Skip to content

Tie roky.....! Event Cache

This cache has been archived.

Galky: Na retro si zaspomíname niekedy nabudúce...

More
Hidden : Sunday, July 15, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Je tu RETRO!!!!!!!!

Teraz je moderná grilovačka, garden party, barbecue,...

                                                         MY CHCEME OPEKAŤ! A to nie hociako, ale v RETRO štýle! :-)

                       15. júla 2018 od 11:30 do ...kým nezjeme všetko, čo si donesieme :-) (min. 30 min.)

Zoberte si špekačky, slaninku a všetko čo máte radi, oheň zabezpečíme. Samozrejme si nezabudnite vybrať TIE SVOJE obľúbené roky. Že si nepamätáte? Trošku ich priblížime, ale zvyšok je na VÁS! Kto príde tématicky oblečený, alebo s rekvizitou, môže si vybrať RETRO odmenu. :-) Záujem o swg píšte do wa logu do 30.6.2018.

 

 

 
 



Deväťdesiate roky

V tomto období už bežný život ľudí vyzeral takmer ako v 21. storočí - do ich životov začala totiž neodvratne prenikať digitálna technika, ktorá nezanedbateľne vplýva na ľudí v podstate až dodnes. Už sa nehovorí o Západe a Východe, ale o zjednotenom "útvare" týchto dvoch blokov - tzv. severe, hoci ich zmiereniu bránili niektoré udalosti, napr. občianska vojna v Juhoslávii, ktorá prerušila 46 rokov trvajúci mier na európskom kontinente. V tomto období sa zjednotilo Nemecko a rozpadli sa Československo a Sovietsky zväz. Ľudia v tomto období bilancovali - tak ako na konci 19. storočia. Navyše, v tomto období dostavali pod Lamanšským kanálom Eurotunel, vďaka ktorému má Británia priame pozemné spojenie s kontinentálnou Európou.

