Skip to content

Varila mysicka kasicku... Traditional Cache

This cache has been archived.

Evicta: Myší úkryt vzal za své při vyplenění lesa, tudíž se myšička s vámi loučí a děkuje všem za návštěvu.

More
Hidden : 7/29/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku...

 

 


 

Na kaších jsme téměř všichni jako děti vyrůstali. Kaše patřily mezi naše prvn jídla a patřit budou i mezi naše jídla poslední, až budeme bezzubí starouškové. A v době mezi těmito životními etapami si můžeme kaše dopřát dle libosti. Někdo má rád kaše sladké, jiný upřednostňuje kaše naslano a přílohové. Pro naše nejmenší dokonce existují instantní kaše s rozličnou škálou příchutí. Ty ale "nejsou ono".
Napadá mě ještě jedna souvislost s kašemi: jíme KAŠE a lovíme KEŠE, taková podobnost, viďte! Z toho vyplývá, že na lov keší se máme posilnit dobrou kaší.


Zde je několik receptů na docela dobré kaše:

 

 

Bramborovo - dýňová kaše s bylinkami

 

 

500 g oloupaných brambor
500 g oloupané dýně
25 g másla
1 snítka čerstvého rozmarýnu
1 snítka tymiánu
1 stroužek česneku
sůl
smetana ke šlehání

Brambory a dýni pokrájíme na kostky, zalijeme vodou, osolíme, přidáme nožem rozmáčknutý česnek, rozmarýn a tymián a uvaříme doměkka. Vodu pak slijeme, bylinky vyndáme, česnek ponecháme a vše rozmixujeme na hladkou kaši společně s máslem. Kaši můžeme zjemnit troškou smetany, ale nutné to není. Bylinkovou kaši podáváme k rybě, drůbežímu, vepřovému i hovězímu masu nebo se ztraceným vejcem.

 

 

Ovesná kaše

 

 

40 g ovesných vloček
150 ml mléka polotučného
skořice - mletá
vanilka
čerstvé ovoce
kompotované ovoce
med
sirup
ořechová jádra
semínka
rozpuštěné máslo
rozinky

Ovesné vločky namočíme přes noc do mléka. Ráno je krátce a ne příliš zprudka povaříme s tím, co máme rádi - pár rozinek, nasekaných oříšků, skořice, kokos... Hotovou kaši můžeme též dochutit čerstvým nebo kompotovaným ovocem. Sladíme medem, ovocným nebo květovým sirupem, případně cukrem. Na talířku můžeme kaši pokapat rozpuštěným máslem a posypat kakaem, oříšky, tvarohem, strouhanou čokoládou, dozdobit ovocem... Zkrátka, fantazii se meze nekladou. Pokud máme rádi kaši řidší, přidáme trochu mléka.

 

 

Rýžová kaše

 

 

300 g natural rýže nebo kulatozrnné
sůl na špičku lžičky
1,6 l mléka dle hustoty kaše
máslo
2 vanilkové cukry
100 g cukru krupice nebo med, dle chuti
citronová kůra - čerstvě nastrouhaná
skořice mletá
rozinky
čerstvé ovoce nebo kompotované
vlašské ořechy nebo lískové... nesekané
rozpuštěné máslo
med
moučkový cukr
mandle - loupané, opražené
strouhaný kokos

Rýži si přebereme, propláchneme a dáme do hrnce s vroucím mlékem (cca 1,2 litru), solí a máslem (cca 50 gramů). Za občasného a později za stálého míchání ji vaříme doměkka. V polovině vaření osladíme dle chuti cukrem či medem, případně můžeme kaši dochutit citronovou kůrou a skořicí. Ke konci vaření nám bude rýžová kaše houstnout a my ji budeme dle potřeby ředit na požadovanou konzistenci postupným přiléváním dalšího teplého mléka. Pokud chceme mít kaši ovocnou, přidáme pokrájené čerstvé ovoce (jablka, švestky, meruňky...) cca 5 minut před koncem vaření, jelikož pustí svojí šťávu a už nebudeme potřebovat tolik mléka na dolévání. Jestliže použijeme ovoce kompotované, vmícháme ho až na samý závěr vaření. Chceme-li mít kaši s kokosem, dáme již na začátku do vroucího mléka společně s rýží. Pokud budeme chtít kaši s rozinkami, přidáme je hned do vroucího mléka společně s rýží, aby varem nabobtnaly. Nebo je předem namočíme do rumu či čaje a do kaše je přidáme až ke konci vaření. Hotovou kaši dáme na talíře nebo do misek, pokapeme rozpuštěným máslem nebo šťávou z kompotu, pocukrujeme nebo pokapeme medem a posypeme dle chuti skořicí, ořechy, mandlemi...

