Letňanské ulice U Lesoparku
O keši
English
Pojmenovaní ulic se řídí různými pravidly. Některá pravidla jsou dána zákony jiná si určí obec sama. Nejinak je tomu i v Letňanech, většina ulic postavených do osmdesátých let 20. století je pojmenována po městech ČR. Pak se stalo zvykem většinu ulic pojmenovávat po lidech spojených s létáním. Ač název Letňany je několik století starý a pochází tedy z doby kdy lidé o létaní pouze snili, staly se Letňany domovem pro 2 letecké továrny, výzkumný ústav, letiště a minimálně jednoho význačného leteckého konstruktéra. Jeden slavný pilot, gen. František Fajtl DFC, už v Praze ulici má a tak v Letňanech je po něm pojmenována základní škola.
Pojďme se nyní podívat na ulice bytového komplexu U Lesoparku, pojmenované po čestných občanech MČ Praha 18 Letňany. Dle výše zmíněné tradice jde většinou opět o lidi spojené s létáním a hrdiny WWII. Tato pojmenování navrhla Rada MČ Praha 18 a návrh předložila Radě hl. m. Prahy. Ta svým usnesením č. 1079 ze dne 10. května 2016 tato pojmenování schválila. Většina ulic v Letňanech je pojmenována po lidech z Československa, výjimkou je už 40 let ulice Tupolevova (A.N. Tupolev měl v Letňanech vlastní keš GC5HRT4) a nyní i jedna z nových ulic, první v seznamu.
Kadečkové
Plk. Joy Kadečková Turner, 6. prosince 1921 – 20. dubna 2006. Narozena v Suffolku ve Velké Británii. V prosinci 1940 začala sloužit jako dobrovolnice u WAAF (ženská část Royal Air Force). Pracovala jako souřadnicová zapisovatelka. Po dokončení výcviku byla přidělena na společné velitelství britského letectva, námořnictva a pozemních vojsk ve Skotsku ke službě u radarových stanovišť a radio-operačních zařízení. V letech 1944-1945 pracovala jako sekretářka na čs. ministerstvu vnitra v Londýně. V roce 1942 se provdala za pilota 311. čs. bombardovací perutě Aloise Mžourka. Ještě než 16. října 1944 zahynul, vzešel z jejich vztahu syn. S ním také po válce přiletěla do Československa. Zde se po druhé provdala za Slavoše Kadečku. Bohužel většina hrdinů se v totalitním systému dočká perzekuce, neboť autoritářští vládci nemají rádi statečné lidi schopné je ohrozit. Nejinak tomu bylo i v Československu po roce 1948 a ani Joy Kadečková a její rodina perzekuci neunikla. Pokud mohla, věnovala se překladatelské činnosti. Do angličtiny přeložila knihu Nebeští jezdci a podílela se na stejnojmenném filmu.
Štanderova
Brig. gen. Miroslav Štandera, 5. října 1918 – 19. února 2014 , v červnu 1939 odešel nejprve do Polska a později do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Zde se jako pilot zapojil do bojů a po kapitulaci Francie byl evakuován do Anglie. Zde sloužil u několika leteckých útvarů RAF. Po roce 1948 ani on nebyl ušetřen a proto v roce 1950 utekl z ČSR. O azyl požádal tím, že se opět přihlásil do RAF a podepsal pětiletý závazek. Po jeho uplynutí šel do výslužby, až do roku 1983 žil ve Velké Británii a poté přesídlil do Bavorska. V roce 1994 se vrátil do vlasti kde byl postupně povýšen do hodnosti brigádního generála ve výslužbě.
Hlučkova
Genmjr. Stanislav Hlučka, 19. října 1919 - 15. října 2008, po okupaci odešel do Velké Británie kde působil u 313. stíhací perutě. Později se přihlásil do náboru do nové jednotky československého letectva v SSSR. Působil u 1. čs. stíhacího leteckého pluku, kterému velel František Fajtl. Zapojil se i do bojů během Slovenského národního povstání. I on se po roce 1948 dočkal perzekuce a dokonce vyfasoval rok na Borech. Po rehabilitaci v roce 1968 se do armády vrátil a po roce 1989 se podílel na rehabilitaci dalších válečných veteránů.
