Skip to content

Filatelisticka - BONUS Mystery Cache

Hidden : 12/12/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Sbírání známek se už zdaleka nevěnuji tolik jako v minulosti, je to způsobeno i tím, že jsem na to sám. Dřív jsem kolem sebe měl kolegy (tenkrát děti a mládež) a mohli jsme spolu vyměňovat a prohlížet si sbírky. Série filatelistických keší kačerům ukáže, jak jsme se v mládí bavili. Koneckonců kačeři i filatelisti mají rádi hezké série.


Na počátečních souřadnicích keška není. Umístění krabičky musíte vypočítat z indicií A, B, C, které jste získali v ostatních keších z této série.

Vyrobil jsem sérii tří keší s filatelistickou tématikou a nyní jsem za odměnu zpublikoval i tuhle bonusovku. Doufám, že jste navštívili všechny keše ze série a nezapomněli si poznačit bonusová čísla.

První filatelistická keš je věnována Československu: GC6X2RT: Filatelisticka - Ceskoslovensko. Základní stručný popis filatelie je uveden u ní, doporučuji tedy podívat se na její listing (a samozřejmě i na krabičku). Čas letí, mnozí kačeři už nepamatují československé známky, pro ně třeba bude milejší keš se zaměřením na Českou republiku: GC6XM1G: Filatelisticka - Ceska republika. Anebo rovnou celoevropská keš: GC6XM1G: Filatelisticka - Evropa.

Světová nej...

V keší věnované Evropě byla ukázána jedna z nejdražších známek na světě švédská Tříšilinková žlutá. Laikovi tento pojem asi moc neřekne, takže je na čase otevřít album a vytáhnout Modrý Mauricius.

Nejznámější - Modrý Mauricius

Modrý Mauricius (odborně označována jako Mauricius Post Office) je mezi laickou veřejností nejznámější poštovní známkou. Zároveň je jednou z nejcennějších známek světa. Známka modré barvy s nominální hodnotou 2 pence byla vydána spolu se známkou červené barvy (Červený Mauricius) s nominální hodnotou 1 penny 20. září 1847 na ostrově Mauricius. Známky tak patří k nejstarším poštovním známkám světa. Obě barevné varianty nesou podobiznu královny Viktorie. Každá z nich byla vydána v počtu pouhých 500 kusů. V současnosti existuje ve světě asi 12 exemplářů modré barvy, dva z nich jsou ve sbírce britské královny Alžběty II. Exemplářů Červeného Mauricia je na světě asi 14 nebo 15. Nejvzácnější exempláře jsou na takzvané "Obálce z Bordeaux" z roku 1847, kde je nalepena jak modrá, tak červená známka. Tato obálka s oběma Mauricii byla prodána roku 1993 za 5 750 000 švýcarských franků. Nejen že to jsou jedny z nejcennějších známek na světě, ale také jejich výroba patřila k nejnákladnějším, protože výrobce dostal za vyrytí a vytištění daleko víc, než utržil poštmistr za prodej.

Kolem vzniku známky koluje legenda o jejím vzniku. Tvrdí se, že výrobce popletl text a nápis "POST PAID" zaměnil za "POST OFFICE". Tento nápis byl ale nejspíše zamýšlený, proto se tato známka (většinou) nepovažuje za chybotisk.

Modrý Mauricius ze sbírky britské královny Alžběty mohla veřejnost vidět na výstavě poštovních známek Praga 2008 v Průmyslovém paláci na Výstavišti. Nejcennější dvojici poštovních známek světa, Modrého a Červeného Mauricia, letos koupil český investor z Prahy. Identita nového majitele ani kupní cena nejsou známy. Podle odhadů by se cena mohla pohybovat okolo sta milionů korun. Možnost prohlédnout si obě známky bychom mohli mít v rámci výstavy Praga 2018.

Nejdražší - Britská Guyana "One Cent magenta"

Nejdražší známkou, která kdy byla prodána, je Britská Guiana "One Cent magenta" z roku 1856. Známka byla prodána roku 2014 za 9 480 000 dolarů. Oproti poslednímu prodeji v roce 1980 je to desetinásobek, takže lze doporučit nákup této známky - může to být dobrá investice. Jednocentovou karmínovou považují odborníci za nejvzácnější známku na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. Vytištěna byla z nouze, když se v roce 1856 zpozdila dodávka známek z Británie do Britské Guyany v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat o výpomoc tiskárnu v hlavním městě Demeraře (dnes Georgetown). Jednocentová karmínová bývá přirovnávána k Moně Lise mezi obrazy.

