Skip to content

Vianocna geokvapka Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Friday, December 21, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pozývam na prehliadku transfúzky podla vzoru eventu Transfuzka

 


Krv
 (lat. sanguis, gr. haima) je z morfologického hľadiska mezenchýmové tkanivo, ktorého bunky (hemocyty) sa pohybujú v tekutej medzibunkovej látke (krvnej plazme).

 

Z fyziologického hľadiska je krv rôznorodá tekutina pozostávajúca z krvných buniek a krvnej plazmy. Medicínske termíny súvisiace s krvou sa môžu začína na „hemo-“ alebo „hemato-“ a konči sa na „-émia“.



 

 

 

Hlavnou funkciou krvi je dopravova živiny a základné prvky 

(napríklad kyslík, glukózu) do tkanív a odvádza odpadové produkty (napríklad oxid uhličitý, kyselinu mliečnu).

 

Krv transportuje aj bunky (napríklad biele krvinky, krvné doštičky) a rôzne chemické zlúčeniny (napríklad aminokyseliny, tuky, hormóny) medzi tkanivami.

 

Problémy s krvným zložením alebo cirkuláciou môžu viesť k poruchám funkcie tkanív a orgánov.

Priemerný ľudský organizmus obsahuje asi 4 – 6 litrov krvi, čo je asi 8 % telesnej hmotnosti. Dospelí ľudia majú asi 60 ml krvi na kilogram telesnej hmotnosti.

Zloženie:

v  krvná plazma: krvné sérum fibrinogén protrombín

v  krvné telieska (krvné bunky, krvinky) (hemocyty)

v  červené krvinky (erytrocyty)

v  biele krvinky (leukocyty)

v  krvné doštičky (trombocyty)

 

Krvné skupiny objavil rakúsky lekár Karl Landsteiner. Prvá publikácia o nich vyšla vo Viedenskom medicínskom týždenníku.

V roku 1930 dostal za tento objav Nobelovu cenu.

 

Táto teória bola založená na existencii antigénu (molekuly na povrchu membrány červených krviniek) a protilátky (v krvnej plazme).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupina A sa objavila asi pred 25 000 – 15 000 rokmi. Usadením človeka z lovca na roľníka zapríčinilo, že imunitný systém musel byť oveľa výkonnejší ako predtým. Krvná skupina A sa čoskoro začala rýchlo rozširovať. Gény tejto krvnej skupiny sa dostali cez Áziu a Predný Východ až do Európy, kde je rozšírená dodnes. Má antigén A a protilátku B v plazme.

 

Skupina B vznikla v oblasti Himalájí a Indie pred 15 000 – 10 000 rokmi. V tomto regióne vládli pre ľudí extrémne životné podmienky. Podnebie bolo drsné, zásobovanie potravinami nepravidelné a často veľmi jednostranné. Ich imunitný systém musel byť mimoriadne silný. Ešte i dnes sú ľudia s krvnou skupinou B obdivuhodne odolní voči akémukoľvek druhu prechladnutia. Krvná skupina B bola dlho typická pre ľudí z juhovýchodnej Ázie a rozsiahlych stepí Eurázie. Má antigén B a protilátku A.

 

Skupina AB je zo všetkých krvných skupín najmladšia, existuje iba 1 200 – 1 000 rokov. Z hľadiska vývoja dejín sa objavila neskoro, a preto je veľmi zriedkavá. Krvná skupina AB je výsledkom nového sťahovania národov, keď sa krvná skupina A, obyvateľov východnej a strednej Európy zmiešala s krvnou skupinou B, Mongolov z Ázie. Krvná skupina AB predstavuje spojenie znakov krvnej skupiny A a B. Od predkov s krvnou skupinou B zdedila skupina AB odolný imunitný systém. Okrem toho je mimoriadne dobre chránená pred ochoreniami autoimunitného systému ako napríklad reumatické choroby a alergie. Má antigén A aj B, protilátka nie je.

 

Skupina 0 Prví ľudia s prapôvodnou krvnou skupinou 0 žili pravdepodobne už pred 40 000 rokmi v Afrike. Má antigén 0, protilátku A aj B. Rh faktor. Na povrchu červených krviniek má Rh antigén. 85% Rh pozitívny – nemajú protilátky proti Rh faktoru. 15% Rh negatívny – nemajú na červených krvinkách antigén Rh a nemajú protilátky v plazme. Protilátky sa však vytvoria, ak sa v Rh negatívna krv stretne s červenými krvinkami Rh pozitívneho človeka. Matka s Rh faktorom – môže byť nebezpeèná pre plod Rh faktorom +.

 

 

 

Stretneme sa 21. decembra
0800 - 1000

 

Additional Hints (No hints available.)