Skip to content

GASTRO - Maso - 11 Pstrosi Traditional Cache

Hidden : 4/28/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso



Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

Rozdělení masa


Obecně se maso dělí:

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa


Z teplokrevných zvířat

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Pštrosí




Pštros je největší žijící pták dnešního světa. Pštrosi obvykle váží mezi 90 a 130 kg, i když byli zaznamenáni i samci o váze až 155 kg. Pštros má několik nej: je to pták s nejdelším krkem a má největší oči ze vsech žijících suchozemských tvorů. Samci mohou dosahovat výšky od 1,8 do 2,7 metrů a samice od 1,7 do 2 metrů. Během prvního roku života mláďata rostou o 25 cm za měsíc. Po jednom roce života váží mladý pštros okolo 45 kg. Pštrosi se mohou dožívat až 75 let. Jsou schopni dosáhnout při běhu průměrné rychlosti asi 15,4 m/s (55,4 km/h).


Počátek faremního chovu začal na jihu Afriky, odkud se pak rozšířil i do dalších zemí světa. První zmínky soužití pštrosa a člověka se datují již v období mezi 5.000 – 10.000 let před Kristem. Z této doby pochází objevené skalní malby na Sahaře, které zachycují pštrosa uloveného gepardem. Pštrosi byli zabíjeni především pro peří. Kvůli obrovskému zájmu o jejich peří v Evropě na přelomu 16. a 17. století jim dokonce začalo hrozit vyhubení. Začalo se proto experimentovat s umělým líhnutím kuřat a první úspěšný pokus byl zaznamenán v roce 1857 v Alžírsku. Arthur Douglass vynalezl v roce 1869 umělou pštrosí líheň. To se považuje za důležitý krok pro zakládání faremních chovů. Centrem pštrosího průmyslu se stal Oudtshoorn v oblasti Little Karoo v jižní Africe. Počátkem 20. století žilo v Africe údajně přes 800 tisíc domestikovaných pštrosů a ročně se do Evropy vyváželo kolem 500 tun pštrosího peří. V současnosti se pštrosi chovají především pro maso a kůži a ročně se na světě poráží 150 – 300 tisíc kusů. V České republice se s faremním chovem pštrosů začalo v roce 1993 na severní Moravě. V roce 1999 bylo v ČR evidováno již 217 chovatelů v 63 okresech.


Nákup pštrosů pro jatečné účely se v dnešní době uskutečňuje pouze z tzv. faremních chovů. Nejkvalitnější maso pochází ze pštrosů ve věku 9 – 14 měsíců, kteří dosáhli hmotnosti 90 – 120 kg. Znalci ho už dlouho považují za maso gurmánů, protože je neobyčejně libové. Je to dietní maso, které má velmi nízký obsah tuku, obsahuje málo cholesterolu a je zdrojem životně důležitých látek, jako jsou plnohodnotné bílkoviny, vysoký obsah železa a vitaminů skupiny B, a to v maximálně stravitelné podobě. Maso má červenou barvu, charakter je podobný vzhledově masu hovězímu, složením a vlastnostmi se podobá spíše masu drůbežímu s nízkým obsahem pojiva a tuku.

Po rozbourání je převážná část masa vhodná pro jemné steaky a grilování, zbytek je vhodný na zpracování formou gulášů, klobás apod. Nejkvalitnější je maso z kýty, nejméně kvalitní jsou krk a záda. Vnitřnosti (játra, srdce, žaludek) se používají do klobás a salámů.


 

Recept


Z pštrosího masa se nejčastěji připravuje steak. Říkala jsem si, že by to chtělo něco jiného. Našla jsem recept z jedné pštrosí farmy na míchaná pštrosí vejce. Tak už zbývá jen popřát dobrou chuť.


Pštrosí míchané vejce s chřestem


Ingredience:

250 – 350g středního chřestu – dřevnatá stopka je odstraněna

1 vejce Nandu pampového

100 ml smetany ke šlehání

15 g másla nakrájeného na malé kousky

1 polévkovou lžíci nasekané petrželky nebo pažitky

mořská sůl


Postup:

Ve středním hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Mezi tím opatrně odstraňte vrchní část skořápky, tak aby nám spodní část sloužila jako nádobka k servírování. Ze spodní část skořápky odstraňte vaječnou blánu, skořápku umyjte a osušte. Nyní je skořápka připravená, zbývá už jen najít například skleničku na zmrzlinu, která bude sloužit jako držák. V misce rozmíchejte žloutek s bílkem, přidejte sůl a pepř dle chuti. Na větší pánvičce rozehřejte máslo a předejte 100 ml smetany ke šlehání, poté přilijte rozmíchaný obsah vajíčka a za občasného míchaní přidejte nadrobno nasekanou petrželku či pažitku a vařte zhruba 5 – 7 minut až do krémové textury.

Na 5 minut nechte vařit chřest v osolené vodě, kterou jsme si předem přivedli k varu. Jakmile je vejce uvařeno, opatrně jej naberte do připravené skořápky. Zkontrolujte, zda je chřest hotov a to tak, že odkrojíte kousek od silnějšího konce. Pokud je měkký, můžeme se pustit s chutí do jídla.

Vejce pštrosa Nandu Pampového je velikosti srovnatelné zhruba s 13 vajíčky slepice domácí. Neotřelé podávání této delikatesy je ideální s chřestem, který se namáčí přímo do míchaných vajíček a slouží jako lžička.

 



Ke keši


A teď to nejdůležitější. Pár informací k odlovu. Jedná se o další kousek ze série GASTRO- Maso. Dostanete se k ní pohodlně po lesní cestě. Je možné využít i druhé doporučené parkoviště a opět po lesní cestě dojít až ke keši. Myslím, že nemusím připomínat, že fixy jsou součástí keše. Prosím neodnášejte je. Děkuji. Podrobnější informace k odlovu celé série naleznete u bonusové keše. Tak lovu zdar. Ať se Vám líbí.


Použité zdroje:

recept: https://pstrosivejce.cz/recept/pstrosi-michane-vejce-s-chrestem/

Bakalářská práce Mendelovy univerzity v Brně na téma Jatečné zpracování pštrosů:

Additional Hints (Decrypt)

PM: hiavge QR: vaara RA: vafvqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)