Skip to content

Jarosovsky pivovar Traditional Geocache

Hidden : 11/26/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš k znovuobnovenému pivovaru Jarošov. Navazuje na stejnojmennou keš od Mecheche


Keš je pod kamerovým dohledem na pozemku nového pivovaru s laskavým svolením majetele. 

Nepřelézejte plot, Nešlapte po trávě, Netrhejte zeleň a dávejte pozor na zaparkovaná auta.

Jinak budu muset keš odstranit.

Děkuji za pochopení.

 

 

 

Jarošovský pivovar



 

Vznik pivovaru v Jarošově se datuje již od roku 1688. Jeho výstavbě předcházel rozsáhlý požár v Uherském Hradišti, který poničil tehdejší městský pivovar v dnešní Hradební ulici. Na to se magistrát rozhodl vybudovat zcela nový, modernější pivovar v poddanské vsi Jarošov. Místo bylo zvoleno z několika důvodů. Především se zde nacházely bohaté zdroje kvalitní pitné vody a také přítomnost řeky Moravy byla stěžejní, jelikož představovala laciný zdroj vody a ledu využitelného k průmyslovým účelům. Vesnice navíc patřila městu Uherské Hradiště a ležela v blízkosti frekventované silnice do Napajedel.

Pivovar až do druhé poloviny 19. století vystřídal řadu sládků a byl jedním z hlavních finančních zdrojů do městské pokladny. Přesto postupem času stárnul a upadal vzhledem k častému střídání nájemců. Magistrát tak musel roku 1860 výrobu piva zastavit a o osm let později pivovar odprodat.

Roku 1869 byl pivovar prodán majiteli realit židovského původu Salomonu Braunovi z Uherského Ostrohu. Nový majitel byl kapitálově dobře vybavený i díky svému otci, kterým byl privilegovaný provozovatel kantýn na stavbě Severní dráhy, která vedla z Vídně do Krakova. Investice se však vyplatila, jelikož Salomon Braun koupil na tu dobu vcelku moderně zařízený pivovar, který byl vybaven parním zařízením, sladovnou, palírnou kořalky, výčepním domem a doplňkovou výrobou kvasnic pro Uherské Hradiště a okolí. V areálu se také nacházela přístavba pro sládka a mistra bednáře.

Už v rukou Salomona Brauna získal pivovar svůj věhlas. Roku 1875 mu byla udělena medaile za zásluhy o sladování ječmene. Ve stejném roce pivovar zpracoval80 tisíc metráků ječmene a vyrobil 120 tisíc věder piva.

Za zlatou éru se však považuje období, které nastalo až s nástupem druhé generace Braunů, synů Ignáce a Josefa. Josef vystudoval práva ve Vídni, na druhé straně Ignác vystudoval obor chemický a ještě před převzetím firmy v ní působil jako technický vedoucí. Oba tak měli dobré předpoklady a znalosti pro vedení velkého pivovarnického podniku. Roku 1885 Salomon Braun zemřel a došlo tak k převzetí firmy a vzniku nové společnosti Jaroschauer Bierbrauerei von S. Brauns Söhnes Ignaz & Josef Braun. Pivovar začal vzkvétat nejen po stránce hospodářské, ale především i technické, což zapříčinila patřičná angažovanost a prozíravost nových majitelů. O čtyři roky později bylo pivovaru uděleno povolení používat označení dvorní dodavatel, což hrálo významnou roli v propagaci podniku a značky.

 

Mezi lety 1880 až 1910 prošel pivovar velkou rekonstrukcí, kterou si žádalo neustálé zvyšování produkce. Firma zpracovávala stále větší množství ječmene a v roce 1906 již zaměstnávala 140 dělníků a vyprodukovala skoro 52 tisíc hl piva. Významným mezníkem byl také rok 1908, kdy společnost koupila pivovar a lihovar v Hodoníně, který se později stal součástí nově vzniklé akciové společnosti Jaroschauer Bierbrauerei. Pivovar si až do roku 1918 vybudoval v regionu téměř výsadní postavení a stal se jedním z šesti největších pivovarů na Moravě. Vlivem první světové války se však do pivovaru dostávalo čím dál méně surovin, a tak si majitelé nechali zapsat do své činnosti i výrobu sušené zeleniny. Nakonec došlo 28. srpna 1921 k vymazání společnosti z obchodního rejstříku na žádost samotného Josefa Brauna, a to po smrti bratra Ignáce.

