Skip to content

PM #58 Papirenska Mystery Cache

Hidden : 2/25/2018
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...

Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.

Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, Bobryne, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, Honomichlojc, foxcpg, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, redymount & Kožich, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj

Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.

Historie výroby papíru v Plzni
Pro výrobu papíru je potřeba hodně vody, pracovní síla a suroviny. Papír se v Plzni začal vyrábět někdy v průběhu 16. století. Papírna stála pravděpodobně na soutoku Mlýnské strouhy a soukenické valchy, v místě takzvaných plzeňských Benátek.

Plzeňská papírna na řece Radbuze vznikla až v roce 1871 nedaleko Mikulášského hřbitova. Majitelem byla akciová společnost Spolek Praha. O dva roky později začali vyrábět psací, tiskový a obálkový papír. V roce 1878 koupili továrnu bratři Piettové z Alsaska, kteří pocházeli z rodiny s papírenskou tradicí. V papírně začali vyrábět hedvábný papír.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Pap%C3%ADrna_Slovany.JPG

Papír putoval až do Japonska a Jižní Ameriky
Koncem 19. století přibyly další papírenské stroje. Díky tomu se zvýšil objem exportu, a tak papíry špičkové kvality putovaly i do vzdálených zemí, například do Japonska nebo do Jižní Ameriky. Co se zde dělo v průběhu druhé světové války není známo. Válečná produkce je zahalena tajemstvím.

Hned po skončení druhé světové války vzniká národní podnik Západočeské papírny se sídlem v Plzni. Samotná továrna měla na jedenácti hektarech desítky budov s padesátimetrovou papírenskou věží. K areálu patřil i obrovský park se spoustou vzácných dřevin.

Vyráběly se zde klasické tiskové papíry, barevné papíry, barevné kartony a poštovní obálky (300 - 350 milionů ročně).

Těsně před revolucí v podniku pracovalo zhruba 600 zaměstnanců s výrobou kolem 24 tisíc tun papíru ročně.

Strojová výroba papíru
Strojový papír se u nás vyrábí nejčastěji z hnědé nebo bílé dřevní drti a celulózy vyrobené ze dřeva jehličnatých stromů. Dále se do papíroviny přidávají další látky, jako jsou plnidla, pojidla, klížidla, barviva apod.

1. Získání surovin
Výchozí surovinou je u nás nejčastěji smrkové dřevo. Z něj se získává dřevní drť a celulóza.

Celulóza se vyrábí ze dřeva jehličnatých stromů chemickou cestou. Dřevo se rozdrtí a pak se několik hodin za vysokého tlaku vaří v roztoku sulfitového louhu. Tím se uvolní dřevěná vlákna, rozpustí se lignin a zůstane celulóza (buničina).

Dřevité papíry – jsou papíry vyrobeny z dřevních drtí.
Bezdřevé papíry – jsou vyrobeny výhradně z celulózy, neznamená to, že pro jejich výrobu nebylo dřevo použito, ale bylo chemicky rozloženo.

2. Příprava papíroviny
Jen výjimečně se papír připravuje z jednoho druhu suroviny. Zpravidla se papírovina mísí podle stanoveného předpisu v drtícím a míchacím stroji zvaném holandr (výchozí suroviny: BDD, HDD, celulóza, sběrový papír, bělidlo (chlór), barviva, klížidla, plnidlo, ...).

3. Zpracování na papírenském stroji
Z holandru se papírovina vypouští do míchací kádě, odkud ji naběrací kolo nabírá a posílá dál do usazovače písku a uzelníku, kde se zbavuje nečistot a nežádoucích příměsí. Po té proudí na síťovou část papírenského stroje, která je tvořena sítěným pásem, vodorovně spočívajícím na válcích, kterými je posunován a napínán. Po stranách síta běží gumové řemeny zamezující stékání papíroviny do stran. Vlákna papíroviny se na sítu kladou převážně ve směru chodu tohoto pásu. Kovové síto s papírovinou pak projíždí zařízením na odsávání vody (mokrá část). Mokrá část je tvořena kovovými válci a plstěným pásem, jež odsává vodu. Ve chvíli, kdy přechází pás papíru do sušícího zařízení, je již dost pevný na to, aby mohl projít soustavou 16 – 20 hladkých kovových válců, které jsou vyhřívány a papír je kolem nich ovíjen a střídavě rubem a lícem přitiskován. Po té je horký pás papíru zchlazován, kruhovými noži se rozřezává na potřebnou šířku a navíjí se na válec.

4. Závěrečné práce
Hlazení papíru se provádí se mezi soustavou válců vertikálně uložených nad sebou (kalandr). Rozřezávání na archy: Pás papíru se rozřezává, arch se skládají na sebe a balí se do balíků. Výroba kartonů a lepenek: Některé kartony a lepenky se vyrábí vrstvením (slepováním vrstev na sebe). Některé papíry jdou k dalšímu zpracování k výrobě sešitů, obálek, dopis papíru, do tiskáren.

https://image.slidesharecdn.com/2013ukffuiskpapirvyrobajml-160814090602/95/milo-leikar-historie-souasnost-a-budoucnost-papru-nejrozenjho-materilu-pro-komunikaci-st-1-16-638.jpg

Formáty papíru
Většina z nás se s papírem nesetká s papírem v obrovských rolích, ale nařezaným na formáty. Ať už o jsou časopisy, noviny, čtvrtky nebo sešity a knihy. Někteří z nás si dokonce pamatují i mapy na papíře.
Formáty papíru jsou samozřejmě standardizovány. Většina z nás zná formáty A3, A4. Existují však i jiné. Nechci Vás nudit zbytečným rozepisováním. Podrobněji se dozvíte třeba na Wikipedii nebo i jinde.

O keši
Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Teď už víte vše, aby pro Vás byla hračka zjistit, kde se nachází krabička. Keš najdete na souřadnicích:

N49 4X.XXX E13 2Y.YYY



A0 + A1 + A6 + B1 + C0 + C8 + D0


A1 + A6 + C2 + D0 + D3


Zdroje:
Wikipedie
Ing. Václav Hnětkovský a kol.: Papírenská příručka

Additional Hints (Decrypt)

Cvvvc, cvvvc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)