 

 

Krupicová kaše

 


 
1 vanilkový cukr
8 lžic dětské krupice
2 lžíce másla
sůl na špičku lžičky
citronová kůra
moučkový cukr
skořicový cukr
kakao
čokoláda - nastrouhaná
perník na strouhání, marmeláda, sirup...

Mléko se solí, vanilkovým cukrem a krupičkou smícháme v hrnci (nejlépe s nepřilnavým dnem) a necháme alespoň půl hodiny odležet. Pak za stálého míchání přivedeme kaši k varu a vaříme cca 3 minuty. Po odstavení přidáme studené pokrájené máslo, které za stálého míchání necháme v kaši volně rozpustit. Po rozpuštění másla rozdělíme kaši do talířů, nazdobíme dle chuti tím, co máme na kaši nejraději: rozpuštěné máslo, moučkový cukr, med, skořici, ovoce, čokoládu... a podáváme.

 


Hrachová kaše extra

 

 

500 g žlutého hrachu (může být i zelený)
2 brambory větší
2 cibule
6 stroužků česneku
8 lžic rostlinného oleje
3 lžíce citronové šťávy (z 1/2 citrónu)
2 lžičky mletého kmínu
1 lžička celého kmínu
1 lžička fenyklu
3 kuličky nového koření
3 bobkové listy
2 lžičky kardamomu
1 lžička kurkumy
1 lžíce majoránky
0,5 lžičky mletého zázvoru
mořská sůl

Hrách namočíme do studené vody, do které přidáme bobkový list, nové koření, celý kmín, fenykl, a necháme namočené 8 hodin. Poté vodu vyměníme za čerstvou, a hrách v ní uvaříme na mírném plameni do měkka. Během vaření je někdy potřeba přidat trochu vody, ale pěna, která při vaření vzniká se neodstraňuje - obsahuje množství cenných bílkovin. Zatímco se bude hrách vařit, připravíme si směs koření, kterou dobře rozmícháme v 1 polévkové lžíci oleje - v našem případě mletý kmín, kardamon, kurkumu, zázvor, majoránku. Po uvaření hrachu by měla vzniknout tekutější kaše, ve které hrách rozmačkáme šťouchadlem nebo rozmixujeme. Nyní přidáme koření - nejprve rozmačkaný (nebo na jemno nastrouhaný) česnek, zamícháme a chvíli povaříme, poté přidáme předem připravenou kořeněnou směs, opět zamícháme a chvíli povaříme. Dále přidáme na jemno nastrouhané oloupané brambory, a na mírném plameni povaříme, za občasného míchání - brambory kaši dobře zahustí a nastaví. Kaši osolíme podle chuti, lehce opepříme, přidáme citronovou šťávu, a dobře promícháme. Nyní bychom již měli mít dobře hustou hrachovou kaši. Pokrm odstavíme z ohně. Na oleji téměř do hněda osmažíme na kostičky pokrájenou cibuli, kterou přidáme i s olejem do hotové kaše a promícháme.

