Skip to content

Ławice piaskowca EarthCache

Hidden : 9/1/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ec

Uwaga!!!

Na wstępie napiszę, że dojście do miejsca nie jest zbyt proste. Ścieżka, która tam prowadzi jest dość zarośnięta ale idąc wzdłuż strumyka dojdzie się do celu. Skarpa jest dość stroma i śliska, proszę uważać podczas oględzin. Zachęcam także wejść wyżej bo ukrywa się tam drugi ale mało atrakcyjny wodospad.

Miejsce polecam również do odwiedzin zimą kiedy wodospady tworzą słupy lodu.

Miejsce:

Na opadających ku Wisłoce południowych stokach Pogórza Strzyżowskiego, a dokładniej tzw. Garbu Warzyckiego, ciągnącego się od doliny Wisłoki w okolicach Krajowic do rzeki Wisłok w okolicach Przymówki znajduje się mały wodospad.  W miejscu tym, znajduje się próg skalny, z którego spada woda i  odkrywa ciekawe odsłonięcie ławic piaskowca ciężkowickiego należącego do skał płaszczowiny śląskiej, z której zbudowany jest ten teren.

Geneza Skałek:
   W budowie geologicznej wyróżniamy dwie odrębne serie geologiczne – sfałdowany flisz serii śląskiej i pokrywa czwartorzędowa.  Osady te, to przede wszystkim  gruboziarniste piaskowce i zlepieńce, charakteryzujące się zmienną ilością i nierównomiernym rozmieszczeniem spoiwa. Występujące tutaj utwory to piaskowce ciężkowickie. Osadziły się one pierwotnie jako luźny materiał w basenie morskim w okresie trzeciorzędu. Materiał ten dzięki diagenezie przeobraził się w skałę zwięzłą.

przekrój

Diageneza dla przypomnienia to proces tworzenia skały zwięzłej z luźnych skał połączonych spoiwem.

Podczas diagenezy w miejscach gdzie ilość spoiwa była większa utworzyły się formy konkrecyjne, które tkwiły w obrębie słabo spojonych osadów. W ten sposób już podczas przeobrażania osadu luźnego w zwięzły, na dnie basenu morskiego powstały naturalne strefy, z których w późniejszym okresie wymodelowane zostały formy skalne.
  Następnie ruchy górotwórcze spowodowały wyniesienie, przemieszczenie i sfałdowanie fliszowych utworów skalnych. Ostateczne modelowanie powierzchni skałek przypadło na okres polodowcowy i trwa do dziś. Głównymi czynnikami, które kształtowały i nadal kształtują ich powierzchnię to procesy wietrzenia i erozji.
ławica  Na wskazanych współrzędnych można zaobserwować  interesujące struktury sedymentacyjne piaskowców, czyli różne typy warstwowań, mikrorzeźbę powstałą przy udziale procesów wietrzeniowych  a mianowicie struktury komórkowe, struktury arkadowe, powłoki cementacyjne. Na powierzchni skałek widoczne są także procesy powolnego rozpadu skałek.

Literatura:

http://www.beskid-niski-pogorze.pl/galeria_regionu/wdsp/podzamcze/wodospad_podzamcze.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pog%C3%B3rze_Ci%C4%99%C5%BCkowickie

http://student.agh.edu.pl/~julia/geologia.html

Zadania:

1.Jak, myślisz dlaczego skała, którą obserwujesz przybrała takie kształty na skutek erozji.? Wyjaśnij w kilku zdaniach.

2.Określ jaką strukturę mają te skały. Czy są zwarte a może można je rozkruszyć w dłoni? Jakie widzisz charakterystyczne cechy?

3.Piękne miejsce i piękny wodospad. Można sobie zrobić zdjęcie.(opcjonalnie).

 

Po wysłaniu na mój profil odpowiedzi na powyższe pytania można śmiało logować skrytkę. W przypadku braku wiadomości oraz przy rażących błędach w ich treści logi będą kasowane. Powodzenia i miłego podziwiania.

 

Additional Hints (No hints available.)