Skip to content

Ctyri veze / The Four Towers - Virtual Reward 2017 Virtual Cache

Hidden : 6/12/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Čtyři věže / Four towers

Úkol
English

 Po staletí zde byly čtyři vesnice, Krtěnov, Březí, Knín a Temelínec. Na sklonku druhého milénia byly zbořeny a místo nich vyrostly čtyři věže. A na začátku třetího milénia začala z těch věží stoupat pára. Pára, která je symbolem spoutání ohromné energie, té energie, která lidem dává nejen světlo. Pro mnohé, zejména ty za jižní hranicí, to ale jsou spíše věže Mordoru...

 Asi každý z úvodního popisu a toho kde je umístěn duch značící keš, zřejmě již pochopil, že ty věže jsou chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. A asi každý o této elektrárně něco ví. Mnoho informací lze najít třeba na Wikipedii a pěkný listing (i provedení) má i nedaleká keš Temelin jako na dlani. Nebudeme se tedy rozepisovat o samotné elektrárně, ale listing věnujeme krátkému pojednání o chlazení, jehož součástí věže jsou.

 Jaderná elektrárna je z principu tepelná, jen tím zdrojem tepla není kotel na uhlí či plyn, ale reaktor. Další části už jsou si principem podobné. Zdroj tepla předá energii cirkulujícímu nosnému médiu, kterým je nejčastěji voda. V turbíně je tepelná energie přeměněna na energii mechanickou a ta je v generátoru přeměněna na energii elektrickou. Protože přenos není 100% účinný (většinou je celková účinnost kolem 30%), je potřeba přebytečné teplo někam odvést. A tak stejně jako Temelín či Dukovany, mají chladicí věže i některé uhelné elektrárny. Celý systém mívá několik výměníky oddělených okruhů. U kotle médium do styku s ohněm nepřijde. Ani nesmí, velký průnik vody do topeniště by vedl k pořádné explozi. Podobné té, která nastala při havárii elektrárny Fukušima I. De facto i v Černobylu to byla parní, nikoliv jaderná exploze. Jejímž následkem bylo vyvržení desítek tun radioaktivního materiálu do atmosféry.

 U většiny reaktorů, včetně temelínských, je médium součástí a moderátorem reakce. Tím je samozřejmě zamořeno produkty jaderné reakce. A jako radioaktivní nesmí opustit elektrárnu. U moderních více okruhových elektráren, je tento primární okruh jen velmi krátký. Všechna čerpadla a výměníky (parogenerátory) jsou těsně u reaktoru v takzvaném kontejmentu. Sekundární okruh odvádí médium, nejčastěji vodní páru, do nejaderné části, do turbíny. Po té je potřeba médium ochladit a to se děje v dalším výměníku (kondenzátoru) předáním zbytku energie chladicímu okruhu. O jak velký zbytek tepla jde, je vidět na mohutnosti veží. Část tohoto tepla lze samozřejmě využít k vytápění. Ale tím, že Temelín je v řídce obydlené oblasti, je jím vytápěn pouze nedaleký Týn nad Vltavou. Dalším možným využitím je vytápění skleníků, tak jak je tomu třeba u hnědouhelné elektrárny Turów v Polsku.

 Podle toho jak je odebíráno toto nízko potenciálové, již nevyužitelné teplo, dělíme chlazení na tři typy.

  • Mokrá recirkulační otevřená přímá soustava s chladicími věžemi. Voda, která v kondenzátoru odebrala teplo ze sekundárního okruhu, je vedena do chladicích věží. Zde je rozstřikována a padá dolů do záchytných bazénů. Během toho se část přemění na páru, která pak díky komínovému efektu stoupá věží nahoru. Toto je přirozený tah, někdy jde o nucený tah pomocí ventilátorů. Odpařená voda je poté nahrazena vodou z nějakého vodního zdroje. V případě Dukovan je to Vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě a pro Temelín jsou to nádrže Hněvkovice a Kořensko na řece Vltavě.

  • Průtočné chlazení. Voda, která v kondenzátoru odebrala teplo ze sekundárního okruhu, je přímo říční či mořská voda. Využívá se tam, kde je silný vodní zdroj, tedy velká rychle tekoucí řeka či moře. Proto je tolik elektráren na mořském pobřeží, stejně jako Fukušima I i II. I Černobyl byl přímo chlazen z řeky Pripjať. Na satelitních snímcích je možno vidět vodní kanály v areálu elektrárny. Chladicí věže zde nejsou.
  • Suché chlazení. Podobné jako mokrá recirkulační soustava. Ale zde se jedná o uzavřenou. Teplo z chladicího okruhu je předáváno vzduchu podobně jako třeba u chladiče v automobilu. Vzhledem k nižší tepelné kapacitě vzduchu oproti páře, je náročnější na velikost chladicí plochy. Využívá se tam, kde je málo vody, například v Austrálii.