Po válce se pak postupem času začal Jarošovský pivovar z války vzpamatovávat a již opět vykazoval velké množství vyrobeného piva. V roce 1939 však museli Braunovi kvůli svému židovskému původu opustit Československo. Pivovar byl prodán Stoupalovu cukrovarnickému koncernu, který však neměl pohotové devizové prostředky na vyplacení pivovaru, a tak správu převzala Agrární banka. Společnost ani tentokrát neměla dlouhého trvání a roku 1940 vyhlásil zlínský oberlandrat kupní smlouvu za neplatnou, a tak došlo k následné arizaci majetku. Pivovar ještě několikrát změnil svého majitele. Jedním z nich byl také německý podnikatel Erich Blume.

Od počátku roku 1948 byl zřízen národní podnik Slovácké pivovary s vedením v Jarošově. V roce 1987 začal pivovar vykazovat velké ztráty a roku 1997 bylo rozhodnuto o jeho prodeji. Postupně docházelo k propouštění zaměstnanců, až byl pivovar 31. prosince téhož roku zcela uzavřen.

 

Bývalý sortiment piva
Jarošov 10 % (svetlé výcepní; alk.: 4,0 %; plneno do 0,5 l lahví a sudu)
Jarošov 10 % (tmavé výcepní; alk.: 3,3 %; plneno do 0,5 l lahví a sudu)
Jarošov 12 % (svetlý ležák; alk.: 5,1 %; plneno do 0,5 l lahví a sudu)
Jarošov 8 % (svetlé konzumní; alk.: 2,0 %; plneno do 0,5 l lahví a sudu)
Jarošov Light (svetlé se sníženým obsahem cukru; alk.: 2,8 %; plneno do 0,5 l lahví)
Jarošov 11 % (polotmavý ležák; alk.: 4,1 %; plneno do 0,5 l lahví a sudu)
Jarošov Fresh (svetlé bezalkoholové výcepní; alk.: 0,59 %; plneno do 0,5 l lahví
Solomon Braun (tmavý ležák; plneno do 0,33 l nevratných lahví)
Argema (svetlé výcepní)
Prvoligová Jedenáctka (svetlý ležák; alk.: 4,5 %; plneno do 0,5 l lahví)
Classic (svetlý ležák; alk.: 5,0 %; plneno do 0,33 l lahví; exportní forma)
Premium (svetlý ležák; alk.: 5,3 %; plneno do 0,33 lahví; exportní forma)
Bingo (svetlý ležák; alk.: 5,0 %; exportní forma pro Nemecko) 

 

 

PIVO jako malované 

 

 

Na jaře 2012 se jej rozhodla firma Heineken, které pivovar patřil, prodat. Pivovar koupil v roce 2013 podnikatel Radislav Vymyslický, kdy prostory pivovaru sloužily k výrobě výtahů. Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova vrátila v roce 2015.

 

 

http://waldi.cz/geocaching/jarosov/biglogo.png

Aktuální informace si můžete najít na webu pivovaru. Zkoukněte hlavně malovanou grafiku, která je moc povedená.

 

 

Plánek pivovaru ke stažení v PDF po kliknutí na obrázek: 

 
 


Zdroj: internet

 

 

Keš je umístěna na parkovišti pivovaru. Je dostupná 24 hodin denně a je pod kamerovým dohledem. Berte ohled na návštěvníky a pracovníky pivovaru. Určitě navštivte prodejnu pivovaru, kde si můžete opatřit kromě piva i něco na sebe.

Otevírací doba je v pracovní dny: 8.30 – 12.00; 12.30 – 16.00hod. 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Fbhqrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)