k podávání

Postup:

Den předem rozložte maso, celer, mrkev a cibuli do pekáče, přidejte jalovčinky a bobkový list, zakápněte lžící malinového octa a zalijte vínem. Promíchejte, zakryjte potravinářskou fólií a uložte do lednice.

Druhý den směs přeceďte do jiné nádoby. Maso osolte a zprudka opečte na 2 lžících olivového oleje ze všech stran dohněda. Odložte ho stranou a do hrnce vsypte zeleninu, opékejte ji 2 minuty a zalijte scezenou marinádou. Po 2 minutách vraťte do hrnce maso, promíchejte, zakryjte pokličkou, přiveďte k varu, stáhněte na mírný stupeň a nechte zhruba 1–1,5 hodiny dusit doměkka.

V pánvi zahřejte zbylý malinový ocet, přisypte cukr a míchejte, až se rozpustí. Přidejte rozinky a kakaový prášek, promíchejte a vlijte k masu. Přisypte piniové oříšky. Odstavte, do hrnce nalámejte čokoládu, promíchejte a nechte ji rozpustit.

Chléb pokapejte zbylým olivovým olejem a opečte krátce na pánvi dozlatova. Kančí ragú rozdělte na talíře a podávejte s křupavým chlebem.


Ke keši


Na tento odstavec všichni netrpělivě čekáte. Tak tady je pár informací k odlovu. Dojdete k ní pohodlně po lesní cestě. Více informací pro odlov celé série naleznete u bonusové keše. Nezapomeňte na bonusové číslo.


Zdroj:

Recept:https://fresh.iprima.cz/recepty/kanci-ragu-s-omackou-z-cokolady Bakalarska prace na téma MASO: https://is.muni.cz/th/febj3/

Additional Hints (Decrypt)

PM: qbzrprx m xhel QR: Evaqraunhf RA: gur onex ubhfr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)