Skip to content

Skipova vez Dolu Frantisek Traditional Geocache

Hidden : 5/10/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pohled na skipovou věž Dolu František za východu slunce. Pozice cca 100m od keše.

Valná většina havířů, která těží uhlí v porubech kterékoliv z šachet, dokonale zná "cestu" uhlí od rubání po pásových dopravnících od příslušného rubání. Kolem těchto, tzv. podporubových pásových dopravníků, se pohybují běžně v každé směně po dobu provozu rubání. Toho období může obvykle trvat půl roku až rok. Délka tratě podporubových pásových dopravníků se s postupující těžbou v porubech postupně zkracuje z délky řekněme 700m na konečných cca 30 m. Zcela odlišnou dobu životnosti mají ovšem pásové dopravníky centrální, jenž dále navazují na ty podporubové. Centrální dopravníky odvádějí těžbu z různých rubání zároveň a proto jsou na tom kapacitně mnohem lépe. Navíc je jejich délka konstantní a jsou instalovány na období mezi pěti až deseti lety, někdy i více. Cesty kolem těchto centrálních pásových dopravníků, z důvodu velké vzdálenosti od jejich pracoviště, už havíři znají o poznání méně.

Uhlí z centrálních pásů obvykle končí v zásobnících (tonáž cca 100tun), které jsou ještě stále v poměrně velké vzdálenosti od těžní jámy (cca 1 km). Z těchto zásobníků se uhlí postupně odsypává do důlních vozů (tonáž 5t). Těmto vozům havíři říkají "skipáky" a obecně z nich mají velký respekt. Rozjetý vlak, čítající cca 30 "skipáků" řítící se úzkou důlní chodbou rychlostí kolem 20 km/hod, umí udělat "malou dušičku" i otrlému chlapovi. "Skipáky" za jízdy doslova poskakují po nerovném kolejšti, nezřídka se stane, že díky tomu vykolejí a "vytrhají" výztuž v místě vykolejení i na několika metrech. Představa, že se v tu chvíli havíř nachází v metrovém prostoru mezi bokem chodby (výztuž z hajmanů)) a kolejištěm, není zrovna růžová. A to ani, kdyby se nacházel na protilehlé staně chodby, vzdálené od kolejiště maximálně 3 metry.

Z bezpečnostních důvodů je proto běžným havířům zakázáno se pohybovat v těchto chodbách v době dopravy uhlí "skipáky" a většinou i mimo ni. Proto ani moc tyto "cesty" uhlí neznají. A až na malé výjimky už vůbec neznají poslední zastávku uhlí, kdy se toto vysypává pomocí vyklápěcího dna ze "skipových vozů" do finálního zásobníku přímo u těžní věže. Z tohoto zásobníku pak uhlí putuje ke skipu. Jedná se velkotonážní kontejner (cca 30 t), konstrukčně podobný těžní kleci, kterým se uhlí dopravuje na povrch. Tam se kontejner (skip) vyprázdňuje vyklopením dna.

Ani tuto závěrečnou cestu uhlí z dolu ale 99% havířů nemá šanci vidět. Jedná se o speciální pracoviště, kde je pohyb nezaškolených osob z bezpečnostních důvodů nežádoucí. Ale můžou se tam dostat ve vyjímečných, havarijních případech, jakou je havárie na těžních klecích, kterými se běžně dopravují lidi. Tehdy by došlo k tomu, že mužstvo by vyfáralo z dolu na povrch právě touto skipovou nádobou. Měl jsem možnost vyjet skipem z dolu na povrch před drahnými léty ještě na staré Gabrieli. Opravdu to není moc dobrý pocit, když víte, že máte pod sebou jen vyklápěcí dno a narůstající hloubku pod sebou, čím více se blížíte na povrch. Vyklápěcí dno je nutností pro rychlé vyprázdnění skipové nádoby.

Laická veřejnost má nejspíše představu, že uhlí se z dolu dopravuje ve vozících (tonáž cca 1,2t), jak se to léta prezentovalo na každé druhé ilustraci hornické práce. Zavírané šachty oživují tento fakt POSLEDNÍM VOZÍKEM UHLÍ při uzavírání provozu šachty. Malý vůz vyjíždí z dolu pro média i jako oslava samotného aktu. Ale uhlí skutečně již dlouhá léta putuje nahoru výlučně ve skipových nádobách. Mění se pouze jejich kapacita. Šachty pouze s klasickými těžními věžemi byly vybaveny nádobami s malým obsahem. Tyhle šachty poznáte, že na nich vidíte lanovnice (kola"). Kdežto ty modernější mají kvůli vysoké kapacitě těžby už pořádný „skip“. To, zda šachta vybavena vysokokapacitním skipem, lehce poznáte dle zpravidla cca 90m vysokého, betonového bloku, který je vidět opravdu již zdaleka. Co ale na nich neuvidíte, jsou lanovnice. Ty jsou  jsou skryty uvnitř bloku. Na Karvinsku jsou touto technologií byly nebo jsou vybaveny doly: ČSM, Darkov, Karviná (ČSA), Lazy a František. Původně jich bylo šest, ale v r. 2008 byla odstřelem zlikvidována skipová věž Dolu Dukla.

