Skip to content

Pastýřská stěna EarthCache

Hidden : 3/3/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
Sorry, the listing and other contents of this cache are available only in Czech language.
If you want to search for this cache, please contact the owners.



 Pastýřská stěna


Nenáročná earth-cache, která vás zavede na geologicky velmi zajímavé místo.

 

Historie názvu


Původní německé pojmenování bylo „Schiefe Wand“ čili „šikmá stěna“, z čehož se vyvinulo pojmenování „Schieferwand“, což ale znamenalo „břidlicová stěna“. Protože se zde žádná břidlice nenachází, bylo pojmenování změněno na „Schäferwand“, doslova „ovčácká stěna“. Z této doby patrně pochází pověst o ovčákovi, který na jižním svahu kopce pásl ovce. V češtině se pak vžil název „Pastýřská stěna“.

 

Geomorfologie a geologie


Z geomorfologického hlediska se jedná o jednu z nejtypičtějších kuest v Čechách. Kuesta je geomorfologický útvar tvořený mocnou, poměrně odolnou vrstvou s mírným úklonem. Ta vytváří dlouhý hřbet, jehož jedna strana je mírně ukloněna paralelně s úklonem vrstvy, druhá jeví strmý úklon napříč vrstevnatosti; je to čelo kuesty neboli její eskarpment.


Terén s jednostranně (monoklinálně) ukloněnými vrstvami a s vrstvami vodorovnými (tabulová stavba). k1, k2, k3 - kuesta (kuesta k, je naříznuta obsekventním tokem), th - tabulová hora.


Původně byla součástí tohoto útvaru také skála, na níž dnes stojí Děčínský zámek a Labe tuto skálu obtékalo z východu. Labe však tuto skálu ke konci poslední doby ledové postupně prorazilo a obnažilo tak pískovcovou stěnu dosahující výšky 120 m nad hladinou Labe. Kopec má na délku (západ - východ) cca 1,6 km a na šířku cca 0,7 km. Vlastní vrchol dosahující cca 278 m n. m není na mapách ani v terénu vyznačen a nachází se přibližně na souřadnicích N 50°46.828 E 14°11.471.

Celá Pastýřská stěna je tvořena železitým pískovcem sytě okrového zbarvení. Tento pískovec zde byl těžen zejména na dvou místech. Jednak velmi kvalitní kámen na jihovýchodním úpatí (v okolí jižního portálu tunelu). Dále pak byl těžen nepříliš kvalitní kámen s vyšším obsahem solí a písek na jihozápadním úpatí. Vzhledem k okolnímu těsnému osídlení podél větší části úbočí probíhalo odklízení nebezpečných balvanů prakticky na celém masivu. Skalou podél Labe je proražen dvojkolejný tunel o délce 279 m na trati Děčín - Drážďany. Tento tunel byl zprovozněn roku 1849 a nese oficiální název "Tunel Ovčí stěna".

 

Význam a přístup


Pastýřská stěna vytváří jednu z neodmyslitelných dominant Děčína. Na jejím zalesněném návrší se nachází zoologická zahrada. Nad čelní východní stěnou byla v roce 1905 dostavěna vyhlídková restaurace v podobě malého hradu s dokonalým výhledem na Děčín (místními nazývaná „Zámeček“ nebo „Nebíčko“). Kromě tohoto nejvýznamnějšího vyhlídkového místa, se na Pastýřské stěně nachází několik dalších vyhlídek, z nichž byla v minulosti nejvýznamnější „Vyhlídka F. J. Jahna“ nad bývalým lomem na jihozápadě. Na úpatí Pastýřské stěny vznikla již ve středověku osada Weiher, která ji obklopovala prakticky ze dvou třetin. Tuto osadu pohltily rozrůstající se Podmokly v 19. století. Výstavba se nevyhnula ani jižní stráni Pastýřské stěny, kterou zaplnila vilová výstavba v první polovině 20. století.

