Skip to content

Cmentarz Wojenny nr 200 (Tarnów) Mystery Cache

Hidden : 9/12/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geocaching Polska

Skrytka umieszczona w pobliżu Cmentarza Wojskowego nr 200 z I Wojny Światowej w Tarnowie. Pojemnik mikro zawiera jedynie logbook, weź ze sobą coś do pisania.

Cmentarz z I Wojny Światowej znajdujący się w Chyszowie, dzielnicy Tarnowa. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Nekropolię zaprojektował Anton Müller na planie prostokąta o bokach ok. 90 m x 84 m. Cmentarz został otwarty w 1915 roku. Cmentarz posiada ogrodzenie wykonane ze stalowych rur wspartych na kamiennych słupkach. Wejście na cmentarz prowadzi przez niewielką dwuskrzydłową metalową furtkę osadzoną we fragmencie muru z kamienia. Za bramą ciągnie się obsadzona drzewami aleja główna.

Pomnik centralny znajduje się na końcu alei głównej. Ma on postać masywnej, schodkowej podstawy, nad którą góruje betonowy krzyż łaciński. Na pomniku nie umieszczono żadnej inskrypcji.

Nagrobki mają formę betonowych steli zwieńczonych żeliwnymi lub stalowymi krzyżami lotaryńskimi oraz łacińskimi. Na stelach zamocowano nieco wypukłe, emaliowane blaszane tabliczki z imiennymi inskrypcjami. Na cmentarzu znajduje się też kilka nagrobków w postaci niewysokich prostopadłościanów nakrytych czterospadowym daszkiem. Umieszczono na nich tablice z nazwiskami poległych.

Na cmentarzu pochowano 534 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 47 żołnierzy armii niemieckiej, 779 żołnierzy armi rosyjskiej, 4 żołnierzy armii serbskiej, 9 żołnierzy armii włoskiej, 8 żołnierzy armii ukraińskiej oraz 233 żołnierzy armii polskiej. Przynależności pochowanych 5 żołnierzy nie udało się ustalić. Nazwiska 597 poległych żołnierzy nie są znane.

W latach międzywojennych był to tarnowski cmentarz garnizonowy i chowano na nim żołnierzy polskich.

Zadanie

 

Skrytka nie jest umieszczona na podanych współrzędnych. Aby poznać współrzędne finałowe musisz rozwiązać proste zadanie.

Zadanie to nie wymaga schodzenia poza alejki!

Przechadzając się cmentarnymi alejkami odszukaj cztery nagrobki, a następnie odczytaj z nich:

  • Karl Knost - od drugiej cyfry z drugiej linijki tekstu odejmij czwartą cyfrę z ostatniej linijki tekstu i oznacz jako A, trzecią cyfrę z drugiej linijki tekstu oznacz jako B,
  • Trimowo Kanonow - trzecią cyfrę z ostatniej linijki dodaj do cyfry z czwartej linijki tekstu i oznacz jako C,
  • Anton Grundig - drugą cyfrę z czwartej linijki tekstu oznacz jako D,
  • Theodor Rewak - od ostatniej cyfry z ostatniej linijki tekstu odejmij przedostatnią cyfrę i oznacz jako E,
  • Ludwig Swiderski - do pierwszej cyfry z czwartej linijki tekstu dodaj drugą cyfrę z ostatniej linijki tekstu i oznacz jako F,
  • Liczbę pochowanych na cmentarzu żołnierzy armii włoskiej oznacz jako G
  • Liczbę pochowany na cmentarzu żołnierzy armii serbskiej oznacz jako H

Odczytane dane podstaw do wzoru: N 50 0A.BCD E 020 5E.FGH

Powodzenia!

Additional Hints (No hints available.)