Skip to content

Zide na Domazlicku/ Juden im Taus Traditional Cache

Hidden : 12/29/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ
Tato keš je následnovnicí této kešky: <>Židovská cesta na Domažlicku - Hřbitov Domažlice.<> Ta byla již v hrozném stavu a po delší úvaze jsem se rozhodla to více méně předělat. Archivovaná na daném místě již není. A jelikož se jednalo o kompletní předělávku včetně listingu, volím tuto metodu.


strom


Židovská komunita v Domažlicích

Nejstarší doklady o židovské komunitě v Domažlicích pocházejí již ze 14. století. Jednalo tehdy asi pouze o tři rodiny. Od roku 1541 byl Židům zakázán pobyt v Domažlicích kvůli privilegiu krále Ferdinanda I. Ten byl zrušen až Josefem II, proto se zdejší komunita mohla rozrůstat až v 19. století. Tehdy došlo i k zrovnoprávnění Židů. První židovský spolek byl založen v roce 1860 několika židovskými rodinami. O třináct let později se z něho vyvinula židovská náboženská obec.

1850 - 3 židovské rodiny
1857 - 22 Židů
1873 - 180 Židů
1880/ 1890 - 150 Židů
1910 - 20 židovských rodin
1930 - 70 Židů

1942 - 33 Židů

Právě posledních 33 Židů deportovali z Klatov do Terezína a odtud do vyhlazovacího tábora v Polsku. Po válce se do Domažlic vrátilo pouze 20 Židů, kteří zde již nevytvořili žádnou komunitu. Rodina Ertlova, Funksteinova, Goldscheiderova, Hauserova, Lažanského, Löwenthalova, Pickova a Schnurmacherova byly úplně vyhlazeny. Spolu s dalšími jednotlivci zemřelo ve vyhlazovacích táborech 23 Domažlických Židů.


Synagoga v Domažlicích

Domažlice měli i svoji synagogu. Vznikla v roce 1880 . Tehdy se z hospodářské budovy vytvořilo barokní sídlo pro rabína. Před 2. světovou válku byl objekt bohužel prodán a následně 1939-1940 zbořen. Dnes na jeho původním místě - roh ulice Benešovy a Komenského - stojí opět zbrusu nová budova, která již ničím na původní stavbu neodkazuje.


Židovský hřbitov v Domažlicích

Židovský hřbitov v Domažlicích za prvních Židů neexistoval. Přestože tabulka poukazuje na založení v roce 1348, musí se jedna o chybu, neboť tehdy se využíval hřbitov v blízkosti Havlovic. Dnes na jeho místě nalezneme ovocný sad.
Hřbitov, ke kterému nás zavede tato keška, pochází z roku 1890 a byl využívaný do začátku první světové války. V roce 1941 se zde uskutečnil poslední obřad, neboť o rok později byli již Židé z Domažlic deportováni. Dnes na tomto hřbitově můžeme nalézt kolem stovky náhrobků. Vedle těch tradičních, upomínají mnohé z nich na oběti nacistické okupace. Právě obětem holocaustu je věnovaný i zdejší památník. Márnice se již nedochovala - jsou zde již jen pozůstatky jejích základů.
V roce 1987 začala přestavba silnice do Horšovského Týna. Hřbitov musel být kvůli tomu zmenšen - zničila se tehdy kvůli tomu i původní brána. Zeď by z části měla být původní. Ta je velice nízká, což umožňuje pohled na stále udržovaný hřbitov, který je veřejnosti uzavřený.


D
Jüdisches Gemeine im Taus

stromDie ältesten Dokumente erzählen über eine Gemeinschaft von etwa 3 Jüdischen Famielien aus den 14. Jahrhundert. Im Jahr 1541 wurde den Juden der Aufenthalt im Taus verboten laut den Privilegien Ferdinand I. Erst währen der Regierung König Josef II. konnten Juden wieder nach Taus ziehen und so hat sich die Kommunität sehr schnell erweitert. Erst im 19. Jahrhundert wurden die Juden auch zu Gleichstellung und es konnte 1860 ein erster Jüdische Verein gegründet werden. Nach dreizehn Jahren wurde aus ihm bereits Judisches gemeinde.

1850 - 3 jüdischen Famillien
1857 - 22 Juden
1873 - 180 Juden
1880/ 1890 - 150 Juden
1910 - 20 jüdischen Famillien
1930 - 70 Juden

1942 - 33 Juden

Letzen dreiunddreißig Jude wurden während des Zweiten Weltkriegs nach Klattau deportiert. Von dort kamen sie nach Theresien und danach führte ein weg ins Vernichtungslager im Polend. Nach Zweiten Weltkrieg kamen zurück nur noch 20 Juden. Famielie Ertl, Funkstein, Goldscheider, Hauser, Lažansky, Löwenthal, Pickov a Schnurmacher wurden ganz vernichtet. Insgesamt starb in Lagern 23 Juden aus Taus.


Die Synagoge im Taus

Im Taus befand sich auch eine Synagoge. Im Jahr 1880 hat man aus einem Wirtschaftsgebäude eine Baroksynagoge für Rabin gebaut. Vor dem Zweiten Weltkrieg wurde das Haus verkauft und im Jahren 1939 - 1940 auch zerstört. Heute finden wir an der Stelle - Ecke Benešstraße und Komenskystraße - kein zeichen, dass hier eine Synagoge stand.


Jüdisches Friedhof

Ein richtiges Jüdische Friedhof gab es im Taus am Anfang überhaupt nicht. Obwohl die Tafel bezeichnet hier das Jahr 1348, muss es sich um einen Fehler handeln. Damals haben nämlich die Juden ein Friedhof bei Dorf Havlovice benutzt, wo sich heute ein Obstgarten befindet.
Dieser Friedhof wurde 1890 gegründet und die Juden haben ihn bis 1941 benutzt. Im diesem Jahr wurde auch der letzte Bestattungszeremonie gemacht, weil ein Jahr später wurden die Juden deportiert. Heute können wir etwa hundert Grabsteine sehen. Viele erinnern uns an die Nazistische Okkupation, wie z. B. das Denkmal. Auf Friedhof befand sich auch ein Leichenhaus an der rechter Seite. Man kann nur noch die Grundlage sehen.
1987 kam es zur Erweiterung um umbau der Straße nach Horsovsky Tyn. Der Friedhof musste verkleinert werden und auch das ursprüngliches Tor musste zerstört werde. Die Mauer sollte aber im grössten Teil die alte sein. Sie ist ziemlich niedrig. Dank dessen kann mann sich gut das gesorgte Friedhof besichtigen. Es ist leider für Öffentlichkeit geschlossen.

strom




Ke keši / Zum Cache

CZ
Keš je klasická nanovka. Nikam NELEZ, NEŠŤOUREJ. Keš je doslova na očích a je vidět. Hned naproti vám přes ulici je střední škola, kde bývá čilí ruch v raních a odpoledních hodinách. Tak prosím dávejte prosím pozor.

Zaparkovat můžete ideálně hned vedle hřbitova.


D
Der Cache ist eine klasische NANO. Bitte, NICHT KLETTERN, NICHT GRABEN. Die Dose ist sehbar. Gegenüber euch ist eine Fachschule - bitte Morgens und Nachmittags gut aufpassen, damit der Cache nicht verloren geht.

Ihr kennt auch gleich neben dem Friedhof parken.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Cenil unx Q: Erpugre Unxra RA: Gur Evtug Ubbx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)