Na skipovou věž Dolu František je možno doslova si šáhnout

 

85,5m vysokou skipovou věž na Dole František (F4) možná čekal stejný osud, ale nakonec sled událostí měl jiné pokračování. Po ukončení provozu dolu došlo k likvidaci mnoha povrchových staveb, včetně těžních věží. Ale skipové věži se demolice z nějakého důvodu vyhla. Postupem času se bývalý areál dolu začal využívat jako průmyslová zóna. Možná díky dobré poloze, možná díky místní nezaměstnanosti se areál začal rozvíjet. Budovy kolem věže prošly rekonstrukcí, další se postavily a tak i když časem už byla snaha věž „složit“ k zemi, tak už nebylo jak. Škody, které by se tím napáchaly by byly moc velké. Na pořad dne tak přišlo, jak věž využít.

Jeden z nápadů byl udělat nahoře rozhlednu, ale nakonec prozatím z toho sešlo. Průkopnický čin v tomto směru má jeden ze zdejších kačerů, který zorganizoval event, spočívající ve výstupu do horních pater věže. Soudě dle fotky, kterou jsem měl možnost vidět, výhled z věže je parádní. Jak nakonec dopadne story s touto věží necháme na budoucnosti. Třeba jednou dopadne jako vodárenská věž v Bohumíně, která byla přestavěná na penzion. V současnosti věž slouží hasičům z blízkého i vzdáleného okolí, kteří využívají možnosti trénování výběhu po schodech na rychlost

Info ke keši: Ke keši vede nejkratší cesta z ulice Hořanská, je tam i velká plocha pro odstavení vozidla. Pak za buňkami AWT projděte vpravo k jednokolejce a cca 10 m za vyhýbkou projděte koleje a pěšinkou mezi stromy jděte za keší. Reviewer by této radě nebyl moc rád, ale po vlečce opravdu projede vlak max. tak jednou za měsíc.

Z opačné strany se ke keši svého času dalo dostat pěšinkou kolem kolejí z ulice K Prádlu. Dnes (5/2021) tam probíhá výstavba nějakého objektu. Bohužel stavaři použili část přístupové cesty ke svým účelům, takže nástupní bod k této pěšince se vzdálil až k místní benzince u rondlu v Horní Suché. Pokusd půjdete touto "cestou", jděte kolem kolejí až k bílé, obdélníkové značce s červeným rámečkem. Za touto značkou vám jistě neunikne pěšinka vedoucí vpravo šikmým směrem mezi stromy. Po cca 50m budete u keše. V období aktivity klíšťat doporučuji použít repelent. Původní odlehlost lokality, kde se bylo možno nerušeně věnovat odlovu, je od konce roku 2017 narušena výstavbou haly na výrobu batérií. Je možné, že občas budou probíhat v okolí schránky stavební práce, tak se snažte být nenápadní.

Nezapomeň si opsat BONUSOVÉ ČÍSLO "G"

Skipová věž Dolu František pohledem z ulice Na Františku

Skipová věž bývalého Dolu František má pro veřejnost zvláštní výhodu. Areál není uzavřený, dokonce vede kolem ní přístupová komunikace po ul. Na Františku do jedné z místních firem. Na věž je tak možné doslova si ŠÁHNOUT. Bez toho, že by vás v tom někdo rušil, si můžete zblízka prohlédnout její mohutnost a nebo si jen tak před odlovem keše posedět na blízké lavičce. Viz. waypoint

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš:
(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) -
BÝVALÝ DŮL BARBORA(bonus číslo "B")
(CZ) -
ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) -
POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) -
POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) -
QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) -
PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) -
SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) -
LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice

(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - I ♥ OPAVA - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - I ♥ OSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD

 

Flag Counter

 

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw flzoby Trbpnpuvath. Qb gégb "ubfchqxl" irqbh wra 4 fpuhqxl. Qboer fr gnz ebmuyíqav, "Z PGLEVPRGQIBWXH" (???) fv anoíqav. Wr hiavge. Cev bqpubqh qorw, ng xelpí ceirx araí úcyar ancriab !!! Qíxl zbp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)