Skip to content

GASTRO - Maso - 04 Konina Traditional Cache

Hidden : 4/29/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso



Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

Rozdělení masa


Obecně se maso dělí:

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa


Z teplokrevných zvířat

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Koňské




Evropa si začala ošklivit koňské maso s křesťanstvím. Konzumaci koniny chápala jako pohanský zvyk.

Kůň patřil k hojně loveným zvířatům. Pravěcí lidé pořádali na divoké koně hony a jejich masa si vysoce cenili. Jasně o tom svědčí jeskynní malby a rytiny. Po domestikaci začal být kůň ceněn jako jízdní a tažné zvíře. Obliba koňského masa ale neklesala. Mnohé národy ho i nadále konzumovaly.

Křesťanům bylo pojídání masa lichokopytníků zapovězeno. Tento zákaz je jasně uveden například už ve Starém zákoně v 2. knize Mojžíšově Leviticus, kde je jako nečisté jmenováno každé zvíře, jež „kopyta rozděleného nemá“. Starověký Řím už ani v pohanských dobách pro konzumaci koňského masa nijak nehoroval, i když ji vysloveně nezakazoval. Římané vnímali odpor ke koňskému masu jako jeden z mnoha zvyků, kterými se odlišují od barbarských kmenů. Pod vlivem křesťanství tento odpor ještě výrazně zesílil a začal být důsledně prosazován.

Ve 20. a 21. století je toto maso nejvíce konzumováno v několika zemích centrální Asie, jako je Mongolsko a Kazachstán, dále v některých oblastech Číny (Sin-ťiang) a Ruska (Tatarstán, Sibiř). V menší míře je součástí kulinářských tradic dalších zemí v Evropě, např. v italské, francouzské, belgické a španělské kuchyni, Latinské Americe a v Asii (např. na severu Japonska, na Sibiři atd.). V anglofonních zemích je ale konzumace koňského masa společenské tabu a vyrábí se z něj nanejvýš konzervy a granule pro psy. Během 19. a první poloviny 20. století se koňské maso spolu s masem z nucených porážek, používalo v zoologických zahradách ke krmení šelem a jiných masozravců.


 

Recept


Nepodařilo se mi najít nějaký národní recept. Podle názvu to vypadá na francouzský recept. Filet de cheval á-la hussarde, neboli svíčková z koňského masa protažená slaninou a uzeným masem obaleným v červené paprice a upečená na másle. Je to spíše pro zajímavost. Představa koňského masa mi není vůbec příjemá. Třeba to někoho zaujme, tak tedy dobrou chuť.

Koňská svíčková pečeně po husarsku


Ingredience:

750 g koňské svíčkové

100 g uzeného masa

50 g slaniny

80 g másla (sádla)

80 g cibule

20 g másla na zjemnění

sladká mletá paprika

mletý pepř

vývar

sůl


Postup:

Svíčkovou opereme, odblaníme, protáhneme na proužky nakrájenou a v mleté paprice obalenou slaninou a uzeným masem, osolíme, opepříme a v kastrolu na rozpáleném tuku ji po všech stranách rychle opečeme.

Pak k masu přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, a když se trochu osmaží, podlijeme maso vývarem a v troubě asi 1 hodinu pečeme do měkka.

Během pečení svíčkovou obracíme, občas poléváme vypečenou šťávou a podle potřeby přiléváme ke šťávě vývar.

Vývaru přiléváme jen tolik, aby se maso nepřipálilo.

Měkkou svíčkovou vyjmeme, tuk ze šťávy sebereme, ke zbylé šťávě přilijeme asi 1/8 l vývaru, přidáme máslo, osolíme, krátce povaříme a procedíme.

Pečeni nakrájíme na porce, urovnáme na místu, přelijeme přírodní šťávou a zbylou šťávu podáváme v omáčníku.

 



Ke keši


A teď to nejdůležitější. Pár informací k odlovu. Jedná se o další kousek ze série GASTRO- Maso. Pro ty, kteří půjdou celou sérii najednou, k ní dojdou pohodlně po cestě podél lesa. Podrobnější informace k odlovu celé série naleznete u bonusové keše. Tak lovu zdar. Ať se Vám líbí. Nezapomeňte na bonusové číslo.


Použité zdroje:

Recept: https://www.receptyonline.cz/recept/jidlo/konska-svickova-pecene-po-husarsku/

https://plus.rozhlas.cz/proc-nejime-koninu-6615168

Additional Hints (Decrypt)

PM: ppn 5 z ilfbxb QR: rgjn 5 Zrgre ubpu RA: nobhg 5 z uvtu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)