Skip to content

GASTRO - Maso - 01 Hovezi Traditional Cache

Hidden : 4/17/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jen tak stojíte ve vlahém letním večeru a oddáváte se posledním paprskům zapadajícího slunce. Vaše mysl je rozostřena a povrchově vnímáte okolní zvuky. V dáli vyzpěvuje drozd svou zamilovanou píseň a sotva slyšíte povyk hrajících si dětí. Ze sladkého snění vás ale cosi vyruší a vy lehce trhnete hlavou. Přijde to pomalu a zlehounka jen jako takový nepatrný závan pokušení. Lehký větřík vám odhodí vlasy z čela směrem od zdroje rušivého elementu. A pak to udeří jako rána kladivem. Zorničky se vám rozšíří, chřípí zběsile nasává okolní vzduch a celým tělem vibruje nebývalá rozkoš. Vaše ústa se pootevřou a němě křičí „ANO CHCI TĚ“. Je to ona: 2 dny marinovaná krkovička na grilu.

 

Maso



Maso je jednou ze základních potravin živočišného původu a pro své chuťové vlastnosti se stalo oblíbenou součástí naší stravy. Patří mezi poživatiny živočišného původu a obsahuje kromě tkáně svalové, tkáň kostní vazivovou, chrupavkovou, tukovou a nervovou. Dodává organismu důležitou složku potravy – biologicky plnohodnotné bílkoviny. Bílkoviny plní významnou úlohu při stavbě a obnově buněk, jsou důležitým zdrojem energie a zúčastňují se látkové přeměny v organismu. Maso má tedy hodnotu biologickou, kterou ovlivňuje obsah plnohodnotných bílkovin (18%), vitamínů skupiny B (1%), minerálních látek (fosfor, draslík, hořčík, sodík, vápník,) a stopových prvků (zinek, mangan).  Dále pak energetickou, o které rozhoduje obsah tuku (1-25%) a vody (70%) v mase a hodnotu senzorickou, kterou ovlivňuje množství senzorik (extraktivních látek) v mase, jež se při kuchyňské úpravě masa vyluhují a dodávají pokrmům výraznou chuť, působí dráždivě na žaludeční činnost a značně podporují trávení.

Rozdělení masa


Obecně se maso dělí:

 - (červené) -  jatečný dobytek, zvěřina

- (bílé) - drůbež, ryby

Druhy masa


Z teplokrevných zvířat

- jatečné maso - hovězí, telecí, vepřové, skopové, kozí, koňské, jehněčí, kůzlečí

- drůbež - kuře, slepice, kohout, krůta, kapoun, pulard, husa, kachna, perlička

- zvěřina - jelen, srnec, daněk, muflon, kamzík, medvěd, bažant, křepelka, divoké prase atd.

- z drobných domácích zvířat - králík, nutrie

 

Ze studenokrevných zvířat

- ryby - sladkovodní, mořské, tažné

- korýši -sladkovodní a mořské

- měkkýši - mlži, hlavonožci

- obojživelníci - žáby

 

Hovězí maso





Historie:


Předkem našeho dnešního hovězího dobytka je již vyhynulý pratur, kterého lidé v Řecku a v Malé Asii zhruba 6000 let př.n.l. chovali jako domácí zvíře. Z jeho dávné podoby se díky šlechtění vyvinuly současné druhy hovězího dobytka, zdroj hovězího masa. V řadě starověkých kultur (Egypt, Indie) byl skot považován za posvátný. V Indii kult trvá dodnes, kdy krávy se nejedí, ale uctívají. Kráva se zde stala mytologickou bytostí, byla povýšena do stavu matky a je oslavována jako „plnitelka všech přání.“ Skot se choval spíš na práci než pro maso. Kráva se používala jako tahoun a její trus jako palivo. Ve středověké Evropě se hovězím živily pouze bohaté vrstvy obyvatelstva. Největší konzumace hovězího masa byla zaznamenána v 18. století v Anglii, kdy se staly oblíbeným pokrmem bifteky (beef-steak). Za zemi s nejvyšším dovozem, zpracováním a s největší spotřebou hovězího masa lze označit Spojené státy americké. K výborné jakosti a zdravotní nezávadnosti hovězího masa přispívá způsob chovu a péče o zvířata, druh a kvalita krmiva. Významnou měrou také napomáhá dlouhodobý zákaz přidávat do krmiva skotu antibiotika, dále od roku 1988 je v EU zakázáno podávání růstových hormonů.

