Skip to content

ZZZnojemska uZZZovka Event Cache

This cache has been archived.

BBBubak: Na Tři krále...
Stejně by nám to za pár dní automaticky archivoval Groundspeak.

LuLuk si to snad někdy na jaře, až bude logovat, nějak najde, a snad ještě dodatečně přidá i nějakou ukázku ze svých fotek. Kdo stejně jako já stále doufá a těší se, nechte na watchlistu. :)

Ahoj! Všem krásný nový rok!

More
Hidden : Wednesday, December 12, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


... uŽŽŽovka!
("Znojemská křížovka" by bylo dost zavádějící - luštit nic nebudeme - a především, narozdíl od původního nápadu, nakonec ani nenavštívíme křížovou cestu. Ze začátku měl tedy koncept listingu pracovní název se slovem "zzzmijovka". To už docela vystihuje, o co půjde. Pak jsem si ale uvědomil, že užovka je pro náš region mnohem vhodnějším symbolem).

Na eventu 11/11 mimo jiné zaznělo, že by bylo hezké navštívit ještě letos i nějaký další event, snad již "předvánoční", ale... kdo prý ho uspořádá?
Popravdě řečeno, já jsem se nehlásil. Je ale fakt, že už několikátý rok (podzim, zimu - období, kdy na stromech není listí a Gránické údolí je "průhledné") mi v hlavě straší jeden takový nápad, na jehož realizaci by bylo třeba určité množství pomocníků. Lidí, skřítků... kdo se sežene. Dá se asi říct, že raději víc, než míň. Inu... tak by se to třeba mohlo propojit. Místo skřítků by se na té taškařici mohli podílet geocacheři, kteří si pak třeba ještě zajdou pokecat někam do hospůdky.

Čas a datum nastavíme zase "numerologicky", aby se to zase dobře pamatovalo:
12/12/18
... tedy 12. prosince 2018 v 18:00.

Doba trvání bude záležet na zájmu a situaci. V minimální verzi je to maximálně tak na hodinku, jestli se pak třeba zajde ještě někam posedět, potom... se uvidí.

Nápad se mi poprvé objevil v hlavě nejspíš někdy při pozdějším návratu z psí procházky. Znáte to, máme to teď zrovna každý den - brzo se stmívá, takže člověk se kolikrát vrací domů až za tmy.
Když přitom ten člověk vystoupá z Gránického údolí po cestě 24. pluku nahoru k ulici Slovenská a podívá se naproti přes údolí směrem k Hradišti, má jako na dlani křížovou cestu. V období vegetačního klidu, když údolí nezakrývají zelené koruny stromů, v té šedohnědé ploše svahu zvláště vyniknou bíle omítnuté "kapličky", tedy poklony, jednotlivá zastavení cesty. Jsou většinou dobře vidět i ve večerním šeru. Častokrát jsem si ale říkal, jak by to asi bylo pěkné, kdyby navíc v každé z nich bylo ještě malé světýlko, nejspíš svíčka.
Stezku spojující jednotlivá zastavení a vinoucí se mezi stromy a skálami dovede zase velice zajímavě zvýraznit třeba pocestný, který si svítí na cestu baterkou.
Zkuste si to představit.

Máte? Dobře... a teď to ještě trochu rozvineme. Určitě jste už někdy viděli alespoň jeden obrázek podobný třeba tomuto


... nebo těm dalším, které jsou tu různě poházené v listingu. Vypadá to působivě, přitom to není zas tak velká věda. Pohybující se zdroje světla a dlouhá expozice snímku.

No a bác, bez dalších napínavých řečí, máme tu námět eventu.
Pojďme zkusit společně vytvořit podobný pěkný obrázek!
Podobný je vlastně slabé slovo - ten náš bude jistě mnohem hezčí! :) Na zajímavém místě v těsném sousedství našeho města. Místo silnice klikatá stezka v Gránickém údolí, místo aut pěší "světlonoši" s baterkami, lucernami, lampiony... co bude komu libo.
Z principu věci si samozřejmě výhled na zajímavě nasvícenou stezku na opačné straně údolí nemůžeme vychutnat všichni naráz. Nějak se přitom střídat, aby se postupně každý podíval, to by byla asi dost krkolomná a časově náročná organizace. Pokud ale (snad mezi sebou) najdeme šikovného fotografa (nebo raději dva, nebo klidně tři), tak to můžeme pojmout jako malou večerní procházku, případně netradiční lampionový průvod (pro pamětníky), ze které(ho) pak budeme mít i trvalou památku - zajímavý obrázek do deníčku.
Představa je tedy zatím zhruba taková: sejdeme se dole v údolí (podrobnosti viz dále), většina z nás vyrazí se světýlky na klikatou, zzzmijovkovou aneb užžžovkovou (tedy serpentinovou, ano!) stezku, kde se budeme chvilku rozverně procházet, zatímco určený šikovný fotograf či fotografové se vypraví na vyhlídku na protější straně údolí, odkud nám to všechno krásně vyfotí. Pak se zase sejdeme... a třeba si zazpíváme koledy, to už je samozřejmě jen věc další domluvy.



