Skip to content

GEOKUZELKY II. Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Friday, December 29, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geokuželky

29.12.2017 v 17:45 hodin na úvodních souřadnicích 

NEZAPOMEŇ NA BOTY DO HALY

Program eventu

17:45-se sejdeme na úvodních souřadnicích-u vstupu do kuželny.

18:00 -vysvětlení pravidel,začátek hry
21:00-vyhlášení výsledků,konec eventu

Stop stav: 25 osob
Startovné: 150 Kč(-eventové CWG)
Na koho se nedostane, může se přijít aspoň podívat a zalogovat.
Zápisník bude po celou dobu turnaje k dispozici


Přihlášení na event

Přihlásíte se pomocí Will attend a do logu mi napište,o kolik CWG máte zájem.Pokud budete mít dotazy, tak napište na mail v mém profilu.


Historie
Kuželky a vůbec celý kuželkářský sport mají bohatou tradici, jejich historie sahá až do dávnověku a jistě patří mezi jeden z nejstarších sportů. 

Určit zodpovědně dobu vzniku hry v kuželky je úkol velmi těžký, ne-li nemožný. Vždyť již člověk doby kamenné zřejmě hrával kuželky i když tomu tak asi neříkal - stačilo mu pár hutných kostí, které si postavil kdesi u skály a do nich vrhal kutálejícím se kamenem. Nálezů se dochovalo plno ovšem nikdo neví zda kámen z pravěkého sídliště lze považovat za sportovní rekvizitu, primitivní zbraň, závaží nebo ozdobu. Stejně tak jak je tomu i u nástěnných maleb nikdo přesně neví, zda postavy vrhají kameny do dálky pro zábavu nebo jako přípravu na boj. Proto tuto "pravěkou historii kuželek" vynechme a pojďme se podívat na historii kuželek z dob "nám trochu bližších". 

Počátky této hry je možno datovat do období babylonské říše (4500 let př.n.l.), do starých říší egyptských faraónů, starověkého Řecka či římského impéria. Samotná hra vznikla v Asii, postupně se rozšířila do Řecka, o čemž svědčí i písemné Homérovy zmínky z 12. století př.n.l. Řečtí kolonisté v 7. st. př.n.l. přenesli hru do Sicílie a Itálie. Za římského impéria v době od 4. století př.n.l. hra expandovala díky postupu legií i do severních oblastí evropského kontinentu. Zhruba v 1. st. n.l. dali do hry jako jedni z prvních určitý řád Germáni, kteří metali kulaté kameny na sestavy tří, sedmi nebo devíti kuželek, ty byly vyrobeny buď ze dřeva nebo z koňských kostí. 

Způsob hry se postupně vyvíjel, měnila se forma i náčiní, ale také pravidla - kameny létaly ke vzdálenému cíli nejprve vzduchem, posléze byly kouleny po udusané zemi na kolíky, které byly v přiměřené vzdálenosti na volném prostranství. Postupem času byla dráha hodu ohraničována vsazenými balvany, později otesanými trámy. Vznikaly tak první zpočátku nekryté, později zastřešované kuželníky. Zem mezi vzniklými mantinely byla upravována, zpočátku zarovnána a udusána, později pokryta pískem. Mantinely z trámů nahradila speciálně připravovaná prkna. Kamenné koule vystřídaly koule z tvrdého dřeva, jednoduché kolíky ustoupily dřevěným kuželům různých velikostí, tvarů a počtu. 

První písemný doklad o standardní herní soutěži se objevil ve francké kronice města Rothenburgu z roku 1157, na našem území se zachovaly první písemné zprávy až z roku 1250. Samotná hra byla v oblibě nejen u lidí, ale i u šlechty. Hra byla ovšem často zakazovaná, neboť při nich vznikaly šarvátky o peníze a tak se v mnoha městech vydal zákaz na tuto hru. Pokuty ani tresty vězení však mnoho nepomáhaly - vášniví hráči zákazy obcházeli nebo vyhledávali místa, kde byly úřady shovívavější, a jejich hlučná zábava se už nedala z obrazu středověkého života vymazat. 

V 16. a 17. století si velkou popularitu tato zábava získala hlavně v pražských chudinských čtvrtích. Doba 18.století přinesla velký úpadek - opět se začaly používat kamenné koule i kuželky, hrálo se hlavně na vesnicích. Postupem času se utvářely discipliny, ve kterých bylo možné soutěžit a tak vzniklo "koulení o ceny" a to vlastně znamenalo zrod soutěží. V cizině se už v polovině 19. století rodily první kuželkářské kluby, které opouštěly hospodské prostředí a věnovaly se sportovní hře. A tak se z této zábavy začal vyvíjet sport. První sportovní organizace na evropském kontinentu vznikla již v roce 1885 v Drážďanech. V červnu roku 1926 byla ve Stockholmu založena mezinárodní kuželkářská organizace IBA. 

Na území Čech a Moravy se již v 19. století kuželky značně rozšířily. Počátkem 20. století vznikaly v tělocvičných objektech kuželníky, zvláště po skončení 1. světové války zaznamenáváme bouřlivý růst jejich popularity - tvořily se kuželkářské kroužky, které mezi sebou začaly soutěžit. Logickým vyústěním nemohlo být nic jiného než ustavení řídících orgánů a vznik prvních norem kuželkářského sportu. A tak 11.ledna 1937 byla vyhlášená Asociace československého sportu kuželkářského (AČSK), toto datum je tak oficiálním datem vzniku organizovaného kuželkářského sportu u nás. Po německé okupaci Československa v březnu 1939 byla násilně zrušena AČSK a vznikl Svaz českých kuželkářů (SČK). V červnu roku 1948, po sjednocení tělesné výchovy a sportu, byl kuželkářský sport začleněn do nové jednotné tělovýchovné organizace Sokol. 

Novodobou historii udáváme rokem 1993, kdy 18. dubna 1993 spatřil světlo světa Českomoravský kuželkářský svaz a zanikají oba zemské svazy – Český i Moravskoslezský. Dne 2.června 2001 zanikl ČMKS, aby se narodila Česká kuželkářská a bowlingová federace (ČKBF), která zastřešuje dva samostatné orgány a to Česká kuželkářská asociace (ČKA) a Česká bowlingová asociace (ČBA).

Additional Hints (No hints available.)