Škarvadova
Brig. gen. Zdeněk Škarvada, 8. listopadu 1917 - 11. května 2013, na začátku války vstoupil do polského letectva a po porážce Polska se ocitl v sovětském zajetí. Po propuštění byl poslán do Velké Británie, kde sloužil u 310. stíhací perutě. V únoru 1942 byl sestřelen (některé zdroje tvrdí, že šlo o poruchu), padl do německého zajetí a v něm strávil zbytek války. Po roce 1948 jej také čekala degradace a perzekuce. Rehabilitace se dočkal v šedesátých letech a plně byl rehabilitován až po roce 1989.
Djačukova
Plk. Václav Djačuk, 10. září 1920 - 2015, jako jediný nebojoval v RAF ani na západní frontě. Narodil se na Podkarpatské Rusi, tehdy části Československa. V roce 1940 šel do SSSR ale byl zatčen NKVD a skončil v Gulagu na Dálném východě. Po propuštění byl přesunut do Buzuluku. Zde se přihlásil k letectvu, dle svých vzpomínek prý ne proto, aby létal ale, aby zjistil jaký je jeho zdravotní stav po více jak 2 letech pobytu v Gulagu. Překvapivě byl dobrý a tak získal letecký výcvik. S ústupem fronty na konci války přistál na letišti v Letňanech. Po roce 1948 se i on dočkal perzekuce přestože na západě nikdy nebojoval.
Horalova
Plk. Ing. Jan Horal, 23. února 1923 - 3. listopadu 2011, na internetu lze o něm najít informace, že hrdinské činy jsou skutečné ale u jiného typu vojska než sám tvrdil. Proto jej z listingu a luštění vynecháváme a zájemci nechť si info vyhledají, prostudují a udělají si vlastní názor.
Urubova
Plk. Petr Uruba, 15. prosince 1916 - 1. března 2009, již před válkou sloužil v ČS bombardovacím letectvu. V červnu 1939 odešel do Polska, kde se zapojil do odboje. Poté do Francie a po její kapitulaci do Anglie. Zde sloužil u 311. perutě RAF. Při nouzovém přistání v roce 1941 byl zajat a do konce války vězněn. I on byl po roce 1948 šikanován, částečně rehabilitován v šedesátých letech a plně rehabilitován byl až po roce 1989.
Zajímavostí je, že letoun se kterým nouzově přistáli a padli do zajetí, byl Vickers Wellington IC označení KX-T. Tento letoun byl Němci ukořistěn a bylo mu přemalováno označení kdy místo kruhového znaku RAF je kříž Luftwaffe. Na internetu lze najít fotky s tímto značením, nešálí vás zrak, není to fotomontáž ale realita (v historii najdeme spoustu kořistní techniky s přemalovaným značením). Členem posádky byl i Arnošt Valenta, účastník legendárního Velkého útěku ale byl bohužel dopaden a popraven.
Úlehlova
Plk. JUDr. Lubomír Úlehla, 23. prosince 1915 – 5. ledna 2006, jako mnozí v roce 1939 odešel přes Polsko do Francie a v roce 1940 odletěl do Anglie. Zde sloužil u 311. čs. bombardovací peruti. Jako jeden z mala ČS letců, později sloužil u letectva Svobodných Francouzů v severní Africe.
Knapova
Plk. František Knap, 11. prosince 1911 – 3. července 1999 , na začátku okupace byl ve Francii zařazen jako instruktor 1. čs. pěšího pluku. Později sloužil jako střelec v Anglii u 311. peruti, v červenci 1941 byl zajat a až do konce války vězněn. V srpnu 1945 se vrátil do vlasti a zůstal u československého letectva, odkud byl ale po roce 1948 propuštěn. Po roce 1989 byl rehabilitován.
