Skip to content

Geopark BORY EarthCache

Hidden : 8/29/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GEOPARČÍK BORY



Vítejte v GEOPARČÍKU BORY.

Zveme Vás na krátkou procházku s prohlédnutím různých kamenů, mezi které se řadí rula, leukogranit, amfibolit, žula a durbachit. Doufáme, že se Vám zde bude líbit.

Nyní pár slov k pěti druhům kamenů, které zde můžete nalézt, ale z kterých kamenolomů byly dovezeny, Vám v listingu neuvádíme, neboť to bude Váš úkol ke splnění podmínky pro zalogování této Earthcache.

Rula

Ruly jsou horniny vzniklé za vysokého stupně regionální metamorfózy vyvřelých hornin – ortoruly, nebo sedimentů - pararuly. Vyznačují se rovnoběžnou stavbou (břidličnatostí), která může mít různý vnější vzhled. Je např. zrnitá s nevýrazným usměrněním slíd, plástevná se souvislými slídovými pásky, okatá s čočkami světlých nerostů nebo stébelnatá. Zrno mají ruly jemné až hrubé. Barva je žlutavá, hnědá až červenavá a různé odstíny šedé. Podstatnou součástí ruly jsou křemen, slída a živec. Pararuly jsou charakteristické výskytem dalších nerostů, např. grafitu, cordieritu, granátů a sillimanitu. Ruly tvoří v ČR rozsáhlá tělesa v oblastech krystalinik (Šumava, Orlické hory, Českomoravská vrchovina). Pevné ruly se místně používají pro svou dekorativnost jako stavební kámen na schody a chodníky. Protože však snadno zvětrává, není jako stavební materiál příliš vhodná a používá se jako štěrk.

Leukogranit

Převládající horninou je leukokratní, dvojslídný, středně zrnitý granit. Hornina má šedobílou barvu a kolem puklin bývá rezavě zbarvená hydroxidy železa. Skládá ji draselný živec, kyselý plagioklas a křemen, v malém množství biotit a muskovit. Hornina je nápadná výskytem kulovitých nodulí, složených se zrn černého turmalínu, skorylu a šedobílého křemene milimetrové velikosti. Objem nodulí je nejčastěji kolem 1 dm3. Nápadná je kolem nich 1-2 cm široká bílá zóna bez obou slíd. Vedle tohoto turmalínu je přítomen ještě mladší turmalín, který proniká do granitu v žilkách. Granity jsou jedny z nejběžnějších plutonických hornin, běžně se vyskytují společně s dalšími granitoidy – granodiority nebo křemennými diority. V České republice se s granity setkáme např. v krkonošsko-jizerském plutonu, čistecko-jesenickém masivu, středočeském plutonu a moldanubickém plutonu.

Amfibolit

Lom je založen v horninách strážeckého moldanubika, hlavně v migmatitizovaných amfibol - biotitových nebo biotitových pararulách s četnými vložkami amfibolitů, erlanů, krystalických vápenců (mramorů), skernů, serpentinizovaných peridotitů a grafitických kvarcitů. Amfibol-biotitová rula se skládá z křemene, plagioklasu biotitu a amfibolu, akcesorický je titanit, apatit, zirkon, pyrit a chlorit. Jako vložky v ní vystupují amfibolity, složené hlavně z amfibolu a plagioklasu; podřadně je zastoupen křemen, z akcesorií je nápadný zlatožlutý pyrit. Amfibolit je velmi rozšířený ve všech metamorfovaných terénech celého světa, kde byla výchozí hornina čedič nebo andezit. Amfiboly mají velmi složitou strukturu, a proto jsou mnohými geology nazývány odpadkové koše mezi minerály. Vysoká pevnost a mimořádná odolnost této horniny jsou vhodné pro kvalitní drcené kamenivo používané při stavbě silnic.

Žula

Žuly, též granity, jsou hlubinné vyvřelé horniny, které obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene. Žuly jsou obvykle do šeda zbarvené s modrým odstínem, známé jsou i červené. Skládají se z živce, křemene, slídy, amfibolu a malé příměsi magnetitu, granátu, zirkonu a apatitu. Podle příměsí se rozeznává biotitická, dvojslídá, amfibolická nebo amfibolicko-biotitická žula. Porfyrová žula obsahuje větší porfyrické vyrostlice ortoklasu. Výlevným ekvivalentem žuly je ryolit. Žilným ekvivalentem žuly je žulový porfyr. Žula se vyskytuje v hlubinných tělesech – plutony a pně. Granitoidy tvoří z velké části zemskou kůru pevnin. U nás jsou to Šumava, Český les, Smrčiny, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Železné hory, Českomoravská vrchovina a Jeseníky. Název žula pochází z německého Sohle = podklad, podloží a název granit pochází z latinského granum = zrnko. V odborné terminologii se dnes pro žulu používá označení granit. Slouží jako stavební kámen, používá se na dlažby, rozpukaná žula se používá na štěrk.

Durbachit

Název pochází z lokality Durbach v Německu, kde byly poprvé popsány. Součást Třebíčského masívu - magmatického tělesa rozkládajícího se mezi Jaroměřicemi nad R., Polnou a Velkou Bíteší. Horniny třebíčského masivu jsou tvořeny alkalickými živci, křemenem a v menší míře biotitem, plagioklasem a amfibolem. Jsou většinou porfyrické méně často stejnoměrně zrnité. Durbachity jsou proti běžným magmatickým horninám charakteristické zvýšenými koncentracemi draslíku a hořčíku. Zvýšené zastoupení uranu a thoria přispívá k jejich radioaktivitě. Durbachit je pozoruhodný tzv. dvojčatěním krystalů. Jde o jev, kdy dva samostatné krystaly sdílí část jedné krystalové mřížky souměrným způsobem a jsou pravidelně prorostlé. Srůst krystalů v tomto durbachitu je charakteristický pro typ karlovarského dvojčatění popsaného r. 1805 v Lokti u Karlových Varů. Na Moravě se vyskytuje i v jihlavském masivu a u Nového Města na M. V Čechách se jedná o masiv Čertova břemene, táborský, netolický, mehelnický a Želnava.

Otázky a úkoly:

1) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.1 a odkud pochází?

2) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.2 a odkud pochází?

3) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.3 a odkud pochází?

4) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.4 a odkud pochází?

5) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.5 a odkud pochází?

6) Jak se jmenuje kámen na obrázku č.6 a odkud pochází?

7) Jaké 3 barvy naleznete na kameni pocházejícího z kamenolomu LAVIČKY?

8) Dobrovolný úkol: Pořiďte fotografii místa, které Vás v GEOPARČÍKU BORY nejvíce zaujalo.




Odpovědi zasílejte pouze na náš e-mail: ondraatereza@gmail.com

Logujte ihned, v případě chybných odpovědí se Vám ozveme.

Doufáme, že Vás toto místo nějak oslovilo a rádi jste sem zavítali.

Additional Hints (No hints available.)