Skip to content

Graselova stezka #3 Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

vlasem: Mnohé se změnilo. Kůrovec udělal holiny, na holinách jsou oplocenky, nafocené fotografie neodpovídají už skutečnosti. Po zralé úvaze posílám do archivu a děkuji všem za návštěvu a přes 60 procent favoriťáků. Již je připravena nová stezka s aktuálními fotografiemi. Tak snad se bude líbit stejně jako tato.

More
Hidden : 7/11/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Graselova stezka #3 by se také dala nazvat „Cestou křížků a kamenů“ a je poslední ze série Graselových stezek vycházejících z Českého Rudolce. Jedná se o procházku o délce zhruba 9 kilometrů hezkou krajinou spojenou se všímavostí. Celou cestu vás povede známé géčko, které značí Graselovy stezky.

Popis cesty:

Stezka navazuje na návsi v Č. Rudolci na „Graselovu stezku #1“ a zavádí turisty do lesnatého kopcovitého terénu západně od Českého Rudolce. V postupném stoupání se dostaneme  až do nadmořských výšek téměř 700 m v překrásné krajině Horního Radíkova a Radíkova.

1)   Z historického jádra Č. Rudolce, od gotického kostela sv. Jana Křtitele (1488), vyjdeme  směrem na sever pod alejí mohutných památných lip a po 300 m se  na okamžik zastavíme  na hrázi Rudoleckého rybníka(6 ha). Podíváme-li se po hladině směrem západním, objeví se na horizontu zalesněný kopec Skalka (lidově Kofrštán 679,3 m),  jehož vrcholu v polovině trasy dosáhneme.

2) Po 50 m odbočíme po silnici směrem na Radíkov. Zhruba po    1000 m odbočíme na lesní cestu. Když se ohlédneme zpět, uvidíme Český Rudolec jako na dlani. Z tohoto místa ho zachytili mnozí výtvarníci v různých ročních obdobích (Karel Nosek rudolecký učitel,Trunečka Prostějovský akademický malíř).

3) Projdeme lesem a dále mezi malými lesními kázky, uprostřed kamenitých pastvin, směrem k Hornímu Radíkovu. Uprostřed oboustranné zástavby selských stavení protéká Radíkovský  potok a na něm byla vybudována v minulosti kaskáda    4 návesních rybníčků. Nádherný krajinný prvek si velmi pečlivě chrání sami občané                a chalupáři. Projdeme obcí kolem posledního stavení a po 200 m se octneme na náhorní plošině u mladého lesa .

4) Místo na  mapách označeno jako Kutiště je v lesíku vpravo vedle cesty.  Podle pověstí se tam zřejmě kutalo před více než 300 léty stříbro. Hornoradíkovský rodák, řídící učitel Jan Macků (+1914) vyprávěl, že jako malí kluci pouštěli do děr  uprostřed  jam vynesené hlušiny kameny, které padaly i několik sekund, než narazily na dno. K těžním jamám dojdeme podle směrníku (asi 200m). 3 jámy jsou v lese (1. jáma-již zasypaná, 2. jáma se zřetelnými náspy vynesené hlušiny je o 20 m níže po svahu a 3. jáma(podle zachovalosti zřejmě nejmladší) je vzdálena  dalších asi 70 m níže po spádnici lesa.        Od těžních jam se vrátíme zpět na Kutiště.

5)  Pokračujeme podle značky k Filipovým kamenům.  Ke 100 m vzdálenému lesíku, na jehož okraji stojí křížek.  Po dalších 50  m lesík končí. Z cesty odbočíme podle směrníku doleva po vyšlapané pěšince dolů k Filipovým kamenům na  Hornoradíkovském potoku. Před námi se objeví obrovský žulový viklan a za ním další a další. Pod těmito viklany jsou velké dutiny, pod nimiž i dnes každé léto nocují turisté. Bylo tomu tak i v dobách dávno minulých, kdy dutiny poskytovaly úkryt lidem ukrývajícími se před zákonem. Rodák z Horního Radíkova, pan učitel Bohumil Macků (+1911), pozdější ředitel školy v Českém Rudolci, se ve sbírce       „ Pověsti z Horácka“ v některých vyprávěních  pamětníků zmiňuje o přítomnosti lupičské bandy Johanna Georga Grassela , který se ukrýval začátkem 19. stol., před rakousko-uherskou policií na česko-rakouském pomezí v řídce osídlené krajině Javořické vrchoviny.              Slovo  Grázl  se zde uchovalo jako nadávka pro nečestného člověka (podrazáka, lotra, syčáka), a je užíváno dodnes. Odhlédneme-li od viklanů doprava od pěšiny, uvidíme asi 100m dlouhé žulové skalní město, Filipovy kameny, pod nimž se ztrácí Hornoradíkovský potok, který tu a tam zahlédneme a jeho bublání uslyšíme v rozsedlinách mezi obrovskými balvany, kde můžeme pozorovat vířivé tůně, až  se znovu objeví na konci tohoto přírodního seskupení.

