Skip to content

Na tropie dawnych wulkanów EarthCache

Hidden : 5/21/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


NA TROPIE DAWNYCH WULKANÓW


[PL]

Kawia Góra to odpowiednie miejsce na krótszą lub dłuższą, pieszą lub rowerową (a nawet samochodową), weekendową wycieczkę, w poszukiwaniu śladów dawnych wulkanów. W pobliżu przebiegają szlaki piesze i rowerowe oraz szlak legend Gminy Ciepłowody. Na Kawiej Górze ustawiono wieżę widokową oraz wiatę turystyczną w nieczynnym kamieniołomie, gdzie można spokojnie odpocząć po trudach wędrówki. Przy okazji warto zwiedzić sam kamieniołom. Skała, która tu występuje była wydobywana na potrzeby lokalnego budownictwa, gdyż z łatwością daje się formować na bloki i płyty.
Czym jest ta szarożółta, niepozorna, choć tajemnicza skała? Nosi nazwę skały kwarcowo-skaleniowej lub leptynitu. Składa się głównie z minerałów takich jak skalenie potasowe, skalenie sodowo-wapniowe, czyli plagioklazy oraz kwarc. Skalenie można dostrzec w postaci białych oczek wielkości do 2 mm lub jasnych lamin w skale. Oprócz nich występują także: mika, którą obserwuje się jako połysk na powierzchni skały oraz ciemne słupki i igiełki turmalinów. Skały kwarcowo- skaleniowe występują na Kawiej Górze w dwóch odmianach - o oddzielności grubopłytowej z oczkami skalenia i cienkopłytowe, laminowane. W obrębie łupku występuje strefa bogata w niewielkie gniazda i soczewki pegmatytowe z turmalinem.

O ile sama skała nie wydaje się szczególnie atrakcyjna wizualnie, to jej historia zdaje się być bardzo ciekawa. Skały z Kawiej Góry są skałami metamorficznymi należącymi do pasma łupkowego Kamieńca Ząbkowickiego. Składają się one ze skał przeobrażonych, głównie łupków mikowych (łyszczykowych), marmurów oraz amfibolitów i właśnie skał kwarcowo-skaleniowych. Metamorfizm i deformacja pasma kamienieckiego zakończyła się 340 milionów lat temu podczas orogenezy waryscyjskiej. Skały kwarcowo-skaleniowe tworzą kilka odrębnych horyzontów w łupkach łyszczykowych. W rejonie Kawiej Góry horyzont taki ma grubości około 200 m. O ile skałami wyjściowymi dla łupków łyszczykowych były prawdopodobnie skały osadowe, takie jak mułowce lub łupki ilaste przeławicone lokalnie wapieniami (z których powstały marmury), to dla skał kwarcowo-skaleniowych skałami wyjściowymi najprawdopodobniej były kwaśne wulkanity składające się z law i tufów ryolitowych. Lawy takie charakteryzują się wysoką lepkością, stąd erupcje z nimi związane mają charakter eksplozywny. Rejon powstawania tych skał był więc niespokojny tektonicznie z powodu okresowo wybuchających wulkanów. Szacuje się że miało to miejsce na przełomie neoproterozoiku i kambru (ok 542 mln lat).

Aby zalogować znalezienie musisz odwiedzić miejsce i odpowiedzieć na pytania:

  1. Z jakiej skały powstały skały kwarcowo-skaleniowe?
  2. Dlaczego wulkany występujące dawniej, w rejonie dzisiejszej Kawiej Góry, miały charakter eksplozywny ?
  3. Jaka cecha skał kwarcowo-skaleniowych wpłynęła na podjęcie eksploatacji w tym miejscu?
  4. Odszukaj w kamieniołomie leptynity cienkopłytowe, laminowane i podaj, w której części one występują w stosunku do wejścia
  5. Opcjonalnie: Do swojego logu dołączyć fotografie siebie albo swojego GPS.

Odpowiedzi proszę wysyłać na adres mailowy dostępny przez profil. Logować można po wysłaniu odpowiedzi nie czekając na odpowiedź z naszej strony. Logi bez przesłanych odpowiedzi będą kasowane w ciągu 14 dni!

Additional Hints (No hints available.)