Skip to content

Bralova skala - treťohorná retrospektíva 🌄 EarthCache

Hidden : 12/1/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geologický vývoj Kremnických vrchov

Kremnické vrchy sú horským krajinným celkom v oblasti Slovenského stredohoria. Na východe hraničia so Zvolenskou kotlinou, na juhu ich od Štiavnických vrchov oddeľuje dolina Hrona, na západe hraničia s Vtáčnikom, na severozápade s pohorím Žiar, na severe s Turčianskou kotlinou a Veľkou Fatrou.



Kremnické vrchy sú sopečným pohorím, za najstaršie vulkanické produkty sa považujú relikty rozsiahleho stratovulkánu pyroxenických a pyroxén-amfibolických andezitov. Stratovulkán je budovaný striedaním lávových prúdov s epiklastickými vulkanickými brekciami, resp. aglomerátmi vo vývoji pyroklastických prúdov. Základnou stavebnou črtou stratovulkánu je maximálne zastúpenie lávových telies v centrálnych častiach pohoria, ktorých smerom k južným okrajom ubúda. Časť láv má intruzívny charakter s formami sillov, dajok, lakolitov a nepravidelných prenikov. Vulkanoklastiká a epiklastiká zaberajú najväčšie plochy i mocnosti na okrajoch pohoria.

Iný stratovulkán, tzv. turčocká formácia, sa nachádza v severnej časti pohoria. Je budovaný pyroxenickými a bazaltoidnými andezitmi, ktoré sa striedajú s polohami tufov, aglomerátov a vulkanických brekcií.

V ďalšom vývoji, na značne rozrušených komplexoch obidvoch predchádzajúcich stratovulkánov sa aktivizuje vulkanizmus diferencovaných hornín pozdĺž severo-južných mobilných tektonických smerov. Jeho produkciou boli mohutné lávové prúdy a entrúzie pyroxenicko-amfibolických andezitov, niekde s biotitom, a amfibolicko-biotitických andezitov.

V závere formovania vulkanizmu diferencovaných komplexov nastáva vulkanický kľud. Vulkanické komplexy sú zarovnávané a vznikajú väčšie alebo menšie sedimentárne panvičky. Novú aktivitu znamenajú výstupy láv pyroxenicko-andezitového zloženia a malé intrúzie dioritových porfýrov.



Lezenie na Bralovej skale v časoch minulých


Najväčšie akumulácie komplexov ryolitového vulkanizmu sú v južnej časti pohoria v blízkosti styku so Žiarskou kotlinou. Tvoria ho extruzívne a dajkové formy, pyroklastiká, často redeponované, a epiklastiká. V strednej časti pohoria tvoria ryolity menšie extruzívne a dajkovité formy usmernené podľa severo-južnej tektoniky. Na ryolitový vulkanizmus sú viazané hojné limnokvarcitové výskyty, z ktorých niektoré majú aj priemerný význam. Najmladšie vulkanity reprezentujú bazaltoidné andezity, ktoré prenikajú cez ryolitové komplexy.

Pôvodná stratovulkanická stavba bola pravdepodobne už v neogéne narušená tektonickými pohybmi a erózno-denudačnými procesmi, takže polygenetický reliéf je od pôvodného úplne odlišný.

Najväčšiu výšku dosahujú Kremnické vrchy na Flochovej (1318 m n. m.). Selektívnou eróziou sa v priebehu morfologického vývoja zdôrazňovali partie budované odolnými horninami, niekdajšie lávové prúdy. Úseky budované pyroklastikami a tufmi, ako neodolné voči deštruktívnym subaerickým procesom, sa prehlbovali. Výsledkom je rozčlenenie pohoria do sústavy chrbtov a rázsoch oddelených hlbokými dolinami. Morfologicky sa zvlášť uplatňujú andezitové prúdy, na ktorých sú často bralné komplexy.

Ďalší vplyv na reliéf mala periglaciálna modelácia v pleistocéne. Charakteristické sú aj kamenné moria. V pohorí sa zachovali dva povrchy zarovnávania. Najvyššie časti majú v nadm. výške 800 - 900 m rozsiahle zarovnané povrchy, ktoré predstavujú zvyšky stredohorskej rovne. Charakteristicky je vyvinutá medzi Kremnickými baňami a Kunešovom. Miestami z nej vystupujú periglaciálne hôrky. Nižšia poriečna roveň je vrchnopliocénna.



Kremnické vrchy tvorí 5 podcelkov: Flochovský chrbát, Kunešovská hornatina, Jastrabská vrchovina, Malachovské a Turovské predhorie.


Kunešovská hornatina

Kunešovská hornatina je geomorfologickým podcelkom Kremnických vrchov v ich západnej časti, v ktorej sa nachádza aj Bralova skala. Na severovýchode a východe ho ohraničuje Flochovský chrbát, na juhu Jastrabská vrchovina a Žiarska kotlina, na juhozápade Vtáčnik, na západe Handlovská kotlina a pohorie Žiar a na severe Turčianska kotlina. Kunešovskú hornatinu budujú pyroxenické andezity a ich pyroklastiká, v menšej miere ryolity. Amplitúda reliéfu kolíše od 181 m do 470 m, nadmorská výška chrbtov vystupuje medzi 750 – 950 m. Reliéf sa vyznačuje najmä v strednej a severnej časti veľkou rozlohou náhorných planín, juhovýchodná časť je členitá, s typickým hornatinným reliéfom.


Bralova skala (826 m n. m.)