Nejvzácnější - zemstvo Kotelnič

Mám dojem, že tahle známka je spíš rarita než nějaká úžasnost, o kterou by se prali zámožní filatelisti. Existuje několik málo známek, u nichž známe jen jediný exemplář, ale tato známka pošty zemstva, kterou vydali v červnu 1869 ve městě Kotelniči ve Vjatské gubernii severovýchodně od Moskvy, je opravdu unikátní, protože víme jen o dochované polovině. Známka se skládala ze čtverečku napravo, který se lepil na dopis, a z levé části, kterou si ponechával odesilatel jako potvrzení. Je zvláštní, že úplnou podobu této známky zobrazil katalog, který vydal v 80. letech 19. století belgický obchodník Jean-Baptiste Moens.

Ukázka známek

Docela náhodně jsem vybral pár známek, které tu chci ukázat. V podstatě každá známka by měla šanci se zde objevit, protože všechny jsou nějakým způsobem zajímavé. Existuje mnoho škaredých a nevkusných známek, celá řada takových byla vydána v SSSR, hlavní tématikou byly komunisticé motivy (Lenin asi vede). Ale i škaredá známka stojí za to ukázat, protože je zajímavá právě tím.

Pamatujete ještě někdo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců? Na známkách se mi líbí, že jsem se z nich hodně naučil. Byl to stát na Balkáně, který vznikl v roce 1918 a existoval až do vzniku Jugoslávie v roce 1945.

A co víte o Grónsku? Každý ví, že patří k Dánsku. Ale to je tak všechno. Známka ve mě zase probudila zvídavost, tak jsem si zjistil pár věcí: celkem 55 tisíc obyvatel, hlavní město Nuuk má 21 tisíc obyvatel. Grónsko je autonomní součást Dánského království, používají vlastní známky:

Této sérii jsem říkal "prezidenti", i když ne všechny osoby z těchto známek jimi byli. Opět jsem si nalistoval jednotlivé osoby a prostudoval jejich životopisy. Kdo mi pomůže doplnit tu dvanáctou známku?

Chci ukázat i něco z Afriky - vybral jsem jednu moc hezkou sérii z Angoly. S klukem z Angoly jsem bydlel na koleji, ale ty známky nemám od něj.

Kde jsou Cookovy ostrovy? Komu patří? Nepatří nikomu, je to svrchovaný stát. Většina obyvatel jsou Maorové. Jak je vidět, mají cit pro vytvoření hezkých známek. Cookovy ostrovy leží v Tichém oceánu východně od Nového Zélandu. Hlavní město je Avarua, nachází se na největším ostrově Rarotonga, jehož jméno je patrné z razítek:

V Evropské keši GC6XYTE ukazuju sérii anglických královen. Jak je vidno, dostala se i na známky Hong Kongu, nejspíš jako vzpomínka na poměrně nedávnou britskou nadvládu.

Souřadnice keše

K výpočtu finálních souřadnic potřebujete čísla A, B, C, která získáte v těchto keších:

Spočítejte:

P = A-B
Q = (B*C) - (A/C)
R = A/B
X = C
Y = B-C
Z = A/B + B

a dosaďte:

N 50° 06.PQR   E 014° 32.XYZ

A můžete běžet na finálku. Od počátečních souřadnic je finálka vzdálena více než 1,5 km.

Chovejte se, prosím, nenápadně, kolem můžou chodit mudlové. Keš je dobře dostupná s kočárkem i na kole, posledních deset metrů musíte pěšky.

Pokud vám nestačily tyhle čtyři filatelistické keše, jste srdečně zváni do Lysé nad Labem a Čelákovic na další filatelistické keše:

Celou sérii končím známým citátem: Sbírání známek je "král koníčků a koníček králů".

A tady je konečně ten bonus:

Kdo má zájem o výměnu známek, nechť se hlásí.

Additional Hints (Decrypt)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)