 

Třídění hovězího masa


Hovězí maso třídíme podle pohlaví a stáří dobytka:

 

mladé hovězí maso – pochází z nedospělých kusů s jatečnou hmotností pod 250 kg. Maso má skvělou kvalitu, je jemně vláknité a velmi měkké. Barevně a chuťově tvoří mezistupeň mezi telecím a hovězím mase. Podíl na trhu představuje necelé jedno procento a kupuje se většinou přímo od chovatelů.

maso z mladých býčků – toto maso získalo značný podíl na trhu. Pochází z nevykastrovaných mladých býků, kteří jsou chováni na výkrm. Jateční věk se pohybuje mezi 16 a 22 měsíci. Maso je relativně hrubě vláknité při nízkém obsahu tuku.

maso z jalovic – pochází z kusů s jatečním stářím od 20 do 30 měsíců. Má podobné vlastnosti jako volské maso.

volské maso – pochází z vykastrovaných býků a ve srovnání s masem mladých býčků je tučnější. Maso je kvůli silnému mramorování tukem jemně vláknité a díky tomu je po přípravě měkčí a chutnější. Vzhledem k tomu, že poptávka po tomto druhu masa stále stoupá, dováží se ho velké množství většinou z Irska, Francie a Argentiny.

kravské maso – ze starších zvířat je vhodné k okamžité konzumaci jen podmíněně. Většinou se dále zpracovává (masné výrobky).

 

Do prodejen přichází hovězí maso vcelku bez hlavy – přední a zadní čtvrť:

přední čtvrť – plec, kližka s husičkou, podplečí a krk, vysoký roštěnec, hrudí s žebrem

zadní čtvrť – (nejkvalitnější maso), zadní maso z kýty, nízký roštěnec, svíčková, bok s kostmi (pupeční žebro), bok bez kostí (pupek), kližka

 

Recept


Jedná se o recept na americkou dobrotutzv. junk food. Hodně nezdravé, ale zatraceně dobré.

Americké "Sloppy Joes"


Ingredience:

1 ks zelená paprika

500g mleté maso hovězí nebo mix

1 ks cibule

2 stroužek česnek

2 lžička hořčice

2 lžička worcestrová omáčka

1,5 hrnek kečup 

sůl

pepř mletý

150 ml voda

2 lžička hnědý cukr

6 ks hamburger houska, nebo hot dog

Postup:

Mleté maso dáme do nerozehřáté pánve spolu s najemno nakrájenou cibulí. Mícháme až do zhnědnutí masa a oddělení se na malé kousíčky (jako když děláme boloňskou). 

Vmícháme rozdrcený česnek, poté nakrájenou papriku. Mícháme cca 3 minuty, poté vlejeme po troškách sklenici vody.

Přidáme kečup, hnědý cukr, hořčici a worchester, sůl a pepř. S tím kečupem nešetříme - má to být hodně "kečupové", takže když se vám zatím mix bude zdát takový suchý, určitě přidejte kečup. Mohou být i dvě sklenice. (1 sklenice - 250 ml).

Můžeme přidat ještě trochu vody, nemusíme se bát, jestliže je to víc vodové, ono se to vyvaří.

Vše zamícháme, a vaříme na mírném ohni 30-45 minut (občas zamícháme) dokud se většina tekutého nevyvaří a zbyde nám tužší kečupová masová směs. Můžeme ještě dochutit solí nebo pepřem.

Masovou směs podáváme do hamburgerových housek (nebo hotdogových). Housky předem dáváme do trouby, aby byly křupavé a teplé, poté rozříznout a plnit směsí.

 



Ke keši


Na tento odstavec všichni netrpělivě čekáte. Tak tady je pár informací k odlovu. Jedná se o první keš ze série GASTRO- Maso, tentokrát ale bez bonusového čísla. Důvod je jednoduchý. Je to trochu vyšší terén a ne každý si troufne. Nepřeceňujte své síly, není to žádná příšerná výška, ale za zranění to určitě nestojí. A jak se k ní dostat? Nejlépe od parkoviště u fotbalového hřiště pohodlně po lesní cestě. Podrobnější informace k odlovu celé série naleznete u bonusové keše. Tak lovu zdar a ať se Vám líbí. 


Použité zdroje:

Recept na Sloppy Joes: https://www.recepty.cz/recept/americke-sloppy-joes-156322

Bakalarska prace na téma MASO: https://is.muni.cz/th/febj3/

Additional Hints (Decrypt)

PM: ppn 4z ilfbxb QR: rgjn 4 Zrgre ubpu RA: nobhg 4 z uvtu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)