Bralova skala, obnažená treťohorná časť bývalej sopky, je bralo tvorené andezitovo-zlepencovými sopečnými vyvrelinami. Nachádza sa v západnej časti Kremnických vrchov, v geomorfologickom podcelku Kunešovská hornatina, nad obcami Sklené a Ráztočno. Bralova skala je zvyškom menšieho stratovulkánu, ktorého západná časť bola pravdepodobne zničená pri výbuchu a neskôr ovplyvnená eróznymi procesmi. Pri výstupe na vrchol z Rematy po žlto značenom turistickom chodníku tak budete vystupovať po vnútornej strane bývalého sopečného krátera.



Vrcholové bralo Bralovej skaly - v pozadí vysielač


Skalnatý vrchol je rozpoznateľný podľa vysielača a ponúka výhľady na Handlovú, na Rematskú dolinu, Handlovskú a Turčiansku kotlinu a pohoria Žiar, Malá Fatra, Kremnické vrchy a Vtáčnik. Je obľúbeným miestom na horolezecké aktivity.


Andezit

Andezity sú výlevnými ekvivalentami dioritu. Hlavnými minerálnymi zložkami sú plagioklasy, menovite andezín a farebné minerály (biotit, amfibol, pyroxény), ktoré tvoria základnú hmotu i výrastlice. Kremeň a draselné živce sa vyskytujú len ako akcesórie, alebo chýbajú. Pravidelnými akcesóriami bývajú apatit, granát, illmenit, olivín a cordierit. Farba andezitov je rôzna, svetlosivá až čierna. Tie, ktoré boli postihnuté premenami sú svetlé, zelenkasté, ružovkasté až fialkasté. Textúru majú všesmernú, ale aj prúdovitú, pórovitú, mandľovcovú. Štruktúra býva väčšinou porfyrická, u mladších andezitov až celistvá. Andezity sú takmer vždy sprevádzané vulkanoklastickými horninami.

Na Slovensku majú andezity a ich pyroklastiká hlavný podiel na stavbe neovulkanických pohorí (Štiavnické a Kremnické vrchy, Vtáčnik, Pohronský Inovec, Krupinská planina, Javorie, Poľana, Slanské vrchy, Vihorlat). Vyskytujú sa na Klenovskom Vepri a v Zemplínskych vrchoch.

Andezity sa používajú ako drvené kamenivo, štet, dlažby, oporné múry a dekoračný kameň.



Earthcache úlohy:

1.) Na súradniciach waypointu č. 1 odmeraj v centimetroch dva obvody kameňov A a B podľa nákresu na fotke - meraj na úrovni zeme (sopečné vyvreliny obnaženej treťohornej časti bývalej sopky)! MIESTO SA NACHÁDZA NA VÝHĽADE BRALOVEJ SKALY!



2.) Na súradniciach waypointu č. 2 odmeraj v centimetroch rozmer C podľa nákresu na fotke (sopečné vyvreliny obnaženej treťohornej časti bývalej sopky). POZOR - MIESTO SA NACHÁDZA NA BOKU BRALOVEJ SKALY V STRMOM TERÉNE!



3.) Na súradniciach waypointu č. 2 zisti typ horniny vytvárajúcej skalné formácie. POZOR - MIESTO SA NACHÁDZA NA BOKU BRALOVEJ SKALY V STRMOM TERÉNE!

4.) Na súradniciach waypointu č. 2 urči farbu horniny, zaraď ju do farebnej škály zodpovedajúcej tejto hornine a uveď, aké farby môže táto hornina vo všeobecnosti mať. POZOR - MIESTO SA NACHÁDZA NA BOKU BRALOVEJ SKALY V STRMOM TERÉNE!

5.) Na súradniciach waypointu č. 3 odmeraj v centimetroch rozmery D, E podľa nákresu na fotke (sopečné vyvreliny obnaženej treťohornej časti bývalej sopky). MIESTO SA NACHÁDZA NA ÚPÄTÍ BRALOVEJ SKALY V STRMOM TERÉNE!



6.) Na súradniciach waypointu č. 3 pozorovaním zisti zrnitosť tejto horniny, zaraď ju do škály zrnitosti zodpovedajúcej tejto hornine a uveď rozsah zrnitosti, akú táto hornina môže vo všeobecnosti mať. MIESTO SA NACHÁDZA NA ÚPÄTÍ BRALOVEJ SKALY V STRMOM TERÉNE!

7.) Odpovedz na otázky, podľa čoho je pomenovaná predmetná hornina a aký ma obsah SiO2?

8.) Odpovedz na otázku, spolu s čím sa predmetná hornina klasifikuje do jedného poľa podľa modálneho zloženia v QAPF diagrame pre vulkanické horniny?

9.) Odpovedz na otázky, v akom geomorfologickom podcelku Kremnických vrchov sa nachádza Bralova skala a aké horniny tvoria tento geomorfologický podcelok?

10.) Dobrovoľná úloha: Prilož k logu fotografiu z Bralovej skaly alebo z jej okolia.



Logovať môžete ihneď. Vyriešené úlohy č. 1 až 9 mi, prosím, pošlite v správe do troch dní, inak budem musieť log vymazať.

Prajem príjemný zážitok v nádhernom prostredí



AKTUALIZÁCIA 18.04.2024 - podľa rebríčka najobľúbenejších earth kešiek v percentuálnom vyjadrení na Project-GC sa táto obľúbená earth keška nachádza v rámci Slovenska k dnešnému dátumu na siedmom mieste! Za všetku priazeň veľmi pekne ďakujem a teším sa na ďalšie pekné logy


Additional Hints (Decrypt)

Mbore fv zrgre!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)