Skip to content

GASTRO - Maso - 13 Kachni Traditional Cache

Hidden : 5/29/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso

 

 

Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

 

 

Rozdělení masa

 

Obecně se maso dělí:

 

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa

 

Z teplokrevných zvířat

 

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Kachní

 


 

 

 

Historie

 

 

 

Domestikaci kachny divoké zahaluje řada nejasností. Předpokládá se, že k ní došlo ve 3. nebo 2. tis. př. n. l. v několika oblastech, nezávisle na sobě. První oblastí byl zřejmě Egypt a Mezopotámie, druhou Čína a jihovýchodní Asie. Jako třetí centrum domestikace připadá v úvahu oblast Řecka a Itálie, kam se však zřejmě dostaly kachny již domestikované z Egypta či Blízkého východu. Zpočátku, např v Egyptě a v Mezopotámii se jednalo spíše o odchyt divokých kachen a jejích dokrmování v klecích než o skutečný chov. Časté bylo také vybírání vajec z hnízd divokých kachen a hus, vejce pak byla inkubována pod domácí kachnou či slepicí.

 

 V Evropě psal poprvé o chovu kachen řecký dramatik Aristofanés ve 4. stol. př. n. l. a později římský autor Columella. Ve starověku a středověku měly kachny v Evropě na rozdíl od hus poměrně malý hospodářský význam a byly chovány spíše jako delikatesa pro bohaté labužníky. V Evropě a na Předním východě se dávala přednost chovu těžších kachen, určených na maso a sádlo, naproti tomu ve východní Asii převládal chov lehčích, pohyblivých kachen s typicky vzpřímenou postavou, poskytujících maso i vejce.

V 19. století byla ve Velké Británii z kachen typu indických běžců vyšlechtěna bílá kachna pekingská, která se stala nejrozšířenějším plemenem, vhodným pro velkochovy.

 

Kachna se trh dodává v celku nebo půlená- s droby i bez, čtvrtky dělené na prsa a stehna, díly na polévku.
 

Recept

 

Ano, mohu sem přidat recetp na pečenou kachnu. Ano, taky ji mám velmi ráda. Přijde mi to ale zbytečné, daleko zajímavější mi přijde recept na kachní paštiku. Snad ani nemusím zmiňovat, že paštika má svůj původ ve Francii. Tak tedy dobrou chuť.

 

Kachní paštika

 

Ingredience:

 

 

 

800 g kachních jater

 

 

500 ml mléka

100 ml koňaku nebo brandy

100 ml bílého portského vína

250 g másla

panenský olivový olej

sůl

pepř

Postup:
 

Játra dobře omyjeme, odblaníme a necháme odležet jeden den v mléce, opět propláchneme a další den dáme játra odpočívat do koňaku (nebo brandy) a portského.

Játra necháme okapat, polovinu z nich nakrájíme na kostičky, orestujeme na oleji a necháme zchladnout.

Druhou polovinu v kuchyňském kutru rozmixujeme s rozměklým máslem, solí a pepřem. Pokud nemáme k dispozici kutr, játra dvakrát umeleme na masovém strojku.

Do rozmixované hmoty přidáme vychladlé kusy jater, zamícháme a případně ještě dochutíme portským či koňakem.

Formu na srnčí hřbet vyložíme potravinářskou fólií, naplníme paštikou a několikrát sklepneme.

Paštiku pečeme ve vodní lázni ve vyhřáté troubě na 80 °C asi 40 minut. Po zchladnutí vložíme do lednice alespoň na 24 hodin a necháme dobře ztuhnout.

Paštika se podává s různými druhy pečiva – od bílého až po tmavé celozrnné, jako doplněk se doporučují listové saláty, ořechy, kandované nebo sušené ovoce, různé druhy jemné nakládané sladkokyselé zeleniny, želé, čatní.

 

Ke keši

 

 

Na tento odstavec všichni netrpělivě čekáte. Tak tady je pár informací k odlovu. Další kousek ze série GASTRO- Maso. Dostanete se k ní pohodlně po lesní cestě. Buďte opatrní ať nespadnete do rybníka. Podrobnější informace k odlovu celé série naleznete u bonusové keše. Tak lovu zdar a ať se Vám líbí. Zde bez bonusového čísla.

Rybník je soukromý, majitel o umístění keše ví a souhlasí. Prosím chovejte se slušně, neodhazujte odpadky atd. Děkuji.

Zimní varianta

 

Keš není možné na zimu úplně disablovat. Rozhodli jsme se tedy pro variantu na zimu- umístíme na místo jen petku. Kdo si chcete odlovit tu originální variantu, vyrazte na místo od jara do podzimu.

 

Použité zdroje:

 

 

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kachna_dom%C3%A1c%C3%AD

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/162-kachni-pastika/

Additional Hints (Decrypt)

PM: an xenwv eloavxn QR: nz Enaqr qrf Grvpurf RA: ng gur rqtr bs gur cbaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)