Co se týče konkrétního místa, POZOR:
Po zralé úvaze jsem dospěl k závěru, že ještě vhodnější než křížová cesta bude pro tento záměr klikatice na zelené turistické značce, která vede nahoru na Hradiště ze samého začátku gránického lesoparku, od konce ulice U Obří Hlavy dole pod přehradou. Ano, ta cesta, na které je i zajímavá "smyčka". Její horní část vede svahem, který není zakrytý lesem, a je i o něco schůdnější než "křížovka"; není tam tolik kamení a schodů. Tato stezka má také mnohem víc zzzajímavých zzzatáček a je na ni pěkný výhled z konce ulice Přemyslovců - tam bude fotografické stanoviště. Viz waypointy.



Co všechno tedy potřebujeme?

V první řadě každý dobré oblečení a obutí - zdůrazňuji, že nepůjde o "pohodovou popracovní" akci ve městě, ale pohyb v náročném terénu, navíc potmě! Dál samozřejmě zdroje světla - dle možností a fantazie. Baterky, čelovky, světla či blikačky na kolo. Spoléhat jen na svítilnu na mobilu nedoporučuji. Lucerny na svíčku nebo lampiony budou určitě vypadat hezky, ale mějme na paměti i to, že pod nohy si s nimi člověk moc dobře neposvítí a pro potřeby fotografie bude jejich světlo taky asi spíš nedostatečné a bude se poněkud ztrácet ve srovnání se silnějšími zdroji. Ideální by asi bylo, kdyby měl každý alespoň dva zdroje světla, i kvůli "záloze". Samozřejmě podle možností.

Co se týče "pracovní síly", sháníme "skřítky" několika rozličných funkcí:

1) Světlonoši: vybaveni různými světýlky, prochází každý světlonoš či světlonoška svěřený úsek trasy. Každý má v rámci celkové organizace a domluvy jeden konkrétně vymezený úsek cesty, po kterém chodí tam a zpátky. Jde samozřejmě o to, abychom měli nasvícené všechny vybrané úseky serpentin pokud možno rovnoměrně a ve stejném čase, aby se nestalo, že někde bude světýlek příliš mnoho naráz a někde jinde nebude třeba žádné.
Světlonoš rozhodně neběhá, ale chodí pokud možno pravidelným tempem, bez výrazných změn rychlosti a bez zastávek. Za všech okolností přitom upřednostňuje vlastní bezpečnost, aby si ve tmě na kamenité cestě nějak neublížil. Světlonoš pokud možno dává pozor i na to, aby nesvítil na ostatní účastníky, aby nikoho neoslňoval.
Jak dlouho budou muset světlonoši pendlovat po svém úseku, na tom se společně dohodneme - myslím ale, že by bylo dobré vydržet alespoň 10 až 15 minut, aby měli fotografové čas vyzkoušet nastavení expozice, udělat několik pokusných snímků a nakonec i dospět k nějakým podařeným výsledkům.

2) Světlopisci aneb Fotografové: vybaveni kvalitními fotoaparáty "pro pokročilé", které umožňují nastavení dlouhé expozice (minimálně asi 30 vteřin, ale možná i déle), a samozřejmě také stativem... z dohodnutého místa pokouší se co nejlépe obrazově zachytit rejdění světlonošů. Cílem je pochopitelně vytvořit jakýsi "časosběr", světýlka světlonošů nechceme mít zobrazené jako body, ale jako pohybem rozmázlé linie, které vykreslují, kudy vedou serpentiny. Pořízené obrázky pak světlopisci poskytnou všem dalším účastníkům celé taškařice - určitě v galerii listingu, podle možností a domluvy pak ale třeba i jinou formou (vystavením/sdílením v nějaké internetové galerii, uložením obrázků v datové úschovně apod.).
Světlopisec by určitě neměl být jen jeden. Myslím, že by bylo dobré mít alespoň tři.