Pernického
Genmjr. Rudolf Pernický, 1. července 1915 - 21. prosince 2005, po okupaci odešel napřed do Polska a odtud přes Francii do Tunisu, kde sloužil v cizinecké legii. Po pádu Francie se dostal do Anglie. Na rozdíl od většiny ostatních nesloužil u letectva ale u dělostřelectva. V roce 1942 absolvoval sabotážní kurz a parakurz, poté sloužil jako instruktor sabotáže a dále se sám zdokonaloval. 21. prosince 1944 byl vysazen na čs. území a působil zde až do konce války v odboji. Po válce absolvoval vysokou vojenskou školu. V roce 1948 byl zatčen a až do šedesátých let vězněn. Rehabilitován byl až po roce 1989. Zemřel přesně 61 let po svém výsadku v protektorátu.
O keši:
Kešku nedostanete zadarmo, na výchozích souřadnicích ji nehledejte. Tam jsou jezírka resp. nádrže na dešťovou vodu. Souřadnice získáte z listingu zodpovězením následujících otázek. I když jsem se snažil brát informace z více zdrojů, nemohu vyloučit faktické chyby a proto pro výpočet berte jen údaje z listingu.
A. Joy Kadečková mimo jiné přeložila do angličtiny knihu:
Příběh lvice Elsy...........A = 7
Nebeští jezdci...............A = 8
Tři muži na toulkách....A = 9
B. Kdo z níže uvedených nebojoval na západní frontě?
Genmjr. Rudolf Pernický....B = 512
Plk. Petr Uruba...................B = 128
Plk. Václav Djačuk...............B = 256
C = ciferace roku kdy se brig. gen. Miroslav Štandera odstěhoval z Velké Británie
D = číslo perutě ve které plk. František Knap sloužil jako střelec
E = počet let mezi výsadkem a úmrtím genmjr. Rudolfa Pernického
F. Kdo z níže uvedených před válkou sloužil u bombardovacího letectva?
Plk. Petr Uruba.....................F = 100
Plk. František Knap..............F = 200
Genmjr. Stanislav Hlučka....F = 50
G = číslo perutě RAF u které sloužil brig. gen. Zdeněk Škarvada
H = kolik z těch po kterých jsou pojmenovány tyto ulice sloužilo u 311 bombardovací perutě?
I = číslo stíhacího pluku u nějž v SSSR sloužil genmjr. Stanislav Hlučka
N50° 0A.D+B+C*A E014° E-30.G+F*H-10+I
POZOR: Podle toho jak bude postupovat další výstavba je možné, že se keš stane putovní. Proto pokud luštíte do šuplíku uložte si kromě finále i jednotlivé písmena a datum. Při stěhování nebudeme měnit písmena ale jen výpočet.
Samotná keš se opět skládá z vnější schránky (nečekejte přesný model, je to jen opracovaný kus špalku a je potřeba kačeří fantazie a představivost, bez ní to zůstane jen opracovaný a lakovaný špalek špatně skladovaného lipového dřeva, který by jinak skončil v ohni) a vnitřní malé schránky na logbook. U keše není vhodné parkovat, spíše zaparkujte na některém doporučeném parkingu a udělejte si procházku i po dalších keších. Případně využijte veřejnou dopravu, pokud pojedete vlakem tak nádraží není od keše daleko. Téměř až ke keši je přístup po asfaltu a pouze posledních pár kroků je po vegetaci.
Ke keši se prosíme chovejte šetrně, vnitřní schránku ukládejte tak, aby petka uvnitř držela a šla zavřít dvířka, díky.
Přejeme štastný lov :)
Listing za tým KačíkTT sepsal Pavel.
V keši není tužka!
English:
Under construction...
Historie keše
- 17. června 2017 - uložení keše a odeslání k publikaci
- 20. června 2017 - publikace keše, bedna plná za cca 40 minut

- 18. prosince 2017 - kontrola a výměna logbooku, logbook číslo 2
- 26. srpna 2018 - kontrola a výměna logbooku, logbook číslo 3
- 22. dubna 2019 - kontrola a výměna logbooku, logbook číslo 4
- 24. července 2021 - oprava poškozene keše, logbook číslo 5