Skip to content

Chvalsky lom EarthCache

Hidden : 5/22/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


INFORMACE PRO ZAČÁTEČNÍKY: TOTO NENÍ FYZICKÁ KEŠ, TAKŽE KRABIČKU ZDE NEHLEDEJTE. PRO UZNÁNÍ LOGU JE TŘEBA ODESLAT MI PŘES PROFIL ODPOVĚDI NA NÍŽE UVEDENÉ OTÁZKY.



Ahoj kačeři, vítám vás u mé sedmé earthky. Po jedné ve Zlínském kraji se vrátíme zpět do Prahy, ke Chvalskému lomu.
Obecně něco k lokalitě:
Již v 19. století se zde začal těžit pískovec, který sloužil jako stavební materiál k výstavbě komunikací mezi Prahou a okolím (betonky). Těžba pískovce byla ukončena dostavbou dvoukolejné železniční trati.
V září 1988 byl areál lomu prohlášen přírodní památkou. V současnosti patří jako školní pozemek Základní škole Stoliňská, která se nachází na dohled, a škola jej pronajímá 27. středisku OHEŇ organizaci Junák - Český Skaut. Uvažuje se o vhodném a šetrném využívání pro školu i pro počernickou veřejnost.
Důvodem pro vyhlášení této přírodní rezervace byl vzácný výskyt břehule říční, dále byla snaha ochránit opěrný geologický profil v peruckém a korycanském souvrství odkrytý ve zdejším opuštěném lomu u silnice. Je zde dobře patrný přechod mezi peruckým a korycanským souvrstvím.
Rostlinný pokryv je silně ovlivněn člověkem. Z významnějších druhů rostlin se zde vyskytuje mateřídouška panonská, kozalec ladní, lilek černý, měrnice černá, jestřábník savojský, podběl lékařský, hvozdík kartouzek, lomikámen nicí, divizna velkokvětá a rozrazil lékařský. Ze stromů dále bříza bělokorá, bříza smuteční, topol osika, trnovník akát, javor klen i mléč, třešeň ptačí, jírovec maďal (kaštan), vrba jíva, plané jabloně, jeřáby a habry. Z keřů se zde vyskytuje zlatice prostřední (zlatý déšť), ptačí zob, hloh obecný, bez černý, růže šípková, šeřík obecný, pámelník.
V 60. letech 20. století zde v pískovcových norách žily lišky obecné, tchoři stepní, kuny skalní, výjimečně i lasice hranostaj. Na území PP se vyskytuje otakárek fenyklový, střevlík zahradní, zajíc polní, z ptáků břehule říční, sýkory modřinky i koňadry, kosi černí, dokonce i výjimečně bažant obecný z drobných savců myšice křovinná, dále i řada měkkýšů.
A teď taky trochu geologicky:
Chvalský lom se nachází ve  východní části Prahy, která je charakterizována téměř jednotvárnou částí Pražské plošiny, která vznikla už v terciéru. Je součástí křídové tabule, jejímž základem jsou sedimenty české křídové pánve. Směrem k jihu se plošina sklání do plochého údolí Rokytky, do níž ústí i drobné přítoky od Chval a Horních Počernic. Údolí je vyplněno částečně i splachy z vyšších poloh Pražské plošiny (od severu) a najdou se zde např. valouny buližníků.
V lomu lze krásně pozorovat korycanské pískovce, které jsou dokladem moře, které zde kdysi bylo. Moře přišlo velmi rychle, a materiál, který se v něm ukládal, byl proto velmi hrubozrnný (nebyl dlouho zpracováván). Před cenomanskou transgresí tady totiž existovala síť říčních toků, které produkovaly štěrky a hrubé písky. Kromě nich však existovaly také plochy bez vody, na které působily vnější geologické vlivy a kde se z hornin uvolňovaly oxidy železa. Z obou materiálů vznikaly poté limonitické pískovce korycanských vrstev. Zkameněliny se zde vyskytují vzácně, většinou jsou to úlomky ústřic.
Další zajímavostí lomu je jev, který se nazývá diskordance, což je geologický jev, kdy na sebe nasedají vrstvy zemské kůry, mezi jejichž usazením uplynulo určité, obvykle delší časové období. Existuje i skrytá diskordance, tu lze obvykle zjistit pouze podrobným geologickým průzkumem, ale v Chvalském lomu došlo k přerušení usazování na relativně krátkou dobu a za tuto dobu ještě nestačilo dojít významnému rozrušení starších vrstev. Starší a mladší vrstvy na sebe plynule navazují jako při konkordanci, ale scházejí mezi nimi usazeniny reprezentující určité období. Přechod mezi vrstvami jílovce a pískovce je zde jasně patrný.
Co po vás budu chtít pro uznání logu? Zodpovědět následující otázky a úkoly:
1) Vyjmenujte tři druhy rostlin a tři druhy živočichů zde se vyskytujících.
2) Vysvětlete svými slovy vznik místních pískovců.
3) Vysvětlete svými slovy, co je diskordance.
4) Z úvodních souřadnic vidíte vnější stranu lomu a zcela ukázkovou diskordanci. Odhadněte, jakou část výšky stěny tvoří jílovec. Odpověď bude asi nejlepší vyjádřit procenty nebo zlomkem.
5) Ze souřadnic stage 2 je vidět vnitřní část lomu. Jde však o soukromý pozemek, na který prosím nechoďte. Kouknete-li se ve směru, v jakém jste přišli, doprava, uvidíte pár metrů od vás skalní stěnu. Odhadnětě její výšku a sklon.
6) Ze souřadnic stage 3 vidíte další část, která ještě geologicky patří k lomu. Ve skalní stěně jsou vidět rýhy. Jsou svislé, vodorovné nebo úhlopříčné?
7) Ze souřadnic na stage 4 vidíte také ještě lomovou stěnu, byť prokládanou kamením, cihlami atd. Ve skále jsou praskliny. Jsou svislé, vodorovné, nebo diagonální? Čím jsou způsobeny?
8) Od 5.4.2020 povinně do logu nahrajte fotku Vás, nebo Vaší GPS či jiného osobního předmětu v okolí EC. Logy bez fotky nekompromisně BEZ UPOZORNĚNÍ MAŽU!
Jestli se nejdřív zalogujete a pak mi pošlete odpovědi nebo obráceně, je mi jedno, každopádně učiňte obojí v co nejkratším časovém rozmezí. Odpovědi můžete posílat jak přes message centrum, tak přes profil, nebo rovnou na mail miroslavrouta@seznam.cz (v tom případě uveďte v mailu svůj nick a do předmětu prosím napište Earthcache (doslova!)). PŘI PSANÍ ODPOVĚDÍ, PROSÍM, NAPIŠTE, NA JAKOU EC ODPOVÍDÁTE. Pokud bude něco v nepořádku, ozvu se, zpravidla se ozývám i když jsou odpovědi v pořádku, ale nedělám to úplně vždy. Logovat můžete bez vyzvání. Příjemný lov!

Additional Hints (Decrypt)

1) - 3) yvfgvat 4) - 7) grera

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)