Osemdesiate roky V tejto dekáde sa pomaly začal meniť každodenný život ľudí, lebo sa objavili vynálezy, ktoré sú veľmi dôležité aj dnes - osobný počítač a mobilný telefón. Ľudia na Západe chceli zarobiť čo najviac peňazí, zatiaľčo na Východe sa kumulovali ekonomické a politické problémy, ktoré výrazne zhoršil výbuch atómovej elektrárne v Černobyle, čo znamenalo koniec sovietskeho jadrového sna. Ku koncu osemdesiatych rokov sa však ekonomická situácia zhoršila aj
na Západe, čo bolo spôsobené otrasom svetových finančných trhov. Významná bola táto dekáda aj koncom studenej vojny a zrútením komunistických režimov v krajinách Východného bloku, čo bolo spôsobené úzkou spoluprácou amerického prezidenta Ronalda Reagana a sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova.
Sedemdesiate roky Sedemdesiate roky priniesli zastavenie optimistických nálad z predchádzajúcej dekády. Dôvod bol jednoduchý - ropná kríza, ktorú spôsobil dramatický nárast cien ropy. To spôsobilo, že benzín začal byť na prídel a bol vydaný zákaz jazdy v nedeľu. Takisto vzrástli aj ceny a zvýšila sa nezamestnanosť. Táto situácia sa odrazila aj v kultúre mladých - vznikol tzv. punk, ktorého členovia sa búrili proti takmer všetkému (či už nacizmu, komunizmu, globalizácii, alebo vojnám). Tieto problémy však postihli len západný svet - na Východe pôsobila Brežnevova politika, ktorá sa prejavovala v stabilite, takmer až  v stagnácii Východného bloku a len pomalým rastom ekonomík krajín Východu. V Československu prebiehala normalizácia, čo bola reakcia na udalosti Pražskej jari. Na druhej strane sa aj na Východe začal koncom 70. rokov prejavovať úpadok: Sovietsky zväz bol vedený konzervatívnymi, neschopnými úradníkmi a situáciu veľmi nezlepšila ani vojna v Afganistane a začiatok ekonomických problémov krajín Východného bloku.
Šesťdesiate roky Veľa ľudí by tvrdilo, že šesťdesiate roky boli najlepším obdobím v 20. storočím. V podstate to tak aj je, hoci aj táto dekáda mala svoje tienisté stránky. V tomto období vrcholil na Západe hospodársky zázrak a na Východe takisto postupne rástla životná úroveň. Na Západe vládol takisto všeobecný optimizmus a politici zaviedli niektoré revolučné idey, ako napríklad zrušenie trestu smrti a povolenie potratu. Hudba a kultúra mladých len odrážala všeobecný optimizmus a revolučnosť tohto obdobia. Nezanedbateľné sú aj obrovské svetové úspechy v kozmonautike: Sovietsky zväz vyslal prvého človeka do vesmíru a kozmonauti USA sa ako prví dostali na Mesiac. Na druhej strane, na Západe sa udialo aj niekoľko protestov za občianske práva, niekoľko atentátov a americkú spoločnosť rozdeľovala občianska vojna vo Vietname. Na Východe zase bol v Nemeckej demokratickej republike postavený Berlínsky múr, ktorý mal zastaviť úteky obyvateľov východnej časti Berlína do západnej a takisto Sovietsky zväz a ďalších 5 štátov Varšavskej zmluvy vtrhlo na tankoch do Československa, aby umlčali reformné tendencie socializmu, za ktorými stál Alexander Dubček. Dokonca hrozila jadrová vojna medzi USA a ZSSR tak, ako nikdy predtým. Päťdesiate roky Táto dekáda je charakteristická začiatkom vedecko-technického pokroku, čo znamená aj začiatok v podstate najmodernejších dejín. V tomto období bola západná Európa charakteristická hospodárskym zázrakom, pri ktorom začali ekonomiky štátov Západu rásť prudkým tempom, zatiaľčo vo Východnom bloku sa začal zavádzať socializmus. Takisto sa výrazne presadil nový druh hudby - tzv. rock and roll, ktorý definitívne zmenil vývoj populárnej hudby. S presadením rock and rollu súvisela aj zmena kultúry dospievajúcich, o ktorej sa v tomto období začalo intenzívnejšie diskutovať. Na druhej strane, v dôsledku studenej vojny sa celý svet bál hrozby jadrového konfliktu medzi USA a ZSSR. Nezanedbateľný je aj vznik Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré znamenalo prvý pokus o zjednotenie Európy z hospodárskeho hľadiska a ktoré je predchodcom modernej Európskej únie.
Štyridsiate roky Štyridsiate roky boli pravdepodobne najúmornejšou dekádou pre Európu. Typické boli 2. svetovou vojnou, no všeobecné utrpenie sa nekončilo ani jej koncom v r. 1945. Aj po tomto roku bol totiž stále nedostatok všetkého a situáciu zhoršovala tuhá zima v r. 1947. V tomto období sa začala aj studená vojna, ktorá rozdelila vyspelé štáty do mocenských blokov, ktoré podporovali USA, alebo ZSSR. Na druhej strane, európske koloniálne mocnosti (hlavne Británia a Francúzsko) sa začali vzdávať svojich kolónii. Napokon sa však hospodárstvo rozbehlo a nastal pravdepodobne najväčší rozmach ekonomík západnej Európy a USA. Tridsiate roky V tejto dekáde takmer na celom svete zúrila Veľká hospodárska kríza. Veľa ľudí bolo nezamestnaných a tých zopár šťastlivcov, ktorí pracovali, mali len nízke mzdy. Od najhoršieho roku krízy (1933) však počet nezamestnaných mierne klesal. Všeobecná chudoba na celom svete viedla k spochybneniu hodnôt demokracie a v mnohých krajinách si ľudia začali voliť diktátorské pravičiarske vlády. No ani demokracia nezaháľala. Vlády sa snažili vytvoriť všeobecný blahobyt vytvorením vzdelávacieho systému, poistenia a v prípade USA aj úspešným pokusom oživenia ekonomiky. V tomto období však paradoxne prekvital automobilový priemysel a počet vodičov len v Európe sa takmer zdvojnásobil oproti dvadsiatym rokom. Napokon vypukla 2. svetová vojna, čo znamenalo náhly a obrovský rozmach ťažkého priemyslu.
Dvadsiate roky Toto obdobie bolo charakteristické neustálou hrozbou hospodárskej krízy. Vojaci, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne, sa vrátili domov, ale takmer nikto z nich sa nezamestnal. V kríze bol takisto európsky automobilový priemysel, ktorému silno konkuroval ten americký. Udialo sa aj niekoľko štrajkov. Na druhej strane existovali bohatí ľudia, ktorí sa neustále zabávali a ženy si skrátili sukne a vlasy. V tomto období sa masovejšie presadil aj prvý druh populárnej hudby - jazz. Napokon však v roku 1929 nastal krach na newyorskej burze, čo znamenalo začiatok pravdepodobne najväčšej a najdlhšie trvajúcej hospodárskej krízy, aká postihla vyspelý svet. Prvé desaťročia Prvé desaťročia sú charakteristické spôsobom života zodpovedajúcim ešte 19. storočiu, avšak spoločnosť sa pomaly začala meniť. Vplyv starých mocností ako Osmanská ríša a Rakúsko-Uhorsko upadal. Práve v tomto období bolo okrem iného vynájdené lietadloa sufražetky bojovali za volebné právo pre ženy. Udial sa však aj dovtedy najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva - 1. svetová vojna a Veľká októbrová socialistická revolúcia spôsobila vznik prvého socialistického štátu na svete - Sovietskeho zväzu.

Additional Hints (Decrypt)

Ergeh n šcrxápvxbz mqne!!!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)