Skip to content

♫ Svetovy den Geocachingu v Enterichove ♫ Event Cache

This cache has been archived.

jezevecjezevec: Tak a jdeme spinkat.

More
Hidden : Saturday, August 18, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si Vás pozvat na malé setkání v rodném městě Donalda Entericha u příležitosti oslav Mezinárodního dne geocachingu .


Vzhledem k pravděpodobnému tropickému počasí jsme zvolili ranní hodiny¨ 7:30 - 8:00.

Sejdeme se v tuto časnou ranní dobu před kostelem Sv. Víta v Osečné, kdy v příjemném a osvěžujícím stínu provedeme nezbytné formality (diskuze o keších, předvádění a výměna CWG a trekovatelných drobností). Pokud se nás sejde vice, bude zorganizován krátký flash mob s rekonstrukcí enterichovského GPS systému (čti dále).

Poté se zase v tichosti a míru rozejdeme.


Jistě víte, že ...

... za otce GPS a geocachingu se uvádí věhlasný Jara Cimrman. Příběh o jeho cestě na severní pól nebo umístění první krabičky s pokladem je jistě dobře známý, ale asi málokdo z nás ví, že první pokusy s přesnou orientací v terénu členů Okrašlovacího spolku v Osečné na jejich četných výpravách po okolí prováděl už mladý mlynář Donald Enterich.

Nebudeme zatím prozrazovat více z informací, které se úplnou náhodou podařilo získat z nejasných poznámek a náčrtů v Geschichte der Stadt Oschitz, jen zmíníme to, že pro navigaci chtěl DE využít rychlost šíření zvuku a systém hlásek na okolních četných kopcích v okolí, na které chtěl umístit vybrané účastníky výpravy - "hláskaře". Výprava si zvolila jednoho člena - turistu, který byl určený k výkonu "navigátora". Ten spustil stopky vždy, když silně ve směru hlásky zazpíval ♫ (zahlaholil nebo zařval) předem stanovený tón (c', d', e', ... a''). Hláskař, který byl "naladěn" na stejný tón (měl k tomu určenou speciální ladičku naladěnou na jeho tón a ten si donekonečna přehrával) po zaslechnutí svého tónu odpověděl (zazpíval, zahlaholil, zařval) stejným tónem ♫. Navigátor změřil stopkami čas od svého zavolání k zaslechnutí zpětného volání a zanesl ho do tabulky. Takto se "spojil" se všemi hláskaři a po jednoduchém výpočtu (upravený pro šíření zvuku v Podještědí) si zakreslil přesnou polohu do mapy (pozn. red.: odtud rčení "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá").

Tento způsob měl ovšem dvě zásadní překážky, pro které se tento způsob navigace stal na čas zcela nepoužitelný a zapomenutý:

1. pro obsazení hlásek použil Enterich vždy skoro všechny účastníky výletu, takže v krajním a častém případě byl navigátorem a jediným turistou v terénu pouze Enterich - to se samozřejmě účastníkům výletu nelíbilo, protože proseděli celý výlet na hláskách a často se ani nedozvěděli, že výlet skončil a Enterich si po vydatném výletu užívá sám na Bergrestaurantu.

2. členové Okrašlovacího spolku měli sice k hudbě blízko, ale mnozí z nich neměli hudební sluch. A tak se často stávalo, že hláskaři nerozpoznali svuj ton a nahodile odpovídali na vydávané signály navigátora, aby udělali Enterichovi radost. To samozřejmě ztěžovalo navigátorovi určení polohy. Často se tak opakovala opačná situace, kdy si hláskaři už dávno užívali ve výletním Bergrestaurantu, zatímco Enterich bloudil po kraji a marně se snažil zaslechnout kýžené ozvěny.

Takže pokud je Cimrman označován za otce GPS, musíme bezpochyby přiřknout Enterichovi zasloužený titul "Dědeček GPS"


Additional Hints (No hints available.)