 Bohužel chladicí systém může i selhat a následkem bude havárie. Dojít k tomu může hrubou chybou obsluhy jako v Černobylu. Nezvládnutím technické závady obsluhou, tak jako v elektrárně Three Mile Island (mimochodem, porovnáním obou havárií lze najít dost podobností). Přírodní katastrofou jako ve Fukušimě. Nebo nekvalitní prací při stavbě jako v ponorce K-19. Nezbývá než doufat, že selhání bude co nejméně a žádné nebude s vážnými následky.

Úkol:


 Úkolem je vyfotit věž(e) a sebe nebo GPS či mobil, CWG nebo prostě něco dokazující vaši přítomnost. Budeme rádi pokud si místo pro fotku vyberete dle následujícího. Věže jsou stejně jako roční období čtyři. Jde tedy o foto před věží pro dané roční období, o kterou věž jde je patrné z obrázku. NENÍ NUTNO VSTUPOVAT do areálu elektrárny! Naopak předpokládáme, že většina fotek bude pořízena mimo areál. Zejmená pro drive-in kačery jsou zde čtyři referenční body, kde se dá zaparkovat. Tyto body jsou opět rozlišeny podle období. Právě s ohledem na sjízdnost silnic v zimním období jsme určili pořadí věží.

Pro fotografie platí následující pravidla:

 - Fotografování elektrárny z veřejných prostor není omezeno.
 - Vyberte si místo dále od plotu, ať zbytečně nedráždíte ostrahu u kamerového systému.
 - Naopak uvnitř areálu platí určité restrikce pro vstup a fotografovaní, ujistěte se, že fotku pořízenou uvnitř elektrárny můžete publikovat!
 - Fotky MUSÍ být v blízkosti věží! Ona blízkost je vymezena waypointy.
 - Týmova fotka stačí jedna, ale všichni se v logu na ni odkažte a ten kdo ji nahrál uvede všechny nicky.

Přiložení dalších, třeba historických nebo jinak zajímavých fotek je vítano. I když stačí prosté foto od věže nebo z referenčního bodu, tak jak jsem jej s Kačkou na ukázku vyfotili, budeme rádi na foto netradičně pojaté. Ať už půjde třeba o foto s dozimetrem, v houbařské sezoně s hřibem, nebo foto čtyř kačerů rozestavených jako věže apod. Opět platí, že fotky musí být publikovatelné a neměly by vyvolat větší aféru, než byla ta s výběrem studentek na stáž.

Log bez fotografie bude smazán!

Listing za tým KačíkTT sepsal Pavel.

English:


 For many of centuries, there were four villages Krtěnov, Březí, Knín and Temelínec. At the end of the second millennium they were demolished and in their place were built four towers. And the steam started to rise from the towers at the beginning of the third millennium. Steam, which is a symbol of harnessing the enormous energy, the energy that gives people not only light. For many, especially those behind the southern boundary, it is rather the towers of Mordor...

 Listing in Czech language describes the cooling of (not only) nuclear power plants. And it also specifies a condition for acknowledge the log of this cache. Take a photo of yourself or your GPS or xWG and one of the cooling towers. Please choose a spot according to the following description. The towers are marked according to the season. ENTER TO THE POWER PLANT IS NOT NECESSARY! Most photos attached to logs we expect out of power plant. Alternatively drive-in style, you can take a photo on a reference point.

To take photos, observe the following rules.

 - Photographing of a power plant from public areas are not restricted.
 - Please do not approach to the fence for taking the pictures, security may be alerted by your approach.
 - Inside the power plant are some restrictions for entry and photography, make sure that you can publish the photo taken inside the power plant!
 - Photo MUST be taken nearby the towers! This area is defined by waypoint.

Logs that do not contain a photo will be deleted!

Virtual Reward - 2017/2018


 Možnost založit tuto virtuální keš jsme získali jako odměnu v rámci akce Virtual Reward - 2017/2018. Temelín byl první spontální nápad, který jsem oba měli. Po zvažování jiných míst ať už v domovské Praze či jinde, jsme se nakonec vrátili k prvnímu nápadu. P.S. Víme, že vesnic bylo zbořeno vice než jen čtyři. Ale více věží ani ročních období není. U věží ale doufáme, že ještě čtyři přibydou.

 This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)