Přístup na návrší Pastýřské stěny pro vozidla je možný pouze jedinou Žižkovou ulicí z ulice Teplické. Pro pěší je několik přístupů z více stran. Některé z těchto pěšin byly zbudovány v rámci vycházkových cest pro návštěvníky lázní Svatého Josefa v Horním Žlebu. Přes celý hřeben prochází červeně značená turistická cesta pokračující kolem Terezínského rybníka, přes Písečný vrch (337 m) na Děčínský Sněžník a dále přes Tisou do Krušných hor. V letech 1983 až 1994 byl v občasném provozu výtah vedoucí uvnitř skály se vstupem na Labském nábřeží.

Labské pískovce


Labské pískovce jsou erozí modelovanou krajinou, která vznikla v druhohorách v době křídové (zhruba před 100 miliony lety). V moři, které tehdy zasahovalo na toto území, se vytvořilo několik set metrů mocné souvrství písčitých usazenin. Následným zpevněním vznikly pískovce. Když moře ustoupilo, bylo pískovcové souvrství rozlámáno soustavou zlomů způsobených vulkanickou činností, probíhající zejména v sousedním Českém středohoří. Po další miliony let byla krajina modelována nejrůznějšími erozními vlivy. Významnou úlohu v tomto procesu měla řeka Labe a její přítoky. Na vzhledu krajiny se rovněž podílejí vyvřelé horniny, vzniklé pod někdejším povrchem a postupně odkrývané erozní činností. 

Na území CHKO Labské pískovce nalezneme velké množství geomorfologických jevů vázaných na pískovcový fenomén. Dokonale modelované je skalní město Tiské stěny, unikátní je mohutný kaňon řeky Labe, pozornost si zaslouží Pastýřská stěna, Stolová hora, Vysoký Sněžník, různé hřbety, skalní věže, drobná skalní okna, výklenky, jeskyně apod. S geomorfologickou členitostí území úzce souvisí i mimořádně pestré klimatické a zejména mikroklimatické podmínky. V hlubokých údolích dochází k teplotním zvratům, kdy nejnižší polohy jsou nejchladnější s typickou horskou květenou a zvířenou a naopak vyšší polohy skalních plošin a okrajů jsou osídleny.


Otázky a úkoly k zalogování


1) Jakou horninou je Pastýřská stěna tvořena? Prohlédněte si ji zblízka a určete jaké je její zbarvení a textura?

2) Popište vlastními slovy, co je to kuesta?

3) Pastýřská stěna bývala v dávných dobách spojena se skalním útvarem na němž je postaven Děčínský zámek. Popište v jakém geologickém období a jakým procesem došlo k rozdělení skály?

4) Navštivte waypoint ST1 na úpatí skály. Odhadněte sklon nejvyššího skalního masivu, na němž se nachází zajištěná cesta ,,Via Ferrata".

5) Pomocí GPS změřte nadmořskou výšku na úpatí skály.

6) Porovnejte tuto hodnotu s nadmořskou výškou, kterou můžete naměřit na výchozích souřadnicích u vrcholu skály.

7) Na vyhlídce na výchozích souřadnicích si všimněte tabule s panoramatickou mapou. Co je znázorněno v levém horním rohu této cedule?

8) V jakém geologickém období a jakým způsobem vznikly Labské pískovce?

9) Na území CHKO Labské pískovce nalezneme velké množství geomorfologických jevů vázaných na pískovcový fenomén. Popište některé typy skalních útvarů, které zde můžete vidět.

10) Dobrovolně přiložte nějaké foto z vaší návštěvy tohoto místa. Malé plus získá ten, kdo navštíví a přiloží fotky i z nějaké vyhlídky uvedené ve waypointech.


Odpovědi na výše uvedené otázky zasílejte přes message center nebo e-mail v profilu. Nečekejte s logováním na mou odpověď, pokud bude něco v nepořádku, určitě se ozvu. Děkuji za návštěvu a budu se těšit na váš log. V_clav11 CZ.

 

Additional Hints (No hints available.)