 


Francouzská kaše

 

 

750 g oloupaných brambor
3 očištěné mrkve
2 stroužky česneku
sůl
2 lžíce másla
plnotučné horké mléko dle potřeby
muškátový květ
ementál nastrouhaný
česnek rozetřený
bylinky : rozmarýn, tymián, šalvěj, estragon...
bílý pepř mletý

Pokrájené brambory uvaříme s na kolečka pokrájenou mrkví doměkka v osolené vodě se stroužky česneku. Pokud máme rádi bylinky, můžeme je do hrnce přidat také (čerstvé snítky dle chuti) nebo můžeme také přidat špetku muškátového květu. Pak vše scedíme, pokud jsme přidávali bylinky, tak snítky vyndáme, brambory s mrkví rozšťoucháme nebo rozmixujeme společně s přidaným studeným máslem a postupně podle potřeby přidáváme horké mléko do požadované hustoty, případně ještě dosolíme. Kaše by neměla být tuhá, ale nadýchaná a "hedvábná".
Kaši můžeme dochutit také strouhaným ementálem (hrst), mletým bílým pepřem nebo malým množstvím rozetřeného čerstvého česneku.

 


Pohanková kaše

 


 
250 g pohanky
0,5 citronu
?4 jablka
1 lžíce skořicového cukru
1 lžíce másla
1 lžíce medu
150 g bílého jogurtu
kandované třešně

Jablka oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, dáme do kastrolu, pokapeme citronovou šťávou, přidáme lžíci skořicového cukru, lžíci másla, podlijeme nepatrně vodou a podusíme doměkka. Pohanku spaříme horkou vodou, vložíme do kastrolu, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a zvolna uvaříme na kaši. Do pohankové kaše vmícháme polovinu jablek, podle chuti můžeme přidat ještě med. Porce rozdělíme do misek, přelijeme jogurtem a před podáváním pohankovou kaši ozdobíme kandovanými třešněmi a zbytkem jablek. Pohanková kaše je prospěšná při prevenci výskytu křečových žil.

 

 

Hokaido kaše

 

 

1 špetka mořské soli
1/2 lžičky mletého kmínu
1 lžička koření Vegeta
300 ml vody
300 g dýně hokaido
čerstvá bazalka

Dýni oloupeme, zbavíme jadérek a nakrájíme na kostky. Zalijeme vodou, ochutíme solí, drceným kmínem a rovnou lžičkou kořenící směsi Vegeta. Dýni velmi zvolna dusíme pod pokličkou doměkka a pak ji ponorným mixerem rozmělníme na hladkou kaši. Dochutíme bazalkou.
 

 

Jahelná kaše

 

 

1 - 2 nektarinky
100 g jáhel
1 lžička vanilkového cukru
500 ml mléka
javorový sirup nebo med
mletá skořice

Jáhly přebereme a alespoň 3x v sítu prolijeme vařící vodou. Tím odstraníme případnou hořkost z povrchu zrníček. Omyté nektarinky vypeckujeme a nakrájíme na drobné kousky. Několik kousků ovoce odložíme stranou na ozdobu. Spařené jáhly zalijeme studeným mlékem a ochutíme vanilkovým cukrem. Vaříme za občasného míchání asi 20 - 25 minut, dokud nejsou jáhly měkké a část mléka se neodpaří. Do hotové horké kaše vmícháme nakrájené nektarinky a podle chuti mletou skořici. Jahelnou kaši rozdělíme do misek, ozdobíme ovocem a osladíme javorovým sirupem nebo medem. Podáváme teplé.

 

 

Keš

Ať už jste příznivci kaší nebo jste "masoví", naskytla se vám možnost alespoň odlovit tuto keš věnovanou kaším.

Ke keši (ne ke kaši), prosím, přijíždějte zásadně od Milešína, protože z druhé strany je zákaz vjezdu a bývají zde mnohdy zavřené závory. Parkujte pouze na uvedeném waypointu.

Omlouvám se za nepřesné zaměření, ale GPSka pokaždé ukazovala něco jiného. Kdyby se někomu z vás podařilo zaměřit přesněji, prosím o kontakt, pokusím se to doladit.

 

Přeji všem klidný a pohodový odlov!

 

Additional Hints (Decrypt)

inevyn zlfvpxn xnfvpxh,<br />frqryn cevgbz an fzepxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)