Naše společná série je věnována několika slavným osobnostem Písecka. Vytvořili jsme celkem 8 keší a každá z nich je věnována nějaké slavné osobě ať již se jedná o malíře, hudebníka, básníka, nebo operního pěvce.
Po nalezení všech keší základní série si opište bonusové čísla. Budete mít podklad pro nalezení finálové deváté keše.
Písek je město s bohatými kulturními tradicemi a s velkou koncentrací vzdělávacích institucí, právě proto se mu přezdívá „jihočeské Athény“. Od konce 19. století a především v prvorepublikových, meziválečných časech zde působilo mnoho profesorů a studentů, kteří se později zapsali do dějin české kultury, ať už to byli básníci, spisovatelé, malíři nebo hudebníci.

Radomil Vojtěch Rokůsek, ilustrátor, grafik, fotograf, scénarista a filmař se narodil v Písku svobodné sedmnáctileté Květoslavě Rokůskové. Vyrůstal v domečku v ulici na Houpačkách 51, kde se o něj kromě maminky pečovali praerodiče. Od malička se u něj projevovalo výtvarné nadání. Už ve dvou letech nakreslil maminku, a když začal chodit do skautu, vedl si bohatě ilustrované deníky plné klukovských dobrodružství. Během druhé světové války se po jedenácti letech ozval biologický otec s přáním oženit se. Maminka jeho nabídku přijala a chlapec dostal jeho příjmení, které musíte zjistit. Za války rodina žila v Táboře, kde měl otec továrnu na knoflíky. Manželství však nemělo dlouhého trvání a skončilo po třech letech. Po válce se společně s maminkou vrátil opět k prarodičům do Písku, kde byl přijat na reálné gymnázium. Tam vzniklo celoživotní přátelství s básníkem Josefem Bruknerem, architektem Vladimírem Jestřábem a scénáristou Jaroslavem Papouškem. Po maturitě následovala jasná volba - Akademie výtvarných umění, kde úspěšně složil zkoušky. Byl dvakrát ženat a z druhého manželství s Ludmilou Spilkovou měl dvě dcery.
V první polovině sedmdesátých let začal dělat první filmy pro děti pro tehdejší Československou televizi a Krátký film. Díky této spolupráci vznikla v roce 1965 pod režijním vedením Václava Bedřicha nestárnoucí znělka Večerníčku. Současně spoluzaložil známý časopis pro děti Sluníčko a přispíval do Mateřídoušky. První ilustrace mu vyšly v knize Rybky, ptáčci proměnáčci ve Státním nakladatelství dětské knihy.
V roce 1967, nakreslil podle literární předlohy spisovatele Václava Čtvrtka nestárnoucí večerníček, který je součástí otázek v zadání. Společně s režisérem Ladislavem Čapkem natočili 53 dílů. Během následujících pěti let měl bezpočet výstav po celé republice, mimo jiné v Písku, Kroměříži, Olomouci, Chebu, Litoměřicích, Svitavách, Vsetíně a Praze. Rovněž v cizině, kde byl neméně úspěšný, o čemž svědčí i získání Řádu úsměvu v Polsku: "Kde se plebejec stane rytířem, to už je pocta," tvrdil s potěšením. Kromě toho získal Čestnou listinu za nejlepší knihu roku 1974 v tehdejší SRN, cenu na festivalu animovaných filmů v mexické Quadajaře i na ARS Kroměříž, Čestné uznání Českého literárního fondu za film Kluci pozor, červená a ocitá se na Čestné listině Andersenovy ceny. V těchto letech odjíždí na inspirativní cestu do Japonska.
Později se čím dál víc věnuje experimentálním filmům a fotoasambláži. Rovněž získává ocenění za tvorbu ilustrátorskou, a to za nejlepšího ilustrátora roku 1981 v Opavě. Také obdrží bronzovou medaili IBA V Lipsku. V roce 1985 zakládá společně s Břetislavem Pojarem, Jiřím Kubíčkem a Jiřím Jarošem kabinet animované tvorby na pražské FAMU.
Měl přes 40 samostatných výstav, ilustroval na 50 knížek pro děti, které vyšly po celém světě, vytvořil kolem 40 krátkých filmů a večerníčků, realizoval přes 30 videozáznamů a videoartů - je zakladatelem tohoto směru v České republice.
Umělec zemřel 7. 2. 1993 a je pochován na pražském Vyšehradě.
Jak na keš:
1/ Na úvodních souřadnicích N 49° 18.856 E 014° 09.207 se nachází rodný dům číslo domovní 51, kde zjistíte číslo popisné. Ciferací čísla popisného zjistíte hodnotu A.
2/ Dále bude vaším úkolem zjistit několik málo údajů, jak na internetu, tak hlavně pomocí vašich geodítek Pomoci může i fotohint. Doplňte (bez diakritických znamének):
- Celé jméno (5 písmen) _ _ _ _ _ a příjmení (5 písmen) _ _ _ _ _ této slavné osobnosti,
- Jména hlavních postav ze známého večerníčku, kde vytvořil malířskou předlohu. Jak se jmenuje hlavní postava (7 písmen) _ _ _ _ _ _ _ , jeho žena (5 písmen) _ _ _ _ _ a jejich dítko (7 písmen) _ _ _ _ _ _ _
- Kde se pohádkový příběh odehrává: město (5 písmen) _ _ _ _ _, les (7 písmen) _ _ _ _ _ _ _
- Po doplnění všech požadovaných údajů v nich sečtěte výskyt všech těchto písmen C, E, H, I, K, M, N, P, R
3/ Zjištěné hodnoty dosaďte do výsledné souřadnice:
N 49° (P-H)(E+I).(A+E+C)(I+R)(E+N) E 014° (K-E)(C+I).(M-H)(A-H)(K+P)
Malá nápověda: Umělec má stálou expozici ve Sladovně v Písku
Fotohint
změny :
5. 10. 2021 : Keš byla po ztrátě znovu obnovena. Provedena malá úprava výpočtu souřadnic a umístění keše. Nová keš je umístěna 5 metru od původního místa.
Prosíme, dejte pozor při vyjímání a opětovnému vkládání keše.
Zdroje: Almanach 750 let města Písku, Prácheňské muzeum v Písku a internet.
Keše série OSOBNOSTI PISECKA