Skip to content

📖 Inkunabuł 📖 Letterbox Hybrid

Hidden : 10/4/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:

Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.

INKUNABUŁ:

Książka – taka zwyczajna, powszechna rzecz. A nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak długą ma już za sobą historię!

Jej początki sięgają starożytności. W formie tabliczek glinianych, związywanych rzemykami w bloki, na terenach w dorzeczu Eufratu i Tygrysu. W formie zwojów papirusów w Egipcie, Grecji, Rzymie. I to już od III tysiąclecia p. n. e! Łodygi papirusu cięto w wąskie paski, układano obok siebie, a na nich drugą warstwę „na krzyż” i prasowano. Powstały w ten sposób jednolity arkusz suszono i gładzono kamieniem. Pisano na nich trzciną maczaną w atramencie z sadzy.

W III/II wieku p. n. e. wynaleziono pergamin. Pod wpływem rywalizacji Bibliotek Aleksandrysjkiej i Pergamońskiej, wydano zakaz wywożenia papirusu z Egiptu, a wtedy król Eumenes II został zmuszony do szukania innego materiału piśmienniczego. Wytwarzano go po przez specjalne garbowanie skóry koźlej, owczej lub cielęcej.

Na przełomie XV-XVI wieku pergamin został wyparty przez papier. Metoda masowej produkcji papieru sięga Chin już w 100 roku, lecz dopiero po udoskonaleniu przez Arabów, zyskał na popularności. Dotarł do Egiptu, Hiszpanii i Francji. Pergaminy, papirusy i papiery składane były w kodeksy czyli zbiór kart złączonych na jednym z brzegów.

Wszystkie druki wydane do 1500 roku nazywamy inkunabułami, a wzorcem dla nich była książka rękopiśmienna. Przełomem było wynalezienie druku przez Johannesa Gutenberga w 1450 roku. Książki rękopiśmienne i drukowane funkcjonowały równolegle jeszcze do XVI/XVII wieku.

W renesansie jako oprawę stosowano deski obciągnięte skórą oraz chętnie stosowano zdobienie złotem. Harmonia książki została bardziej urozmaicona w baroku – duży format książek, przeładowanie zdobnictwem, okazałe oprawy. W oświeceniu format oraz zdobienie zmniejszył się, ale stały się bardziej finezyjne. Łączyły motywy geometryczne i roślinne.

Pod koniec XVIII wieku rodzi się książka masowa z ilustracjami, dochodzi do laicyzacji literatury, gdy we wcześniejszych epokach książka miała pełnić funkcję edukacyjną oraz wychowawczą. XIX i XX wiek to już potraktowanie książki jako towaru. Nie dbano tak o poziom publikacji, a wydawane książki miały przede wszystkim odpowiadać gustom klientów. Potrzeba zwiększenia i przyśpieszenia produkcji, ze względu na wzrost popytu, skutkowała wynalezieniem maszyny papierniczej dającej ciągłą taśmę papieru w 1799 roku, a później maszyny drukarskiej w 1811 roku. Bliższe nam czasy charakteryzuje książka masowa oraz literatura popularna, a od niedawna także e-booki, czyli książki elektroniczne.



SKRYTKA:


You can validate your puzzle solution with certitude.



Skrytka kilkuetapowa, ale szybka i przyjemna ;)

Pojemnik regular - w środku logbook i pieczątka (NIE NA WYMIANĘ), pamiątkowe certyfikaty dla każdego oraz PWG, TB i przedmioty na wymianę. Dbaj jak o swoje, nie zostawiaj śmieci! Pamiętaj również odłożyć wszystko na swoje miejsce. Dziękuję! :)




! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

UWAGA, SKRYTKA DOSTĘPNA JEDYNIE W PODANYCH GODZINACH!

od poniedziałku do piątku
9:00-17:00

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)