6) Po prohlídce Filipových kamenů se vydáme po značce G směrem na  jih a  po kilometrové chůzi značenou pěšinou  vystoupáme na Skalku (679,3m-lidově Kofrštán, pravděpod. z německého Kupferstein-na starých mapách označeny jako Měděný vrch). Skalní žulový masiv nás ohromí svojí rozlehlostí i výškou.  Na severní straně je výška k vrcholu 10 – 15 m, avšak na jihu se skála stýká s okolním terénem, takže se na horní plošinu dostaneme velmi snadno. Na okraji plošiny můžeme vidět přírodní jev, vytvořený erozní činností vody, která za tisíciletí vytvořila v řidších vrstvách žuly vytvarované sedačky o průměru 60-70 cm (tzv. čertovy lavory (umyvadla), ze kterých voda v nejnižším místě odtéká). Kromě čertových lavorů zde můžete rovněž spatřit samotného Lucifera. Takových útvarů vytvořených ve struktuře žulových balvanů v okolí Radíkovů, Matějovce, Nového Světa         a Terezína je řada.  

7) Po krátkém odpočinku na vrchní desce Skalky (679,3 m) se vydáme JV po značené spádnici na okraj lesního masivu (635 m), kde se nám otevře nádherný výhled na Staré Hobzí a okolí. Na okraji lesa si můžeme všimnout umělecké sochy Grázla v hodnotě cca 70 000,- korun tvořené z betonu a armovacích tyčí.

8) Po polní cestě sejdeme na asfaltovou místní spojnici Horního Radíkova a Radíkova,         kde projdeme kolem bývalé radíkovské školy, dnes rekreační zařízení DDM J.Hradec. Sledujeme značky  G  a u horního návesního rybníčka nad radíkovskou kaplí odbočíme mezi zahradami k nově upravenému rekreačnímu rybníku Horní Hamr. Za pěkného letního počasí  nám poskytne příjemné osvěžení i odpočinek.

9)   Po hrázi Horního Hamru a podél Dolního Hamru, pod lyžařskou sjezdovkou, se po hrázi Dolního Hamru dostaneme na asfaltovou silnici směrem k Českému Rudolci. Projdeme kolem Kudrnova mlýna(dnes pila) a asi po 200m odbočíme doprava na polní cestu. Přes Radíkovský potok přejdeme přes lávku JV k nejbližšímu okraji lesa. Bez problému najdeme skupinu tří bříz, kde za několik metrů uvidíme příkop s malým pramínkem vody, který stéká volně do blízkého Růžického rybníka na Radíkovském potoku. Rozhlédneme-li se proti proudu tekoucí vody, uvidíme pod velkým smrkem dřevěnou stříšku Stříbrné studánky.  Zpod kořenů smrku vyvěrá křišťálově čistá voda (dříve z ní kolemjdoucí  pili, dnes se z  ní vzorky pro stanovení kvality vody neberou).

10)   Sejdeme po břehu Růžohamerského rybníka, až vyjdeme ze zarostlé nivy a uvidíme konec našeho putování po místní Graselově stezce, Český Rudolec.

 (Dle archivních materiálů, vyprávění pamětníků Horního a Dolního Radíkova  a z vybraných Horáckých pověstí pana B. Macků. Autor textu  Mgr. František  Thüringer, volně upravil vlasem. Stezka byla otevřena 21. května 2011, letterbox u příležitosti 7. Rudoleckého eventu 22. 7. 2017)

Letterbox věnuji své milované manželce která má se mnou svatou trpělivost a kolem hlavy svatozář.

A nyní jak se dostat k finálním souřadnicím a zalogovat letterbox:

1. Vydejte se ze souřadnic N 49° 04.081 E 015° 19.497 po Graselově stezce. Mapku si můžete stáhnout zde i když jí asi nebudete potřebovat, protože Vás povede bílohnědožluté značení G

2. Cestou si budete všímat křížků, soch, kamenů, studánek a uměleckých děl. Je jich celkem 17 (sedmnáct) a prohlédnout a stáhnout si je můžete zde

            

3. Každá fotografie má své písmeno (A,B,C,….Q). Přiřazujte k jednotlivým písmenům čísla od 1 do 17 tak, jak je budete míjet. Např. pokud jako první uvidíte kříž označený na fotografii písmenem C, pak C=1, jako druhý minete kámen označený na fotografii písmenem N, pak N=2, atd.

4. U Stříbrné studánky se můžete nejen osvěžit pramenitou vodou, ale také spočítat finální souřadnice:

N 49° 0G.APQ E 015° EM.(F-C)(O-D)(I-J)

 


Additional Hints (Decrypt)

OP wrqra bowrxg WZ wrqra bowrxg Svany: An Cvahf aryrm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)