To jsou dvě základní role. Kdyby nás bylo mnoho, můžeme si vymýšlet i další. Třeba:

3) Svíčková bába, svíčkový dědek (táta/máma/holčička/chlapeček, nebo třeba celá svíčková rodina), alias kapličkář alias požární hlídka: hlídá svíčku. :) Několik zděných poklon křížové cesty je pěkně vidět i z vyhlídky na ulici Přemyslovců. Můžeme je ozdobit světýlkem - nejhezčí by asi byla svíčka. Tu by ale měl někdo hlídat, abychom snad nebyli nařčeni z nezodpovědnosti či pokusu o založení lesního požáru. Nebo aby naopak měl svíčku kdo znovu rozsvítit, kdyby ji sfoukl vítr.

4) Antoníček: osoby se sníženou pohyblivostí, na vozíku, s hodně malými dětmi (kočárky) a podobně by v případě zájmu mohly akci podpořit třeba návštěvou vyhlídky na okraji Hradiště u kostelíka sv. Antonína Paduánského. I tato stavba je vidět z našeho fotostanoviště, ale narozdíl od sv. Hypolita není nijak nasvícená. Skřítci Antoníčkové by ji mohli zkusit také zvýraznit třeba s pomocí baterky.

SRAZ bude na výchozích souřadnicích listingu. Oficiální doba trvání eventu je mezi 18:00 a 18:30.
Do jisté míry jsme samozřejmě závislí na libovůli počasí. Pokud by nám nepřálo (mlha, silný déšť), může se samozřejmě program změnit (omezit). Sledujte listing kvůli případným změnám a doplňkům!
Předpokládanou účast prosím logujte co nejdříve a do Will Attend logu uveďte, jaké role byste se rádi ujali.
Na počtu a složení účastníků samozřejmě závisí, v jaké podobě (a v nejhorším i zda vůbec) event proběhne.
Světlonošů pochopitelně potřebujeme nejvíce. Vybraná část stezky "užžžovky" má šest úseků, z toho tři kratší a tři delší (na které by asi měli být nejméně dva světlonoši, aby tu délku vyrovnali). Pokud by nás bylo málo, můžeme třeba zkusit "rozsvítit" jen menší část stezky, třeba jen jedno "Z", tedy tři kratší úseky.
Fotografa samozřejmě potřebujeme alespoň jednoho, ale bylo by dobré mít tuto roli ještě "pojištěnou".


------------------------------------------------------

Na okraj pár pracovních poznámek ohledně našeho "hřiště" a okolí:
Křížová cesta z Gránického údolí na Hradiště byla upravena v polovině 17. století, s určitým odstupem po výstavbě kostela sv. Antonína Paduánského (po r. 1622), který se postupně stal i poutním místem. Má 14 zastavení; bíle omítnuté zděné poklony ("kapličky") jsou raně barokní, klasicizující. Opraveny a doplněny řezbami byly v roce 1992.
Cesta 24. pluku z Gránického údolí nahoru do města měla celkem tři ramena (horní konce), byla postupně budována v letech 1925 - 1930.
Obornyho cesta vede z historického středu města do údolí směrem k přehradě. Roku 1813 se na konci ul. Přemyslovců zřítila část hradební zdi. Vybudování nového průchodu z města do právě se rodícího lesoparku (do té doby v tomto místě žádná cesta přes hradby nevedla!) brzdily spory o jeho konkrétní podobu. Až roku 1874 zřízeno schodiště v podobě, jakou známe dodnes. V roce 1880 byla teprve vybudována cesta i směrem k přehradě (bylo nutné mj. vysekat a dostavět terasu do skály pod hradem, která tomu bránila!¨). "Obornyho" cestou byla nazvána až později.
Zelená turistická značka od přehrady na Hradiště je ve srovnání s ostatními stezkami v okolí "bezejmenná" (alespoň pokud zatím vím), vybudovaná byla snad roku 1824.
Okrašlovací spolek vznikl až roku 1878.


Additional Hints (Decrypt)

qboeé obgl... fiígvyan... n crg crarm geron an pnw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)