Skip to content

Na kameni kámen II - Syenity EarthCache

Hidden : 9/7/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na kameni kámen II - Syenity

Trošku náročnější EC hlavně svým rozsahem - prostě si občas popojedete - popojdete, možná i namočíte nohu... Ale zase vás protáhne plno zajímavými místy... Pozor keš má ještě dvě STAGE které je nutno navštívit!


Třebíčský masív

Třebíčský masív je magmatické těleso o ploše cca 500 km² rozkládající se přibližně mezi městy Jaroměřice nad Rokytnou, Polná a Velká Bíteš. Z pohledu regionální geologie náleží třebíčský masiv do oblasti moldanubika. Třebíčský masiv je tvořen specifickými horninami tzv. durbachity, které jsou charakteristické zvýšenými obsahy draslíku a hořčíku, což jsou prvky, které se běžně ve vyvřelých horninách nekoncentrují společně. Oproti běžným magmatickým horninám je pro durbachity charakteristické zvýšení zastoupení uranu a thoria, což společně s vysokým zastoupením draslíku přispívá k jejich radioaktivitě. Prostě trochu tu svítíme - jsme třetí nejvíce radioaktivní území v republice - viz následné mapky s ukázkou distribuce prvků včetně radioaktivních na třebíčsku

Distribuce obsahu U, Th, Cr, Ni , Co a amfibolu ve vzorkovaných durbachitech. Velikost symbolů odpovídá obsahu složky.

Mineralogicky jsou horniny třebíčského masivu tvořeny zejména alkalickými živci, křemenem doprovázenými v menší míře biotitem, plagioklasem a amfibolem. Horniny jsou většinou porfyrické méně často stejnoměrně zrnité. Petrograficky odpovídají durbachity třebíčského masivu nejčastěji melanokratním amfibol-biotitickým granitům až syenitům.

Horniny byly datovány pomocí radioaktivních izotopů a zjištěná stáří se pohybovala kolem 340 milionů let. Zajímavé je, že území dnešní České republiky bylo tehdy v oblasti rovníku.

Durbachity byly poprvé popsány na lokalitě Durbach v jihozápadním Německu, od které vzešlo i jejich pojmenování. V České republice se tyto horniny vyskytují ve dvou severojižně protažených pásmech. Na Moravě se jedná o třebíčský masiv, jihlavský masiv a drobné masivy v okolí Nového Města na Moravě. V Čechách se naopak jedná o masiv Čertova břemene, táborský masiv, netolický masiv a mehelnický masiv a masiv Želnava.

Durbachit byl všude v okolí používán jako stavební materiál (těžba nebo způsob dělení je vidět na druhé stage) a je z něj postaveno plno významných staveb jak v Třebíči tak v okolí. (Bazilika sv. Prokopa, hradby, městská věž, bašta na hrádku a mnoho dalšího)

Kamenná pole a kameny - kde se tu vzaly

Kamenná pole a volně ložené kameny, které se nachází po okolí Třebíče jsou většinou zbytky větších syenitových bloků, rozpadlé nejdříve díky mrazovému zvětrávání a později zaobleny. Vznikají tak bizarní hromady kamenů a různě volně pohozené mega-kameny. Oválné balvany (kamenná vejce) jsou typickým produktem kulového zvětrávání durbachitů třebíčského masívu. Na lokalitě též ukázka mrazového rozpadu bloků. Dříve se mylně myslelo, že jednotlivé kameny jsou dovlečeny ledovcem.

Durbachit (Syenit)

Syenit je hornina poměrně vzácná na celém světě. V Evropě je jí nejvíc na území České republiky.
  • Kategorie: Plutonické
  • Typ: Melanokrátní varianta amfibol-biotického, porfyrického syenitu. Hornina lokálně obsahuje uzavřeniny jz. biotitického granodioritu.
  • Všeobecně: Durbachit je jemně až hrubozrnný melanokrátní syenit skládající se z velkých vyrostlic biotitu, hornblendu a megakrystalů ortoklasu nacházejících se v základní hmotě tvořené oligoklasem a méně křemenem.
  • Jevy: kamenné moře, kulovitá odlučnost. Oválné balvany (skalní vejce) jsou typickým produktem kulového zvětrávání durbachitů třebíčského masívu. Častý je mrazový rozpad bloků.
  • Původ geologických jevů: magmatická
  • Stratigrafie: variské stáří vyvřelin - Varinské/Hercynské vrásnění ke kterému došlo v prvohorách během devonu (před 416–359 Ma) a karbonu (před 359–299 Ma)

Pozn: jednotka Ma je 10 6 let


Složení plutonických hornin

složení plutonických hornin
Obrázky a informace čerpány z České geologické služby: www.geology.cz a ze stránek Životního prostředí třebíčska: zivpro.trebic.cz


[CZ] - Úkoly pro odlovení keše

  1. Výchozí souřadnice: změřit výšku a obvod megakamene v rybníku (rybník je mělký takže je to o namočení si nohou - často je kámen na suchu, okolí kamene písčité) - bude-li foto z měření zlobit se nebudu ale je to nepoviné (výška, obvod)
  2. S1: Kamenné vejce - v okolí je jich několik ale mě zajímá výška tohoto kousku (výška) ...
  3. S2: Na souřadnicích je kámen se zajímavými zářezy (sloužily k dělení kamenů) - kolik jich je ... (počet zářezů na šikmé stěně, viditelných když stojíte před kamenem [liché číslo > 8 - pozor zářezy často zapadají bodličím])
  4. Syenit: Stáří syenitů na třebíčsku? (miliónů let v listingu)
  5. Stavba: Na jakou významnou stavbu v Třebíči byl durbachit použit jako stavební materiál (jméno stavby v listingu)
  6. Dobrovolný úkol: nějaké foto na některém z kamenných výtvorů kterých po cestě potkáte mnoho (foto)

Odpovědi beru přes profil i přes komunikátor

[EN] - Tasks for complete EC

  1. Initial coordinates: measure the height and circumference of the mega-stone in the pond (the pond is shallow so it is about wetting your feet - sometimes by dry feet) - optional photo from measure (height, circumference)
  2. S1: Stone egg - there are more in this area but I am interested in the height of this stone egg (height) ...
  3. S2: Here is a stone with interesting notches (used to cut stones) - (the number of notches on a stone sloping side, visible when standing in front of a stone [odd number > 8 - watch out for notches often filled with pine needles])
  4. Syenit: Age of syenites near Třebíč? (millions of years in listing)
  5. Building: On what significant building in Třebíč durbachit was used as building material (name of the building in listing)
  6. Voluntary task: some photo on one of the stone you will meet along the way (photo)

I take the answers through the profile even through the communicator


Trasa na úvodní souřadnice je viz obrázek v příloze - je to celkem důležité protože přes hráz rybníka to opravdu jde jen ztuha... okolo o pár metrů navíc je to pěkná procházka - kousek je po kraji pole asi 100m ale používají to i zemědělci a lesáci

Additional Hints (No hints available.)