Skip to content

Amonity w Parku Śląskim 🐚 (EC dla najmłodszych) EarthCache

Hidden : 4/5/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zapraszam Was na wycieczkę do Parku Śląskiego!

EarthCache często bywają trudne i nieraz słyszałem od keszerów, że omijają je „szerokim łukiem”. Ten jest wyjątkowy! Prosty i przyjemny, idealny wręcz na wycieczkę zaplanowaną z dziećmi. Myślę, że zasłuży na uznanie najmłodszych graczy, chociaż... Ci starsi też powinni się w tym przypadku dobrze bawić i go docenić. Skrytka przybliży nam dwa, niezwykle ważne dla rozwoju fauny morskiej okresy geologiczne – jurę i kredę. Dzięki niej znajdziecie, zobaczycie, a nawet dotkniecie prawdziwe skamieniałości! Skrywają je murki, wykonane w Parku Śląskim głównie ze skał wapiennych. Po wielu latach materiał ten nieubłaganie wietrzeje i odsłania tkwiące w nim wspaniałe amonity. Przy okazji dowiecie się też skąd wzięła się kreda, tak często używana przez nauczycieli i uczniów do pisania po tablicy szkolnej.


Amonity w Parku Śląskim.

Przykłady skamieniałych muszli jurajskich amonitów, najprawdopodobniej przedstawicieli rodzaju Perisphinctes.


JURA (200 – 146 mln lat temu)


Okres jurajski charakteryzował się łagodnym, tropikalnym klimatem. To dzięki niemu nastąpił największy rozkwit różnorodnych form życia. Kontynenty pokryły się zielonymi puszczami w których apogeum rozwoju przeżywały dinozaury. Na niebie pojawiły się pierwsze ptaki, a także znane nam dobrze muchy i komary. Rozpad superkontynentu Pangei, stał się w jurze coraz bardziej widoczny. Nastąpił też globalny wzrost poziomu morza. Wody zalały wówczas dużą część obszarów lądowych. W ten sposób powstały liczne, płytkie akweny nazywane morzami epikontynentalnymi. Szybko opanowały je małże, ramienionogi, ślimaki i jeżowce. Dnem niepodzielnie władały gąbki. W ich toni unosiły się leniwie spiralnie zwinięte muszle amonitów. Pływały też wydłużone, przypominające małe torpedy belemnity. Jednak ze wszystkich jurajskich zwierząt morskich najbardziej spektakularne były drapieżne gady: delfinopodobne ichtiozaury, długoszyje plezjozaury oraz wielkogłowe pliozaury. Jeden z nich – Liopleurodon osiągał ponad 12 metrów i wagę dochodzącą do 10 ton.


Tak wyglądała ziemia w okresie jurajskim


KREDA (146 – 66 mln lat temu)


Kreda, to kolejny okres w historii geologicznej Ziemi. W przeciwieństwie do jury, tym razem było bardzo gorąco i wilgotno. Nawet na biegunie temperatura nie spadała poniżej zera. Większość lodu na naszej planecie stopiła się i zamieniła w wodę. Powstawały nowe oceany, a starsze rozszerzały się w miarę zwiększania odległości między kontynentami. Do końca kredy światem tym rządziły dinozaury, a zwłaszcza Tyrannosaurus rex – jeden z największych drapieżników lądowych. Morskie amonity też osiągnęły wówczas gigantyczne rozmiary. Wydobyta ze skał późnej kredy Westfalii (Niemcy) muszla należąca kiedyś do przedstawiciela gatunku Parapuzosia seppenradensis, choć niekompletna ma ponad 2 metrową średnicę.

Gigantyczny kredowy amonit – Parapuzosia seppenradensis.


Na koniec ciekawostka. W morzach, oprócz przedstawicieli amonitów, belemnitów, gąbek, ryb i gadów; bujnie rozwijały się też organizmy planktoniczne, a zwłaszcza kokolity. Był to rząd glonów wiciowych pokrytych mikroskopijnymi wapiennymi blaszkami. Po śmierci kokolita odpadały one od jego ciała i wraz z pancerzykami otwornic tworzyły na dnie grube warstwy miękkiego, drobnokrystalicznego wapienia – kredy piszącej, od której pochodzi nazwa całego okresu geologicznego.


Tak wyglądała ziemia w okresie Kredy


Amonity

Amonity, to z jednej strony chyba najbardziej znane, kopalne zwierzęta wszech czasów; a z drugiej – najczęściej mylone ze ślimakami! Choć wymarły około 65 milionów lat temu, pozostawiły po sobie liczne skamieniałości – charakterystyczne, przeważnie symetryczne, płaskospiralnie zwinięte muszle, dzięki którym odtworzyć możemy ich wygląd, a nawet budowę wewnętrzną. Obecnie znanych jest około 7 tysięcy gatunków kopalnych amonitów. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że po śmierci danego organizmu jego szczątki zwykle szybko ulegają rozkładowi. Zwierzęta te maja też współcześnie żyjących potomków – tyle, że już bez muszli. To dzisiejsze ośmiornice!

Tak wyglądał amonit


 

Aby zalogować EartchCacha odpowiedz na poniższe pytanie i wykonaj zadanie

  1. Spróbujcie znaleźć jak najwięcej Amonitów na stanowiskach, ile ich jest?
  2. Do jakiego okresu geologicznego - jury, czy kredy, zaliczyłbyś odkryte przez Ciebie w murkach amonity?
  3. Dlaczego ta skała brudzi i rysuje na biało?
  4. Kawałki skały odpadają z murku w wyniku wietrzenia, pożycz jeden i namalujcie amonita (może coś jeszcze) na czarnym asfalcie oraz podpiszcie Waszym nickiem - wyślij zdjęcia Waszego dzieła!

EN

If you want to log this cache complete following tasks send me (through my profile) an email

  • Try to find as many Ammonites as you can, how many of them are there?
  • To what geological period - (jurassic or cretaceous), would you count amonites discovered?
  • Why is this rock dirty and drawing in white?
  • Pieces of rock fall off the wall as a result of weathering, borrow one and paint an ammonite (maybe something else) on the black asphalt and sign it with your nickname - send photos of your work!

>

Additional Hints (No hints available.)