Skip to content

Kamenný hřib u Šindelové EarthCache

Hidden : 8/1/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
Sorry, the listing and other contents of this cache are available only in Czech language.
If you want to search for this cache, please contact the owners.



Kamenný hřib u Šindelové

V Karlovarském kraji, okrese Sokolov na návrší nad Šindelovou se nachází Kamenný hřib. Jde o uskupení balvanů vzniklé bez zásahu lidské ruky. Kamenný hřib je vyhlášen jako přírodní památka Vyhláškou Okresního úřadu Sokolov č. 176 ze dne 29. 08. 1980.

Z geologického hlediska jde o přirozený výchoz porfyrické biotitické žuly staršího intruzivního komplexu karlovarského masivu.


Skalní hřib patří mezi strukturně denudační geomorfologické tvary reliéfu (podobně jako např. skalní brány, oka, voštiny, …). Je to skalní mezoforma modelovaná působením geomorfologických činitelů do hřibovitého (houbovitého) tvaru. Horní část, kterou nazýváme hlava, všude přečnívá přes spodní část označovanou jako noha skalního hřibu.

Vznik skalních hřibů je nejčastěji vysvětlován selektivním zvětráváním a odnosem, kde horní partie představuje odolnější horninu. Na modelaci nohy se významně podílí eolická činnost, kdy při zemském povrchu je unášecí a tím i korazní činnost větší než v horní části skalního útvaru.

V případě hřibu u Šindelové jde o přírodní zvětrávání žuly během čtvrtohor, zejména v periglaciálních podmínkách v období pleistocénu. V té době docházelo k intenzivní dezintegraci horniny podél přirozených systémů puklin. Puklinami vnikala do žulového masívu voda, která mechanicky (zejména vlivem objemových změn při zamrzání) i chemicky (rozpouštěním méně stabilních minerálních složek) horninu postupně rozkládala. Původně pevná skála se podél těchto oslabených zón stala drobivou a písčitě rozpadavou. Pokud procesy pokročily, došlo ke vzniku balvanitých až žokovitých jader obklopených zvětralinami. Během následné eroze a denudace byly zvětralé partie odneseny a nezvětralé balvany zůstaly nahloučeny na místě. Tam byly následně vystaveny účinkům povětrnostních vlivů, které jejich morfologii dále dotvořily.

Současný tvar přírodního díla mají na svědomí ostré větry, které unášely písek a drobné kamení a obrušovaly kámen do současné podoby. Celý tento útvar je názorovým příkladem deskovité a kvádrové odlučnosti horniny a jejího selektivního zvětrávání a odnosu. Dlouhodobý vývoj Kamenného hřibu tak s největší pravděpodobností v budoucnu směřuje k tomu, že se z něho stane klasický viklan.

 

Otázky k zalogování


1) Popište svými slovy, co je skalní hřib a jakým způsobem vznikl.

2) Jakou horninou je tvořen hřib u Šindelové?

3) Na blízké informační ceduli vidíte schématický obrázek. Popište, co znázorňuje a která jeho část má souvislost s naším útvarem.

4) Zjistěte, jaké jsou rozměry kamenného hřibu – délka, šířka a výška.

5) A teď k vlastnímu útvaru. Obejděte si jej a všimněte si, že blok je vodorovnými puklinami výrazně rozčleněn na několik částí. Na kolik?

6) Důkladně si horninu prohlédněte a určete její texturu, strukturu a barvu.

7) Uprostřed útvaru je skalní průrva, kterou lze prohlédnout skrz. Určete její tvar a odhadněte rozměry.

8) Přiložte fotografii z vaší návštěvy tohoto místa.

 

Odpovědi na výše uvedené otázky zasílejte přes message centrum nebo e-mail v profilu. Nečekejte s logováním na mou odpověď, pokud bude něco v nepořádku, určitě se ozvu. Děkuji za návštěvu a budu se těšit na váš log, V_clav11 CZ.


Additional Hints (No hints available.)